Federálny rezervný systém vyslal jasný signál, že éra najnižších úrokových sadzieb sa v roku 2022 skončí.
Čo sa deje?
Úrokové sadzby sú takmer na nulovej hodnote už od marca 2020, kedy sa vládni lídri po celom svete rozhodli zatvárať ekonomiky, aby spomalili šírenie ochorenia COVID-19. V stredu však Fed okrem toho, že oznámil rýchlejšie ukončenie svojho programu núdzového nákupu dlhopisov než sa predpokladalo, že jeho referenčná úroková sadzba by sa v roku 2022 mohla zvýšiť na 0,9 %.
Kľúčová politika, ktorá prichádza v čase, keď inflácia rastie najrýchlejším tempom za takmer štyri desaťročia, by mohla mať veľké dôsledky pre trhy a hospodárstvo.
Akcie v USA po oznámení FEDu rástli. Akciový index SP 500 sa minulý týždeň pohyboval okolo rekordných maxím
Ale Paul Donovan, hlavný ekonóm UBS Global Wealth Management, poznamenal, že je dôležité oddeliť, čo zvýšenie úrokových sadzieb prinesie a čo nie.
Náklady na pôžičky porastú, pričom v minulosti čelili extrémnemu zníženiu.
Dodal: “Ak sa pozriete na skutočné náklady kapitálu v širšom hospodárstve, aj naďalej budú veľmi nízke.“
Pred pandémiou sa cieľová úroková sadzba Fedu nachádzala v rozmedzí 1,5 % a 1,75 %. To predstavuje taktiež veľmi nízkeho hodnoty v rámci historických štandartov. Na konci roka 2007, teda pred finančnou krízou sa úrokové sadzby nachádzali na úrovni 4,25 %.
Donovan si nemyslí, že tento krok bude mať zásadný vplyv na infláciu, pričom poznamenáva, že mnohé z dôvodov, prečo ceny tento rok vystrelili (vrátane skokového nárastu cien energií a nákladov na ojazdené automobily) sú spojené s účinkami pandémie a majú málo spoločného s politikou centrálnej banky.
Donovan ďalej poznamenal: „Ropný trh sa nestará o vyjadrenia predsedu Fedu – Jaya Powella,“ … “Tak nerobia ani predajcovia ojazdených vozidiel.”
Stručne povedané, Fed sa chce uistiť, že sadzby nie sú príliš nízke, keď bude ekonomické oživenie dokončené, aby mal dostatočnú muníciu na boj s ďalšou krízou.
To však neznamená, že ceny budú neustále stúpať. Donovan si myslí, že keď Američania vyčerpajú svoje úspory z pandémie, inflácia začne sama od seba „veľmi razantne“ klesať.
Ďalej poznamenal: „Aj keď Fed nič neurobí, inflácia bude čeliť poklesu.“
Čo to všetko znamená pre trhy?
Donovan povedal, že situácia by bola iná, ak by Fed chcel zvýšiť úrokové sadzby, aby obmedzil ekonomický rast. Ale to podľa jeho názoru nie je to, čo nastane.
Donovan ďalej poznamenal: “Ide skôr o to, aby sme pripravili situáciu, keď sa vrátime k normálnejšiemu ekonomickému cyklu,” … “Fed nevedie stratégiu nastavenú proti rastu.”
To by mohlo minimalizovať vplyv pre investorov – za predpokladu, že variant Omikron alebo iné pandemické zmeny túto trajektóriu nepokazia.
Donovan nakoniec uviedol: “Omikron má určite v blízkej budúcnosti určite potenciál pre vytvorenie skreslenia, ale nemyslím si, že situáciu tak výrazne naruší,” … “Všeobecný príbeh pre rok 2022 je zatiaľ nedotknutý.”
Zdroj: CNN, CNBC
Facebook komentár