OPEC-dajne-zvazuje-vylucenie-Ruska-od-dohody

Niektorí členovia energetickej aliancie OPEC+ zvažujú, či s Ruskom pozastavia dohodu o ťažbe ropy, ako informoval denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenovaných delegátov združenia OPEC.

Táto správa (ohlásená v utorok večer) prichádza v čase, keď Rusko, ktoré nie je členom OPEC, ale je hlavným hráčom na svetových energetických trhoch, čelí záplave sankcií Západu a čiastočnému zákazu dodávok ropy v rámci Európskej únie, v dôsledku vojny na Ukrajine.

Delegáti združenia OPEC sú údajne znepokojení rastúcim ekonomickým tlakom na Rusko a jeho schopnosťou dodávať väčšie objemy ropy na ochladenie prudko rastúcich cien.

CNBC kontaktovala OPEC a hovorcu ruského ministerstva energetiky a požiadala o vyjadrenie, zatiaľ bez reakcií.

Krajiny OPEC a nečlenské krajiny OPEC majú vo štvrtok diskutovať o ďalšej fáze politiky ohľadom produkcie.

Súvisiace: Rusko potrebuje predávať ropu. Dochádzajú mu možnosti

Medzinárodné futures na ropu Brent sa v stredu poobede odrazili a obchodovali vyššie o 1,3 % na úrovni 117,14 dolárov za barel. US West Texas Intermediate futures počas dopoludňajšieho obchodovania v Londýne rástla o 1,4 % na 116,35 dolárov.

Vyňatie Ruska by mohlo Saudskej Arábii, Spojeným arabským emirátom a ďalším členom OPEC vydláždiť cestu k väčšej produkcii, čím by prišlo k splneniu produkčných cieľov.

Skutočnou hrozbou pre Rusko je OPEC – nie EÚ

Uplynulé dva týždne trhy s energia prechádzali divokou jazdou. Zdá sa, že politici začali uvažovať o skutočnosti, že ich sankcie voči Rusku sú zle navrhnuté a potenciálne sebazničujúce. To ich viedlo k zvažovaniu alternatív.

Všetko to začalo rozhovorom, ktorý minulý týždeň poskytla predsedníčka Európskej komisie – Ursula von der Leyenová pre MSNBC. V rozhovore von der Leyenová podrobne vysvetlila, prečo boli energetické sankcie proti Rusku sebazničujúce. Vysvetlila, že ak EÚ zastaví dovoz ropy z Ruska, ceny ropy by mohli stúpnuť a Rusko by ju mohlo predávať za viac peňazí (na iných trhoch).

V tomto momente sa zdalo, že ekonómovia Európskej komisie pochopili, že na trhoch s energiami záleží tak na množstve predaného tovaru, ako aj na jeho cene. Zdá sa však, že začiatkom tohto týždňa EÚ (a s nimi aj Von der Leyenová) opäť zmenili svoj postoj. EÚ oznámila , že uvalí „čiastočné embargo“ na dovoz ruskej ropy a von der Leyenová vyjadrila aj svoju podporu na sociálnej sieti Twitter.

Následne sa uvidí sa, či toto embargo myslí vážne. Ak nie, EÚ prišla na spôsob, ako dopraviť ruskú ropu cez alternatívne kanály – pravdepodobne cez Maďarsko a Slovensko, ktoré dostali výnimky. Ak však Európania prerušia dodávky ruskej ropy, kontinent bude čeliť ďalšej inflácii a prehlbujúcej sa kríze životných nákladov, ktorú nebude môcť kontrolovať žiadny politik.

Skutočná hrozba pre Rusko neprichádza z EÚ, ale z OPEC. OPEC tento týždeň prišiel a oznámil, že zváži produkciu väčšieho množstva ropy na trhy. Povaha oznámenia spôsobuje, že vyzerá ako dohoda medzi OPEC a NATO. OPEC tvrdí, že keďže Rusko nie je schopné zásobovať energetické trhy kvôli embargám, OPEC bude musieť zakročiť.

To ponecháva otvorenú možnosť, že OPEC by mohol využiť príležitosť zaplaviť trh s ropou a znížiť cenu. To by Rusov skutočne ekonomicky zranilo, ale nie je jasné, či má OPEC vôľu alebo prostriedky na zasiahnutie rastúcich cien ropy.

Po prvé, OPEC neprijal žiadny jednoznačný záväzok na verejnosti – mohol by to byť jednoduché PR, ktoré by potešilo západných partnerov. Po druhé, zatiaľ čo svetová ekonomika čelí rozsiahlemu rastu, z dôvodu vysokej inflácii, nie je jasné, že by kartel mohol znížiť cenu aj pri rozsiahlom zvýšení ich produkcie ropy. Po tretie, Rusko nie je tak závislé na vysokých cenách ropy, ako tomu bolo naposledy, keď ceny prepadli v roku 2015.

Súvisiace: Rusko denne stojí vojna na Ukrajine odhadovaných $900 mil.

V tomto neskorom štádiu hry (s infláciou v Európe nad 8 %) je ťažké brať ktoréhokoľvek z týchto politikov vážne. Narobili neporiadok zo svojej „ekonomickej vojny“. Medzitým ich „informačná vojna“ ich núti k ešte viac sebazničujúcim činom. Nie je jasné, pre koho je toto divadlo určené, pretože voliči trpiaci infláciou ich potrestajú pri volebných urnách.

Možno politici vypočítali pravdepodobnosť možnej ťažby ropy zo strany OPEC lepšie; možno sa im podaril majstrovský kúsok v diplomacii (v zákulisí); a možno budeme sledovať, ako sa ruská ekonomika zrúti v dôsledku zrútenia cien ropy, zapríčineného kartelom. Pravdepodobnejšie je, že ceny ropy zostanú vysoké kvôli chybným zásahom lídrov Západu, inflácia naďalej bude zasahovať financie spotrebiteľov a politici naďalej si hrajú svoje hry. Je to pochmúrna predpoveď, ale realistická.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, WSJ

Facebook komentár