Nemecký kancelár Olaf Scholz pre agentúru CNBC povedal, že Západ musí „veľmi tvrdo pracovať“, aby našiel alternatívne zdroje energie mimo Ruska, keďže sa zintenzívňujú rozhovory o možných sankciách.
V rozhovore v rámci výročnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii Scholz zdôraznil, že veľká časť Západu je odkázaná na energetické dodávky z Ruska.
Vo víkendovom vyjadrení poznamenal: “Existujú veľké objemy vývozu ropy, uhlia a plynu z Ruska do mnohých krajín, zároveň taktiež existuje veľký objem vývozu ropy do Spojených štátov.”
“Takže všetci musíme tvrdo pracovať, aby sme vytvorili situáciu, v rámci ktorej budú prístupné alternatívy.” Je potrebné, aby sme tiež umožnili, aby existovala vzájomná spolupráca na tom, kedy by sme sa vrátili do situácie, kde táto konfrontácia nemá miesto,“ … “Na tom aktuálne pracujeme.“
Súvisiace: Nemecko odmieta výzvy na sankcionovanie Ruska. Kancelár odpovedal
Rusko bolo v priebehu minulého roka najväčším dodávateľom zemného plynu a ropy do Európskej únie.
Vyplýva to z mnohých rozhovorov západných predstaviteľov v posledných týždňoch o sankcionovaní Ruska a najmä jeho energetického priemyslu, v prípade že príde k napadnutiu Ukrajiny. Rusko opakovane poprelo, že by plánovalo inváziu na svojho suseda, ale v blízkosti hraníc zhromaždilo odhadom 150 000 vojakov.
Tento týždeň sa z ruských aj ukrajinských zdrojov objavilo viacero tvrdení o ostreľovaní cez línie prímeria. V sobotu Rusko v rámci „plánovaného cvičenia“ odpálilo balistické a riadené strely na prejav svojej pripravenosti.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v sobotu uviedla, že ak dôjde k invázii, energetické sankcie voči ruskému plynárenskému gigantu Gazprom zostanú „na stole“.
Takéto sankcie by však mohli mať pre Ukrajinu značné finančné dôsledky, keďže cez krajinu vedie množstvo ruských plynovodov. Scholz trval na tom, že „my tento problém budeme riešiť“.
Ďalej poznamenal: „Veľmi tvrdo pracujeme na tom, aby sa tranzit plynu cez Ukrajinu stal niečím, čo má dobrú budúcnosť.“
Súvisiace: USA: “Ruské sily na úrovni 70 % potrebnej na úplnú inváziu na Ukrajinu”
„Už sme začali veľmi tvrdo pracovať na tom, aby sme dosiahli výhodné dohody o tranzite plynu pre Ukrajinu s Ruskom, keď nastane ďalšie obdobie. Toto je naša zodpovednosť… urobiť z tranzitu plynu otázku, ktorá bude fungovať cez všetky plynovody, ktoré máme, najmä cez ten na Ukrajine. Avšak aktuálne pracujeme na mieri.”
Energetické alternatívy
Scholz nie je jediný, kto diskutuje o potrebe znížiť energetickú závislosť od Ruska; V sobotu von der Leyenová aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedali, že takáto akcia je dôležitá.
Stoltenberg dodal, že Európa „tvrdo pracovala“ na znížení svojej energetickej závislosti od Ruska a dodal, že „musíme byť menej závislí od energií z jedného zdroja“.
Von der Leyenová zdôraznila, že EÚ bola úspešná pri dosahovaní alternatívnych zdrojov energie. Dodala: “Sme schopní zvládnuť túto zimu bez ruského plynu.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
zdroj: CNBC
Facebook komentár