Svetové ceny potravín podľa Organizácie Spojených národov vyskočili na najvyššiu úroveň za viac ako desať rokov, čo je spôsobené silným dopytom a nevýraznou úrodou.
Podľa indexu zverejneného Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa ceny v októbri zvýšili už tretí mesiac po sebe a oproti septembru vzrástli o 3 %. Zisky boli spôsobené prudkým rastom cien rastlinného oleja a pšenice.
Index cien potravín FAO sleduje mesačné zmeny v celom rade potravinových komodít. Za posledný rok index vzrástol o viac ako 30 %. V súčasnosti je tak na najvyššej úrovni od júla 2011.
Cena pšenice, ktorá sa pestuje na väčšej ploche ako ktorákoľvek iná komerčná plodina, v októbri vzrástla o 5 % v dôsledku zníženej úrody od veľkých exportérov vrátane Kanady, Ruska a Spojených štátov. Zvýšili sa aj ceny jačmeňa, ryže a kukurice.
Vyššie ceny palmového, sójového, slnečnicového a repkového oleja viedli k zvýšeniu indexu cien zeleniny FAO o 9,6 %. Ceny palmového oleja v Malajzii vzrástli kvôli obavám z utlmenej produkcie, v dôsledku nedostatku migrujúcich pracovníkov.
FAO uviedla vysoký celosvetový dopyt po celom rade produktov, ako je sušené mlieko, hydina, rastlinné oleje a jačmeň.
Zásoby potravín a ceny sú pod tlakom extrémneho počasia, naštrbených dodávateľských reťazcov, nedostatku pracovníkov a rastúcich nákladov.
Supermarkety v niektorých veľkých ekonomikách sa počas pandémie snažili udržať svoje regály plne zásobené. V Spojenom kráľovstve, kde sa v dôsledku Brexitu prehĺbil nedostatok pracovníkov, boli reťazce rýchleho občerstvenia nútené odstrániť obľúbené položky z jedálneho lístka pre ich nedostatok.
Súvisiace:
Inflácia v eurozóne dosiahla nové 13-ročné maximum
CEO Twitter a Square: Čoskoro v USA a vo svete nastane „hyperinflácia“
V priebehu tohto týždňa, paniku vyvolalo vyhlásenie čínskeho ministerstva obchodu o hromadení potravín, medzi verejnosťou. Oznámenie miestnym úradom nariadilo, aby zabezpečili, že ich občania budú mať túto zimu „dostatočnú zásobu“ základných vecí, a aby udržali náklady na potraviny stabilné.
Rastúce ceny potravinárskych komodít vedú k vyšším nákladom spoločností zaoberajúcich sa spotrebným tovarom, pričom niektoré z nich prenášajú zvýšenie cien na nakupujúcich. Unilever, Kraft Heinz a Mondelez zvýšili ceny obľúbených produktov.
V niektorých oblastiach môže prísť úľava.
Klesajúci dopyt po ošípaných v Číne pomohol stlačiť index cien mäsa FAO, k tretiemu mesačnému poklesu za sebou. Ceny cukru v októbri po raste šesť mesiacov po sebe, poklesli.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár