Ako-je-Europa-zavisla-od-Ruska-pokial-ide-o-energeticke-potreby

Moskva sa spolieha na peniaze, ktoré zarába predajom ropy a zemného plynu, no táto energia poháňa európsku ekonomiku a vykuruje jej domovy.

Medzi rozsiahle sankcie, ktoré Spojené štáty a Európska únia doteraz voči vyhlásili Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu, patrí obmedzenie vládnych predstaviteľov a bánk z globálnych finančných trhov, obmedzenie vývozu technológií, zamedzenie prístupu k SWIFT a zmrazenie aktív vplyvných Rusov.

V tomto zozname citeľne chýba jedna odveta, ktorá by Rusku spôsobila najväčšiu bolesť: zastavenie vývozu ruských energetických surovín.

Tento krok nie je prekvapujúci. V posledných rokoch Európska únia dostala takmer 40 percent plynu a viac ako štvrtinu ropy z Ruska. Táto energia vykuruje európske domy, poháňa jej továrne a poháňa vozidlá a zároveň pumpuje obrovské sumy peňazí do ruskej ekonomiky.

Grafy: 1990-2021 Ako sa zmenila závislosť jednotlivých krajín od ruského plynu. % podiel na celkovom dovoze zemného plynu z Ruska
%-podiel-na-celkovom-dovoze-zemneho-plynu-z-Ruska-krajin-z-EU

Strata týchto príjmov by bola pre Rusko náročná, pretože sa vo veľkej miere spolieha na vývoz energií, s ohľadom na financovanie svojich vládnych operácií a podporu svojej ekonomiky. Vývoz ropy a zemného plynu tvorí viac ako tretinu štátneho rozpočtu. Prerušenie by však poškodilo aj Európu.

„V tomto prípade chcete, aby sankcie zranili viac páchateľa ako obeť,“ poznamenal David L. Goldwyn, ktorý v Obamovej administratíve pôsobil, ako osobitný vyslanec ministerstva zahraničia pre energetiku.

Súvisiace: Ekonomika Ruska je prekvapivo malá

Situácia by prekvapila niektorých “studených“ bojovníkov minulého storočia. Počas väčšiny éry konfrontácie superveľmocí po druhej svetovej vojne, mnohí analytici verili, že čím viac bude Sovietsky zväz a Západ ekonomicky prepojený, tým je menej pravdepodobné, že dôjde ku konfliktom. Argument znel: “Obchod a ekonomické vlastné záujmy by v konečnom dôsledku urobili spojencov z každého.“

V súčasnosti je Európska únia najväčším obchodným partnerom Ruska a v roku 2020 predstavovala 37 percent jej svetového obchodu. Približne 70 percent ruského exportu zemného plynu a polovica exportu ropy smeruje do Európy.

Odvrátenou stranou tohto záujmu je vzájomný zásah.

Európski lídri čelia náročnej situácií – túžby potrestať Rusko za jeho agresiu a chrániť svoje vlastné ekonomiky.

Mathieu Savary, ktorý je hlavným európskym investičným analytikom v spoločnosti BCA Research, poznamenal že utorkové rozhodnutie Nemecka zastaviť Nord Stream 2 – dokončený plynovod, ktorý priamo spája Rusko a severovýchodné Nemecko, je zatiaľ jedným z najdôslednejších, aké Európa prijala v oblasti energií.

Pokiaľ ide o zemný plyn, ktorý už prúdi do Európy, západní lídri sa ho zdráhajú ďalej obmedzovať vzhľadom na to, že počas posledných troch mesiacov roku 2021 Rusko medziročne znížilo svoj export cez plynovody takmer o 25 percent (podľa International Energy Agency).

Zásoby Európy dosahujú len 30 percent a Európania už teraz platia za energie premrštené ceny.

Konflikt nastáva, keď dodávky ropy a zemného plynu čelia obmedzeniam už v priebehu niekoľkých mesiacov, čo vedie k rastu cien.

Helima Croft, vedúca pre oblasť komodít v investičnej banke RBC Capital Markets, poznamenala: “Existujú vážne obavy, že Moskva ešte viac sprísni obmedzenia, čo sa týka exportu a pošle ceny na vyššie úrovne.“

Nemecko, ktoré najväčší obchodný partner Ruska v Európe, získava 55 percent svojich dodávok z Ruska. Taliansko, druhý najväčší obchodný partner, získava 41 percent. Na ekonomickom fóre v Miláne počas minulého týždňa ruský veľvyslanec Sergej Razov povedal, že prezident Vladimír Putin talianskemu premiérovi Mariovi Draghimu povedal, že „ak bude Taliansko potrebovať viac plynu, sme pripravení ho dodať“.

Putin tiež uviedol, že v Rusku pôsobí približne 500 talianskych podnikov a že bilaterálne investície majú hodnotu 8 miliárd dolárov.

Rakúsko, Turecko a Francúzsko sú taktiež veľkými spotrebiteľmi zemného plynu z Ruska. Ruský energetický gigant Gazprom zasa uviedol, že v strednej a východnej Európe medzi najväčších zákazníkmi patrí Maďarsko, Poľsko, Česká republika a Slovensko.

Medzinárodná energetická agentúra, ktorá by pravdepodobne koordinovala akúkoľvek reakciu na globálne prerušenia v oblasti energetiky, vo štvrtok uviedla, že dodávky ropy z Ruska „najbezprostrednejšie ohrozené“ boli o objeme 250 000 barelov za deň, ktoré sa presúvajú cez Ukrajinu do Maďarska, Slovenska a Českej republiky. Toto množstvo je relatívne malé v rámci globálnom trhu, ktorý spotrebuje 100 miliónov barelov denne, ale jeho strata by v týchto krajinách mohla spôsobiť vážny nedostatok.

Grafy: 1990-2021 Ako sa zmenila závislosť jednotlivých krajín od ruskej ropy – % podiel na celkovom dovoze ropy z Ruska.
%-podiel-na-celkovom-dovoze-ropy-z-Ruska-krajin-z-EU

Západ má však svoje páky. Pán Goldwyn, bývalý vyslanec ministerstva zahraničných vecí, uviedol, že ruský predaj energií bude pravdepodobne stále poškodený sankciami voči ruským finančným inštitúciám a inými opatreniami, a to aj v prípade, že nebude priamo zameraný na vývoz ropy a zemného plynu.

Peniaze, ktoré Rusko zarába na vývoze energie, by sa podľa Goldwyna mohli taktiež znížiť, ak by prepravcovia, ktorí sa obávajú rastúcej zložitosti prepravy ruskej ropy a dodávok, zvýšili sumu, ktorú Moskve účtujú.

Dodal, že je možné, že Biely dom zakáže dovoz ruskej ropy do Spojených štátov. Takýto krok by podľa expertov prinútil americké rafinérie spoliehať sa na iných dodávateľov a Moskvu pri hľadaní iných kupcov, pre približne 700 000 barelov za deň. Čína by s najväčšou pravdepodobnosťou bola jednou z nich, keďže sa obe krajiny zaviazali „silne sa navzájom podporovať“.

Eurasia Group, ktorá je poradenskou spoločnosťou v oblasti politických rizík, vo štvrtok vo svojej poznámke poukázala na to, že zatiaľ čo Spojené štáty a Európa sa budú snažiť vyhnúť priamemu zacieleniu na ruský vývoz palív, „snehová búrka nových obmedzení prinúti mnohých obchodníkov, aby boli pri manipulácii s ruskými sudmi mimoriadne opatrní.“

Cieľom sankcií by tiež mohlo byť zmarenie budúcich vyhliadok Ruska. Scott Modell, výkonný riaditeľ poradenskej firmy so sídlom vo Washingtone – Rapidan Energy Group, uviedol: „Ak sa USA zamerajú na energetiku, očakávam, že to bude prostredníctvom technologických obmedzení, ktoré sa zamerajú na budúci ruský skvapalnený zemný plyn a vodík.“

Súvisiace: Obchod Číny s Ruskom na vyrovnanie sankcií nebude stačiť: USA

Ak Rusko obmedzí vývoz plynu, Európa sa pokúsi vyrovnať rozdiel z už aj v tak napätých zásobách, a bude hľadať vo svete viac skvapalneného zemného plynu (LNG).

Toky LNG odinakiaľ, väčšinou zo Spojených štátov, v posledných týždňoch prekročili objemy ruského plynu do Európy. Takéto opatrenia by pravdepodobne pomohli západoeurópskym krajinám ako Nemecko a Taliansko viac, ako tým v južnej a východnej Európe s menším počtom alternatív k ruskému plynu.

Dokonca aj bez jasného zastavenia dodávok paliva zo strany Moskvy alebo prerušenia vojnou existuje značné riziko, že mimoriadne vysoké ceny zemného plynu a elektriny budú pokračovať, čo bude tlačiť na ťažko skúšaných spotrebiteľov a prípadne prinúti ďalšie podniky, aby obmedzili svoje operácie. V posledných mesiacoch niektoré energeticky náročné podniky, vrátane výrobcov hnojív, oznámili zatvorenie z dôvodu vysokých nákladov na plyn.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, WSJ

Facebook komentár