JPMorgan uvádza, že dominancia kryptomeny Etherea je ohrozená, pretože krypto sieť je stále rok od prijatia kľúčového upgradu svojho blockchainu, vďaka ktorému by bola konkurencieschopnejšia voči novším protokolom.
Obavy o efektívnosť, počet transakcií za sekundu a vysoké poplatky za aktivitu sú problémami, ktoré v posledných mesiacoch trápia ethereum, čiastočne kvôli rastúcemu objemu transakcií v rámci NFT a iného digitálneho tovaru, ktorý často používa éter ako preferovanú menu.
JPMorgan v piatkovej poznámke vysvetlila: „Kryptotrhy sa aj naďalej vyvíjajú a takzvaní ‘zabijáci Etherea’ získavajú popularitu na základe ich vylepšení oproti ethereu.” Banka sa domnieva, že nové kryptomeny, ktoré vylepšia nedostatky Etherea, by mohli „odštiepiť dominanciu a trhovú hodnotu Etherea.“
Súvisiace: Trh NFT v roku 2021 s hodnotou až $41 miliárd
Trhová hodnota etheru sa už začala zhoršovať uprostred krízy kryptomien, ktorú zhoršil nedávny jastrabí (proti-inflačný) postoj Federálneho rezervného systému. Kryptomena sa nachádza zhruba v 35% strate zo svojho nedávneho maxima, čo viedlo k vymazaniu trhovej hodnote o objeme takmer 200 miliárd dolárov.
Tu sú dôvody, prečo by títo štyria potenciálni „zabijaci Etherea“ mohli podľa JPMorgan ešte viac narušiť dominanciu tejto kryptomeny.
1. “Solana je oveľa rýchlejšia”
“Solana je jednou z najrýchlejšie rastúcich kryptomien. Jej vývojári tvrdili, že dokáže spracovať približne 50 000 transakcií za sekundu, pričom súčasné Ethereum spracováva 15 až 45 TPS (transakciíí za sekundu). SOL má vo svojom ekosystéme spustených viac ako 400 projektov vrátane stablecoinov, ako je USD od spoločnosti Circle. Prevádzkuje tiež peňaženky, decentralizované burzy a ďalšie projekty DeFI,“ uviedla JPMorgan
2. “Cardano je viac škálovateľná”
“Cardano spustil jeden zo spoluzakladateľov Etherea – Charles Hoskinson. K vývoju zvolil prístup náročný na výskum, pričom každá fáza bola pred implementáciou preverená a dôkladne otestovaná. Cardano teraz tiež spúšťa svoje funkcie inteligentnej zmluvy. Toto kryptomena tretej generácie sa považuje za škálovateľnejšiu ako Ethereum.“ JP Morgan
3. “Polkadot je interoperabilnejší”
“Polkadot má za cieľ vyriešiť niektoré problémy so škálovateľnosťou a cenou Etherea. Polkadot však žiari vo svojich možnostiach interoperability (inovácií), pretože umožňuje blockchainom efektívne komunikovať. Tento prístup tiež uľahčuje vývojárom prejsť na systém Polkadot,” – JPMorgan.
Súvisiace: Robinhood začína sprístupňovať kryptopeňaženky len pre 1 000 ľudí
4. Tezos
“Tezos je open source projekt zameraný na používateľa, ktorý používateľom umožňuje zvážiť riadenie projektu a smerovanie blockchainu. Okrem toho Tezos poskytuje dobre hodnotenú bezpečnosť a modularitu a je vnímaný ako škálovateľnejší,” – JPMorgan.
Ale tieto štyri kryptomeny majú pred sebou ešte dlhú cestu, kým budú môcť vážne spochybniť dominanciu etherea. Kombinovaná trhová hodnota všetkých štyroch „zabijakov Etherea“ má stále hodnotu menšiu ako tretinu trhovej kapitalizácie etherea.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: JPMorgan
Facebook komentár