Elon Musk, ktorý je najbohatším jednotlivcom sveta, v priebehu tohto týždňa na sociálnej siete Twitter uviedol, že miliardári nie sú tí zlí.
Musk na na sociálnej sieti Twitter napísal , že je „morálne nesprávne a chybné“ používať slovo miliardár ako pejoratívum, ak táto osoba využíva svoje bohatstvo na vytváranie produktov, ktoré robia „milióny ľudí šťastnými“.
Dodal, že ak by mohol, zbavil by sa aj zrážok z charitatívnych príspevkov a hromadných žalôb.
Musk odpovedal na tweet, v ktorom sa uvádzalo: „Mám pocit, že miliardári sú nanajvýš benígni, keď sa snažia zarobiť peniaze, a najhanebnejší, keď ich míňajú na tzv. „realizáciu dobra“.
Musk uskutočnil prieskum na Twitteri a pýtal sa svojich 95 miliónov sledovateľov, komu dôverujú menej: politikom alebo miliardárom. V piatok napoludnie tri štvrtiny z 2,8 milióna respondentov uviedli, že majú menšiu dôveru práve voči politikom.
Potom sa zameral na političku Alexandriu Ocasio-Cortezovú, ktorá nedávno pre agentúru Bloomberg uviedla, že chce nahradiť svoje vozidlo značky Tesla, elektrickým elektromobilom vyrobeným spoločnosťou, ktorá podporuje odborové organizácie. Musk sa opovážil na demokratickú kongresmanku uskutočniť rovnaký prieskum so svojimi stúpencami. Musk bol v minulosti do značnej miery proti odborovej organizácii firmy Tesla.
“Odbory sú len inou korporáciu,” uviedol Musk v ďalšom štvrtkovom tweete, ktorý do piatkového poludnia získal 4000 lajkov. „Pre spoločnosti je oveľa lepšie súťažiť o vaše schopnosti, aby ste mali maximálnu možnosť voľby.“
Muskove pro-miliardárske tweety prišli v čase, keď sa Svetové ekonomické fórum v Davose chýli ku koncu.
Každoročné stretnutie milionárov a miliardárov bežne čelí kritike neschopnosti najbohatších ľudí sveta, s cieľom poskytnúť značné sumy na vyriešenie najväčších problémov sveta – keďže sa očakáva, že zraniteľné skupiny obyvateľstva na celom svete v roku 2022 budú čeliť prudkým nárastom cien energií, extrémnym negatívam a rastúcim cenám potravín.
Gabriela Bucherová, výkonná riaditeľka skupiny Oxfam International, tento týždeň pre stanicu CNN z Davosu poznamenala, že vlády by mali zdaniť bohatstvo najbohatších ľudí sveta.
To je sotva prvýkrát, čo sa Musk vyjadril o tom, ako by miliardári mali míňať svoje peniaze. V pondelok David Beasley, vedúci Svetového potravinového programu OSN, poskytol agentúre Associated Press aktuálne informácie o svojom spore s miliardárom, ktorý vyvolal, keď v roku 2021 v rozhovore pre CNN povedal, že miliardári musia zintenzívniť boj proti svetovému hladu.
Beasley naznačil, že 6 miliárd dolárov, čiže 2 % vtedajšieho Muskovho čistého majetku, by mohlo pomôcť vyriešiť krízu spojenú s hladom.
Beasley pre agentúru Associated Press v Davose, uviedol: “Musk vložil 6 miliárd dolárov do nadácie. Ale všetci si mysleli, že to prišlo k nám, ale zatiaľ sme nič z toho nedostali. Takže stále len dúfame.”
Musk následne Beasleymu na Twitteri odpovedal, že by predal akcie Tesly „hneď“, ak by potravinový program mohol podrobne uviesť, ako 6 miliárd dolárov vyrieši svetový hlad. Beasley následne odpovedal „zhrnutím“ o 1000 slovách, ktoré zmapovalo, ako by OSN mohla využiť peniaze pre nakŕmenie viac ako 40 miliónov ľudí v 43 krajinách.
WFP od Muska nedostala žiadne finančné prostriedky. Hoci Beasley priamo požiadal Muska o pomoc, keď sa vyjadroval pre agentúru Associated Press, povedal, že jeho nádej ešte má.
Beasley poznamenal: “Neviem, koľko to bude trvať,” … “Skúšame každý krát, vieš: Elon, potrebujeme tvoju pomoc.”
V novembri minulého roka Musk daroval akcie spoločnosti Tesla v hodnote zhruba 5,7 miliardy dolárov nezverejnenej charitatívnej organizácii, čo z neho v roku 2021 urobilo druhého najväčšieho darcu v USA, po Billovi Gatesovi a Melinde French Gatesovej.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár