Prezidenti Ruska a Číny.

Prezidenti Ruska a Číny.

Keďže sa Čína snaží vyriešiť svoj nedostatok energií, krajina taktiež zvyšuje objemy dovoz uhlia – v porovnaní s minulým rokom z Ruska dováža trikrát viac uhlia, ako ukázali čínske colné údaje, zverejnené v priebehu tohto týždňa.

Zverejňované informácie o výpadkoch elektriny v továrňach po celej Číne v septembri zosilneli, keďže sa miestne vlády snažili vyvážiť rastúci dopyt po elektrine, v rámci snahy o zníženie emisií uhlíka. Počiatočné údaje ukázali, že dovoz uhlia do Číny v septembri v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástol o 76 % na 32,9 milióna ton.

Súvisiace: Uhlie je späť – pre súčasnosť!

Nové colné údaje zverejnené v priebehu tohto týždňa ukázali, že veľká časť uhlia pochádza z Ruska a Indonézie – nie z Austrálie. V roku 2019, táto krajina predstavovala približne 38 % podiel čínskeho dovozu energetického uhlia, ktoré je primárnym palivom na výrobu elektriny.

Prudký nárast dovozu energetického uhlia do Číny (2018 – 2021)
Cina-zvysuje-dovoz-uhlia-z-Ruska-ale-nie-z-Australie

Podľa colných údajov sprístupnených cez Wind Information, Čína z Ruska v septembri doviezla okolo 3,7 milióna ton energetického uhlia. To je o 28 % viac ako v auguste a o viac ako 230 % spred roka.

Toto navýšenie nie je jednorazové. Čínsky dovoz energetického uhlia z Ruska sa od mája v porovnaní s úrovňou z roku 2020, každý mesiac zdvojnásoboval, alebo strojnásoboval. Mesačné údaje v tomto roku tiež zostávajú výrazne nad úrovňami pred pandémiou, v roku 2019.

Stephen Olson, vedúci analytik v Hinrichovej nadácii, ktorá je neziskovou organizáciou zameranou na otázky obchodu, poznamenal: „To dokazuje, že Čína neustále potrebuje globálny obchodný systém, a to aj napriek jej spoločnému úsiliu pre zníženie svojej závislosti od priemyslu.“

Súvisiace: Čína nariaďuje uhoľným baniam zvýšiť produkciu, kvôli nedostatku elektriny

“Zároveň to tiež ilustruje ekonomické náklady a dislokácie, ktoré môžu vzniknúť, keď sa obchodné obmedzenia použijú ako prostriedok na uplatnenie geopolitického tlaku.”

Napriek zvýšenej potrebe Číny po uhlí, údaje colnej agentúry ukázali, že dovoz energetického uhlia z Austrálie zostal nulový, ako tomu bolo od neoficiálneho zákazu koncom roka 2020.

Austrália v minulosti bola najväčším zdrojom dovážaného uhlia do Číny. Politické napätie medzi oboma krajinami sa však vystupňovalo po tom, čo Austrália podporila vyšetrovanie toho, ako Peking zvládal pandémiu koronavírusu.

Colné údaje ďalej ukázali, že Čína v priebehu minulého mesiaca z Indonézie doviezla 3 milióny ton energetického uhlia, čo je o 19 % viac ako v auguste a navýšenie až o 89 % od septembra 2020.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár