Keďže sa sa nový omikrónový variant ochorenia Covid šíri po celom svete, nádeje sa upínajú na schopnosť výrobcov vakcín, s cieľom vyvinúť účinné vakcíny voči tomuto kmeňu.
Nálada na svetovom trhu v utorok ráno prudko klesla kvôli obavám, že vakcíny voči ochoreniu Covid-19, ktoré sa v súčasnosti používajú, by mohli byť menej účinnými proti novému variantu omikronu. Kmeň bol prvýkrát identifikovaný v Južnej Afrike a Svetová zdravotnícka organizácia ho v piatok označila za „variant, ktorý vyvoláva obavy“.
Dnes na trhoch prišlo k rozsiahlym výpredajom, keďže európske aj americké akciové futures klesali, keď generálny riaditeľ skupiny Moderna – Stephane Bancel pre denník Financial Times uviedol, že očakáva, že súčasné vakcíny by mohli byť menej účinné voči novým variantom.
Bancel v pondelok pre agentúru CNBC povedal, že vývoj a rozdistribuovanie vakcíny, ktorá je špecificky zameraná na omikrónový variant, môže trvať mesiace. Dodal, že bude trvať najmenej dva týždne, kým sa zistí, do akej miery mutácie ovplyvnili účinnosť vakcín, ktoré sú v súčasnosti na trhu.
Omikron variant má viac ako 30 mutácií na spike proteíne, ktorý sa viaže na ľudské bunky. Niektoré z mutácií sú podľa WHO spojené s vyšším prenosom a znížením ochrany protilátok.
Zdravotná agentúra v rámci OSN v pondelok zopakovala, že pokiaľ ide o tento variant, stále existujú značné neistoty a neznáme.
Po prvé, odborníci ešte nevedia, nakoľko je tento variant prenosný a či je nárast infekcií spôsobený tým, že môže uniknúť predchádzajúcej imunite, alebo je prenosnejší. Po druhé, existuje neistota, ako dobre vakcíny chránia pred infekciou, prenosom, závažnosťou ochorenia a smrťou, pokiaľ ide o omikron. A po tretie, nie je známe, či variant spôsobuje závažnejšie príznaky.
WHO uviedla, že bude trvať týždne, kým pochopíme, ako môže tento variant ovplyvniť diagnostiku, závažnosť a vakcíny.
Obavy
Svet tak v súčasnosti čelí nervóznemu vyčkávaniu, keď sa odborníci snažia zistiť, aké výzvy a riziká predstavuje variant omikrónu.
Každý nový variant je dôkladne preskúmaný, aby sa zistilo, či sú súčasné vakcíny proti nemu účinné – ak nie, vakcíny budú musieť byť upravené tak, aby sa zamerali na nový kmeň. Výrobcovia vakcín na Covid sú si istí, že to dokážu, ale vývoj, testovanie, výroba a nasadenie týchto nových vakcín stovkám miliónov ľudí bude nejaký čas trvať.
Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer – Albert Bourla povedal, že vplyv omikronu na ich vlastnú dvojdávkovú vakcínu – ktorá bola vyvinutá v spolupráci s nemeckou biotechnológiou BioNTech a bola široko nasadená v USA a Európe – sa ešte len uvidí.
V pondelok Bourla poznamenal: “Nemyslím si, že výsledkom bude, že vakcíny nechránia,” … “Myslím si však, že výsledkom môže byť, to čo aktuálne ešte nevieme – vakcíny chránia v menšej miere.”
Posilňovacia dávka autorizovanej vakcíny je v súčasnosti jediným spôsobom, ako posilniť slabnúcu imunitu voči ochoreniu Covid-19, ale výrobcovia vakcín taktiež zvažujú vývoj vakcín špecificky zameraných na omikrónový variant.
Bourla povedal, že skupina Pfizer už začala pracovať na novej vakcíne, ak to bude potrebné. Spoločnosť vytvorila svoju prvú šablónu DNA už v piatok, čo podľa jeho slov je prvým krok v procese vývoja novej vakcíny.
Spoločnosti Pfizer a BioNTech v priebehu minulého týždňa tiež uviedli, že skúmajú omikrón, najprv označený ako B.1.1.529, a v prípade potreby vedia svoje vakcínu rýchlo prispôsobiť.
Bourla poznamenal: “Niekoľkokrát sme dali jasne najavo, že vakcínu budeme môcť mať k dispozícií za menej ako 100 dní,” … Poznamenal, že spoločnosť bola schopná rýchlo vytvoriť vakcíny pre beta a delta varianty, hoci sa nakoniec nepoužili, pretože pôvodné vakcíny zostali účinné.
Spoločnosť Moderna minulý týždeň uviedla, že testuje troch existujúcich kandidátov na preočkovanie ochorenia Covid proti variantu omikron a vytvorí aj nového kandidáta na vakcínu špecifickú pre omikrón.
Moderna aj Pfizer-BioNTech poskytuje vakcíny typu RNA (mRNA), ktoré učia naše bunky, ako vytvoriť proteín, ktorý spustí imunitnú odpoveď v našom tele. Táto reakcia potom produkuje protilátky, ktoré pomáhajú chrániť ľudí pred infekciou Covid.
Johnson & Johnson a AstraZeneca taktiež vyrobili široko dostupné a účinné vakcíny proti ochoreniu Covid-19 (hoci vakcína AstraZeneca ešte nie je v USA povolená), ale ich vakcíny sú známe ako vakcíny „vírusového vektora“.
Tento typ používa upravenú verziu vírusu (vektor) na doručenie genetických pokynov do buniek tela. Bunky potom produkujú neškodné časti vírusu nazývané antigény, ktoré spúšťajú imunitnú odpoveď v tele. Ak ste neskôr vystavení skutočnému vírusu, váš imunitný systém ho rozpozná a bude vedieť, ako s ním bojovať.
Obe spoločnosti Johnson & Johnson a AstraZeneca vyhlásili, že pracujú na analýze a testovaní voči novému variantu.
Rafael Bayarri Olmos, ktorý pracuje v Univerzitnej nemocnici v Kodani, v utorok pre agentúru CNBC povedal, že varianty si „vyberajú daň“ v tom, ako dobre dokážu vakcíny Covid zabrániť infekcii.
Dodal: “Aktuálne máme k dispozícií omikrón, ktorý má 32 mutácií v spike proteíne, niektoré z nich už boli videné predtým a môžu spôsobiť, že vírus bude prenosnejší, môžu ho zlepšiť pri predchádzaní imunitnému rozpoznaniu alebo pri vyhýbaní sa vašej obrane, takže očakávame, že vakcíny nebudú také účinné, ale to neznamená, že nebudú fungovať.“
“Aktuálne sú jedným z našich najlepších nástrojov na obmedzenie šírenia tohto vírusu.”
Riziká variantu omikron
Mutácia omikron sa v súčasnosti nachádza vo viac ako desiatke krajín, čo spôsobilo, že mnohé uvalili cestovné obmedzenia a zaviedli prísnejšie opatrenia týkajúce sa pandémie, ako je povinné nosenie rúšok a odporúčanie ľuďom, aby pracovali z domu.
Je to tak, že mnohé krajiny už v súčasnosti čelia vysokými dennými počtom infikovaných ľudí v dôsledku delta variantu, ktorý je v rámci celého sveta dominantný.
Symptómy ochorenia COVID spojené s omikrónovým variantom boli ohlásené juhoafrickým lekárom, ktorý prvýkrát spozoroval nový kmeň, opísaný ako „extrémne šíritelný, ale s miernymi príznakmi“ . Svetová zdravotnícka organizácia však v pondelok varovala, že omikrónový variant sa pravdepodobne bude ďalej rozširovať a predstavuje „veľmi vysoké“ globálne riziko.
Francois Balloux, riaditeľ genetického inštitútu UCL na University College London, zdôraznil, že len veľmi málo sa vie o tom, aký je tento variant nákazlivý a smrtiaci v porovnaní s variantom delta.
Ďalej poznamenal: ″Čo môžeme očakávať a o čom sme si celkom istí, je, že tento variant s väčšou pravdepodobnosťou infikuje a reinfikuje ľudí, ktorí boli očkovaní alebo majú imunitu voči predchádzajúcej infekcii.”
“Ale pokiaľ ide o vnútornú prenosnosť, bez ohľadu na imunitný systém a jeho nákazlivosť, v tejto fáze nevieme, povedal by som, takmer nič… Musíme len počkať, kým to budeme môcť povedať.”
Existuje tichý optimizmus, že omikrón by mohol byť infekčnejšou, ale menej nákazlivou verziou vírusu, čo znamená, že by sa mohol zmeniť na infekciu, viac podobnú bežnej nádche.
Epidemiologička z Deakin University Catherine Bennettová pre Sydney Morning Herald v pondelok povedala, že „existuje možnosť, že vidíme infekčnejšiu a menej nákazlivú verziu vírusu, čo by bol jeden z tých krokov na šťastnejšej ceste k životu s vírusom. ” … “Máme toľko signálov, že by to mohlo byť v poriadku, avšak aj signály, ktoré by ná vedeli mierne znepokojovať.”
Mnohé krajiny neriskujú a oznámili zintenzívnenie očkovania proti ochoreniu Covidu, preočkovania a reštriktívnejšie opatrenia.
Americký prezident Joe Biden v pondelok nateraz vylúčil ďalší lockdown a obmedzenie cestovania, hoci spolu s niekoľkými krajinami dočasne pozastavili cestovanie z viacerých krajín južnej Afriky.
Zdroj: CNBC
Facebook komentár