Euro sa prvýkrát za 20 rokov blíži k parite s americkým dolárom, no menoví analytici sa rozchádzajú v názore, či sa tam dostane a čo to bude znamenať pre investorov a ekonomiku.
Vo štvrtok ráno sa euro v Európe pohybovalo okolo 1,05 dolára, pričom takmer rok neustále klesalo, z približne 1,22 dolára v júni minulého roka. Spoločná mena začiatkom tohto týždňa klesla tesne nad 1,03 dolára.
Hodnotu amerického dolára posilnila averzia k riziku na trhoch, keďže obavy z ruskej vojny na Ukrajine, prudko rastúca inflácia, problémy s dodávateľským reťazcom, spomaľujúci rast a sprísňovanie menovej politiky priviedli investorov k tradičným aktívam považované za tzv. „bezpečný prístav“.
Zužovanie medzi týmito dvoma menami bolo spôsobené aj rozdielmi v menovej politike medzi centrálnymi bankami. Americká centrálna banka (Fed ) začiatkom tohto mesiaca zvýšila referenčné úrokové sadzby na pôžičky o pol percentuálneho bodu, čo je jej druhé zvýšenie v roku 2022, pretože sa zdá, že snaží o obmedzenie inflácie ktorá dosahuje 40-ročné maximum.
Predseda Fedu – Jerome Powell v utorok poznamenal, že centrálna banka nebude váhať pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, kým inflácia neklesne na zvládnuteľnú úroveň, a zopakoval svoj záväzok priblížiť ju k 2% cieľu Fedu.
Európska centrálna banka, na rozdiel od Fedu a Centrálnej banky Británie, zatiaľ nevykonala zvýšenie úrokovej sadzby napriek rekordne vysokej inflácii v celej eurozóne. Signalizovala však koniec svojho programu nákupu aktív a politici v poslednom čase nasadili jastrabší (proti-inflačný) tón.
Tvorca menovej politiky ECB – Francois Villeroy de Galhau v pondelok uviedol, že nadmerné oslabenie eura ohrozuje cenovú stabilitu v bloku, zvyšuje cenu dovážaných tovarov a komodít denominovaných v dolároch a ďalej podporuje cenové tlaky, ktoré vyhnali infláciu v eurozóne na rekordné maximá.
Čo by bolo potrebné na dosiahnutie parity?
Sam Zief, vedúci devízovej stratégie v JPMorgan Private Bank poznamenal, že cesta k parite si bude vyžadovať „zníženie očakávaní rastu eurozóny v porovnaní s USA, podobne ako to, čo sme zažili bezprostredne po invázií na Ukrajinu.”
Zief ďalej poznamenal: “Je to možné? Iste, ale určite to nie je náš základný prípad a aj v takom prípade sa zdá, že euro v parite sa stane najhorším scenárom.“
Graf: Euro voči americkému doláru počas jedného roka. Od polovice roku 2021 sa euro voči americkému doláru jednoznačne znehodnotilo.
Zároveň navrhol, že pomer rizika voči výnosu v priebehu dvoch až troch rokov (s tým, že ECB pravdepodobne unikne z územia so zápornou sadzbou a menším odlevom v rámci pevných príjmov z eurozóny) znamená, že euro v súčasnosti vyzerá „neuveriteľne lacno“.
Zief ďalej uviedol: “Nemyslím si, že existuje veľa klientov, ktorí sa o dva až tri roky obzrú späť a pomyslia si, že nákup eura pod 1,05 dolára bol zlý nápad.”
Poznamenal, že cyklus agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb Fedu a kvantitatívne sprísňovanie v priebehu nasledujúcich dvoch rokov sa už započítava do ohodnotenia dolára, čo potvrdil aj Stephen Gallo, európsky vedúci devízovej stratégie v BMO Capital Markets.
Gallo taktiež prostredníctvom e-mailového vyjadrenia poznamenal, že sa nejedná len o vyhliadku na podstatnú divergenciu v politike medzi Fedom a ECB, čo ovplyvní menový pár EURUSD.
Ďalej uviedol: “Je to taktiež o vývoji hlavných tokov v rámci platobnej bilancie v európskej mene a vyhliadok na ďalšie negatívne šoky čo sa týka dodávok energie, ktoré taktiež ťahajú menu nižšie.”
„V údajoch, ktoré sledujeme, sme nezaznamenali dôkaz veľkého nahromadenia krátkych pozícií (stávok na pokles) v rámci menového páru EUR/USD na strane finančných prostriedkov s pákovým efektom, čo nás vedie k presvedčeniu, že mena euro je slabou v dôsledku zhoršenia základných tokov.“
Posun k parite medzi eurom a dolárom, podľa Galloa, by si počas leta vyžadoval „politickú zotrvačnosť“ ECB vo forme nezmenených hodnôt úrokových sadzieb a kompletného nemeckého embarga na dovoz ruských fosílnych palív, čo by viedlo k prídelu energií.
Gallo ďalej poznamenal: „Neprekvapilo by ma, keby politika ECB pokračovala v rámci tohto kurzu, ak bude centrálna banka čeliť najhoršej možnej kombinácii vyššieho rizika recesie v Nemecku a dodatočného prudkého rastu cien (tj obávanej stagnácie).“
„Pokiaľ ide o Fed v rámci toho všetkého, verím, že Fed by sa znepokojil pohybom do pásma 0,98-1,02 v rámci páru EUR/USD a tento rozsah sily amerického dolára voči euru by mohol zapríčiniť, že Fed pozastaví alebo spomalí svoju sprísňujúcu kampaň.“
„Príliš vysoká“ úroveň dolára
Dolárový index od začiatku roka vzrástol o približne 8 % a v priebehu tohto týždňa analytici z Deutsche Bank uviedli, že riziková prémia „bezpečného prístavu“ započítaná do amerického dolára je aktuálne na „hornej hranici extrému“, a to aj pri zohľadnení úrokových rozdielov.
George Saravelos z FX Research Deutsche Bank verí, že bod obratu je blízko. Argumentoval, že sme teraz vo fáze, kedy ďalšie zhoršovanie finančných podmienok „podkopáva očakávania Fedu v sprísňovaní“, zatiaľ čo pre zvyšok sveta, a najmä pre Európu, zostáva ešte veľa priestoru pre sprísnenia.
Saravelos ďalej poznamenal: „Neveríme, že Európa sa chystá vstúpiť do recesie a európske údaje – na rozdiel od konsenzuálneho vyjadrení – naďalej prekonávajú USA.“
Monitor hodnotenia od Deutsche Bank ukazuje, že americký dolár je pre súčasnosť „najdrahšou menou na svete“, zatiaľ čo ukazovateľ devízovej pozície nemeckého veriteľa ukazuje, že dlhé pozície v dolároch voči menám rozvíjajúcich sa trhov sú najvyššie od vrcholu pandémie Covid-19.
Saravelos uzavrel: „Všetky tieto veci poskytujú rovnakú informáciu: dolár je príliš vysoko,“ … “Naše prognózy naznačujú, že menový pár EUR/USD sa v nasledujúcich mesiacoch vráti späť na úroveň 1,10, nie v smere nadol k parite.”
Prípad pre paritu
Zatiaľ čo mnohí analytici sú skeptickí k dosiahnutiu parity, prinajmenšom vytrvalo, časti trhu stále veria, že euro nakoniec ešte viac oslabí.
Rozdiely v nastavení úrokových sadzieb voči USA sa posunuli voči euru po júnovom (2021) zasadnutí Fedu, na ktorom politici signalizovali čoraz agresívnejšie tempo sprísňovania politík.
Jonas Goltermann, hlavný analytik spoločnosti Capital Economics, v minulo týždňovej poznámke uviedol, že nedávny proti-inflačný posun ECB sa stále nevyrovnal Fedu, ani nestačil na vyrovnanie nárastu inflačných očakávaní v eurozóne od prelomu rokov 2022.
Zatiaľ čo Capital Economics očakáva, že politika Fedu bude podobná tej, ktorú oceňujú trhy, Goltermann pre ECB očakáva menej agresívny ako tzv. diskontovaný kurz, čo znamená ďalší posun v diferenciáloch nominálnych úrokových sadzieb voči euru, aj keď oveľa menší, ako bol zaznamenaný v júni minulého roka.
Zhoršujúce sa obchodné podmienky eurozóny a spomalenie globálnej ekonomiky s ďalšími turbulenciami ktoré sú pred nami (pričom euro je viac vystavené finančnému sprísneniu v dôsledku zraniteľnosti jeho periférnych trhov s dlhopismi) tento názor ešte viac umocňujú.
Goltermann ďalej uviedol: „Výsledkom je, že (na rozdiel od väčšiny ostatných analytikov) predpovedáme, že euro sa voči doláru ešte o niečo oslabí: očakávame, že kurz páru EUR/USD dosiahne paritu koncom tohto roka a potom sa v roku 2023 odrazí smerom k 1,10, keďže sa bude protivietor voči ekonomike eurozóny uvoľňovať a Fed dosiahne koniec cyklu sprísňovania.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár