Je-celkom-mozne-ze-nizke-urokove-sadzby-uvidime-navzdy-Spravca-aktiv

Úrokové sadzby by podľa jedného správcu aktív mohli zostať na svojich rekordných minimách „navždy“, a to aj napriek nedávnemu náporu normalizácie politiky mnohých svetových centrálnych bánk.

Julian Howard z z investičnej spoločnosti GAM Investments v nedávnom rozhovore poznamenal, že je presvedčený, že je „historicky úplne konzistentné hovoriť o nízkych sadzbách navždy“.

Howard je hlavným investičným riaditeľom riešení s viacerými aktívami v spoločnosti GAM, ktorá spravuje aktíva v hodnote 103 miliárd švajčiarskych frankov (112 miliárd dolárov).

Citoval výskum ekonomického historika Paula Schmelzinga, ktorý bol hosťujúcim vedcom v Centrálnej Banke Británie, keď článok bol publikovaný v roku 2020.

Výskum sa pozrel na úrokové sadzby po celom svete, až do 14. storočia, odkiaľ je identifikovaný klesajúci trend a Schmelzing predpovedal, že “reálne úrokové sadzby by mohli čoskoro vstúpiť do trvalo záporných hodnôt.”

Howard povedal, že nižšie úrokové sadzby, ktoré sme v posledných rokoch videli, boli preto „v skutočnosti návratom k veľmi, veľmi dlhodobému trendu poklesu výnosov, počas dlhšieho časového obdobia“.

Poukázal na ekonomické škody spôsobené pandémiou koronavírusu a zmenou klímy, ktorá bude mať „veľmi, veľmi negatívny vplyv na úrokové sadzby.“

Howard vysvtelil: „Neexistuje kontext, v ktorom by centrálna banka bola schopná normalizovať úrokové sadzby v štýle 90. rokov 20. storočia, keď nebude dosahovaný absolútne žiadny rast.“

Howard očakáva, že Federálny rezervný systém pravdepodobne začne zvyšovať úrokové sadzby až v druhej polovici roku 2022.

Riziká nízkych úrokových sadzieb

Jim Himes, ktorý je demokratickým kongresmenom nedávno uviedol, že nízke úrokové sadzby a „uvolnené peniaze“, ktoré sme videli mnoho rokov, riskujú vytvorenie bublín aktív.

To je, keď cena investície rýchlo rastie, ale nárast nemusí nevyhnutne odrážať podkladovú hodnotu aktíva.

Himes dodal, že nízke úrokové sadzby tiež viedli k „pozoruhodne zvláštnemu finančnému správaniu“, ako je „takmer kultové“ rozširovanie spoločností na špeciálne účely alebo „ukladanie peňazí do tzv. meme akcií“, čo sú spoločnosti, ktoré si získali prekvapujúcu popularitu na sociálnych sieťach a zaznamenali prudký nárast cien akcií.

Himes naznačil, že zodpovednosťou Federálneho rezervného systému je aby okolo nízkych úrokových sadzieb zabezpečil riadenie práve takýchto rizík.

Povedal: „Celú svoju kariéru som bojoval za to, aby som zabezpečil, že menovú politiku neovplyvní láskavosť politických ľudí v Kongrese, ale myslím si, že… sa tam obrátime a dúfam, že to časom začne a možno to bude trvať veľmi dlhú dobu, čo celkom jasne povedie k vytvoreniu bublín v oblasti aktív.“

Fed začal normalizovať politiku, zvolenú po ekonomických dopadoch pandémie koronavírusu. Začiatkom novembra uviedol, že nákupy dlhopisov sa začnú obmedzovať „v neskoršom období“ a uznal, že zvyšovanie cien bolo rýchlejšie a trvalejšie, ako centrálni bankári predpovedali.

Fed tiež hlasoval za nezvýšenie úrokových sadzieb z ich hodnoty nachádzajúcej sa blízko nuly a varoval pred očakávaním bezprostredného zvýšenia sadzieb.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár