Prezidenti Číny a Ruska.

Prezidenti Číny a Ruska.

Podľa bývalého zástupcu koordinátora sankcií na ministerstve zahraničných vecí USA, Čína pri rozhodovaní o tom, či by mala Rusku pomôcť vyrovnať sa s vplyvom západných sankcií v dôsledku vojny na Ukrajine, zvažuje svoje vlastné záujmy.

“Vláda USA bude považovať Čínu za veľmi dôležitú,” ako dnes poznamenal Richard Nephew v odpovedi na otázku, aká dôležitá je úloha Číny pri zabezpečovaní účinnosti amerických sankcií. Dodal, že Číňania sú schopní ponúknuť „určitý stupeň“ podpory Rusku, keďže následkom týchto sankcií Moskva trpí.

Po ruskej invázii na Ukrajinu, USA a Európska únia prišli z uvalením sankcií voči ruským bankám, centrálnej banke a aktívam jej oligarchov. USA v priebehu minulého týždňa zašla ďalej a zaviedli zákaz ruskej ropy.

Denník Financial Times informoval, že investori pozorne sledujú, čo Čína urobí, keď tieto sankcie zasiahnu ruskú ekonomiku. Moskva sa spolieha na pomoc Pekingu, aby sa vyrovnala s ranou pre jej ekonomiku. USA však Čínu varovali, aby túto nečestnú krajinu nepodporovala.

Súvisiace: Ekonomika Ruska je prekvapivo malá

Nephew ďalej poznamenal: ″Číňania budú vždy zvažovať svoje národné záujmy a stále majú podstatný záujem na tom, aby mohli podnikať ako v Európe, tak aj v Spojených štátoch.”

„Miera, do akej sa Čína považuje za krajinu, ktorá podkopáva sankčné kampane, vedené Spojenými štátmi alebo Európou, môže ich potenciálne nepriaznivo ovplyvniť. Myslím si, že Číňania to budú brať celkom vážne.”

Od ruského útoku na Ukrajinu, ju politickí predstavitelia v Pekingu odmietajú nazvať inváziou a tvrdí, že Čína si s oboma krajinami zachová bežný obchod. Čína sa nepripojila k sankciám USA, EÚ a iných krajín voči Rusku. Minulý týždeň však premiér Li Keqiang poznamenal, že Čína je „hlboko“ znepokojená krízou na Ukrajine a varoval, že sankcie poškodia celosvetový rast.

Ale ak by mal Washington „ozbrojiť“ Peking tým, že nepodporí Rusko, je „nepravdepodobné, že by to malo za následok zázraky,“ povedal Nephew, ktorý je v súčasnosti vedúcim výskumníkom na Kolumbijskej univerzite.

S odkazom na Čínu poznamenal: „Zároveň si však myslím, že to odložia bokom frustráciu a podráždenie, aby zabezpečili, že vezmú do úvahy ich vlastné záujmy.“

To by mohlo znamenať tichú nespoluprácu s Ruskom, „ale určite nie flagrantne porušiť americké a európske sankcie voči Rusku.“

Poradca pre národnú bezpečnosť USA – Jake Sullivan v dnešnom dni rokoval s najvyšším predstaviteľom čínskej zahraničnej politiky Yang Jiechi, kedy diskutovali o invázii na Ukrajinu.

Biely dom predtým uviedol, že obchod Číny s Ruskom nebude stačiť na vyrovnanie vplyvu amerických a európskych sankcií voči Moskve.

Zároveň uviedol, že podiel Číny a Ruska na globálnej ekonomike je oveľa menší ako podiel krajín skupiny 7, ktorú zahŕňa USA a Nemecko.

Čínska colná agentúra uvádza, že Čína je najväčším obchodným partnerom Ruska a Ukrajiny a obchod medzi Čínou a Ruskom v roku 2021 dosiahol rekordnú hodnotu na úrovni 146,9 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 35,8 %. Dovoz Číny z Ruska vlani prevýšil export o viac ako 10 miliárd dolárov.

Súvisiace:
Rusko varuje pred ropou za $300 a hrozí odstavením plynu
Rusko dlhuje západným bankám až 120 miliárd – už ich neuvidia

Alexander Gabuev, ktorý je vedúcim pracovníkom a predseda Ruska v organizácií Carnegie Moscow Center, povedal, že očakáva, že Čína bude „ortodoxne dodržiavať“ sankcie USA a EÚ. Dodal však, že Peking mimo rozsahu sankcií „urobí všetko, čo je v jeho silách“.

Jednou z možností je, že keď sa vojnová situácia zastabilizuje, Čína by sa mohla chopiť príležitosti na lacný nákup ruskej ropy a zemného plynu, ako poznamenal Gabuev.

Nakoniec poznamenal: “Nedôjde k žiadnemu formálnemu porušeniu sankcií USA a EÚ, ale bude to pre režim významné materiálne záchranné lano.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár