Vlády nie sú jediné, ktoré obmedzili toky ruskej ekonomiky. To isté robia desiatky veľkých nadnárodných spoločností.
Rastúci počet podnikov sa rozhoduje vykonať zatvorenie svojich prevádzok v Rusku, aj keď sa to od nich nevyžaduje. Spoločnosti vo viacerých odvetviach odchádzajú z Ruska, od firmy Apple cez Ikeu po ExxonMobil až po General Motors.
Spoločnosti tvrdia, že sú znepokojené ruskou inváziou na Ukrajinu, ktorá vyvolala rozsiahle pobúrenie v Spojených štátoch a mnohých európskych krajinách. Či sa z tejto krajiny sťahujú z toho dôvodu, aby splnili vládne sankcie, nie je vždy jasné. Isté je, že existuje veľa obchodných dôvodov, prečo sa Rusku snažia vyhýbať.
Súvisiace: Vzťahy medzi EÚ a Ruskom: Fakty a čísla
V prvom rade: neistota. Investovanie peňazí a predaj tovaru, za ktorý by spoločnosti zaplatili výrazne devalvovaným ruským rubľom, je nevhodné podnikateľské rozhodnutie. Prečo posielať auto alebo smartfón do Ruska, keď na západných trhoch existuje silný dopyt po týchto produktoch, ako aj za účasti stabilných cien?
Sankcie voči ruskému bankovému sektoru môžu sťažiť kompenzácie za niektoré z týchto stratených predajov. A obmedzenia, ktoré Rusko zavádza, aby odstránilo kapitál z krajiny, by mohli znamenať, že firmy si nebudú môcť vybrať zisky, ktoré v Rusku zarobili.
Josh Lipsky, ktorý je riaditeľom GeoEconomics z Center at the Atlantic, poznamenal: “Podniky sa sami seba pýtajú: ‘Chceme pokračovať v niečom, kde nevieme, či dohody, ktoré dnes podpisujeme, môžu byť za niekoľko týždňov alebo za mesiacov v budúcnosti vôbec realizované.”
Medzinárodná organizácia ďalej poznamenala: “Celkové obavy v ruskom finančnom systéme ho robia príliš neistým. Firmy nenávidia neistotu. Aktuálna situácia predstavuje obrovskú neistotu.”
Lipsky napriek tomu poznamenal, že veľký počet podnikov sťahujúcich sa z Ruska je nezvyčajný, dokonca aj pre krízu, ako je táto.
Ďalej uviedol: “Vo všeobecnosti, ak existujú príležitosti na zarábanie peňazí, firmy pokračujú v investovaní na trhu,” … “Panuje však zhoda, že nie je vhodné tieto produkty predávať. To predstavuje zaujímavú dynamiku, akú som ešte nevidel.”
Dokonca aj Kremeľ uznáva, že strategické kroky spoločností po celom svete voči jeho ekonomike vytvárajú rozsiahly vpád do hospodárskej krízy.
Hovorca Kremľa – Dmitrij Peskov v telefonáte so zahraničnými novinármi, uviedol: “Ruská ekonomika zažíva vážne rany.” Ruský premiér Michail Mišustin v utorok citoval štátne tlačové agentúry TASS a RIA, že ruská vláda zvažuje, aké kroky môže podniknúť, aby zabránila západným podnikom sťahovať kapitál z Ruska.
Jedným z faktorov, ktoré podnikom uľahčujú vykonať odchod z ruských operácií: nejde o významnú celosvetovú ekonomickú veľmoc. Hrubý domáci produkt Ruska je podľa Medzinárodného menového fondu zhruba o 25 % menší ako Taliansko a o viac ako 20 % menší ako Kanada, ako štáty so zlomkom jej obyvateľstva.
Je to v podstate poskytovateľ energie a iných komodít – pšenice, reziva a rôznych kovov, ako je hliník, z ktorých väčšina je dostupná v iných oblastiach sveta.
Lipsky poznamenal: “Existujú alternatívy,” … “Spoločnosti sú schopné nájsť tieto trhy a obchodných partnerov a splniť všetky tieto tzv. špeciálne požiadavky voči svojim akcionárom. Rozhodli sa, že Rusko im za toto riziko nestojí.”
Súvisiace: Ekonomika Ruska je prekvapivo malá
Averzia k riziku je pri obchodovaní s energiou jasná. Sankcie zo strany mnohých západných krajín doteraz ruský ropný sektor oslobodili v nádeji, že zabránia nedostatku a cenovým skokom na svetových trhoch s energiou.
Veľká časť ruskej ropy ponúkanej na predaj sa však napriek výrazným zľavám nepredáva. Obchodníci si nie sú istí, či môžu byť uzavreté akékoľvek dohody, ktoré s ruskou ropou uzatvárajú, vzhľadom na prísne sankcie voči ruským bankám.
Nájsť ropné tankery, ktoré by sa mohli dostať do ruských prístavov, je už teraz náročné – rovnako ako poisťovne nie sú ochotné poistiť lode a tieto zásielky. To všetko vytvorilo to, čo ropný analytik Andy Lipow zo spoločnosti Lipow Oil charakterizoval ako „de facto zákaz“ ruskej ropy.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár