Malá skupina ultra-bohatých jednotlivcov by mohla pomôcť vyriešiť svetový hlad len zlomkom ich čistého majetku – s týmto vyjadrením prišiel riaditeľ Svetového potravinového programu (WFP), v rámci OSN.
Miliardári musia “prísť teraz na pomoc, vrámci jednorazového základu”, povedal David Beasley vo tohtotýždňovom rozhovore, pričom konkrétne uviedol dvoch najbohatších mužov sveta – Jeffa Bezosa a Elona Muska.
Dodal: “6 miliárd dolárov na pomoc 42 miliónom ľudí, ktorí doslova zomrú, ak sa k nim nedostaneme. Nejedná sa až tak o veľkú zložitosť.”
Generálny riaditeľ auomobilky Tesla – Elon Musk má podľa adhadov agentúry Bloomberg čistú hodnotu majetku v objeme takmer 289 miliárd dolárov, čo znamená, že Beasley žiada o dar len 2% z jeho majetku. Čistý majetok amerických miliardárov sa od začiatku pandémie takmer zdvojnásobil a podľa skupín Institute for Policy Studies a Americans for Tax Fairness v októbri dosiahol hodnotu 5,04 bilióna dolárov.
Súvisiace: Elon Musk by sa mohol so SpaceX stať prvým bilionárom sveta
Beasley ďalej poznamenal: Čelíme “jednoznačnej búrke” niekoľkých kríz, ako je zmena klímy a pandémia Covid-19, čo znamená, že mnohé národy “klopú na dvere hladomoru.”
Správa WFP, zverejnená v pondelok, uviedla: “Polovica obyvateľov Afganistanu – 22,8 milióna ľudí – čelí akútnej kríze hladu.“ V závere správy sa uvádza, že obrovská nezamestnanosť a kríza likvidity znamená, že krajina balansuje na pokraji humanitárnej krízy a vystavuje ohrozeniu až 3,2 milióna detí, mladších ako 5 rokov.
Bidenova administratíva k sérií nových správ, v priebehu minulého týždňa prišla s vydaných ostrých varovaní: “Vplyv zmeny klímy budú mať ďalekosiahle dôsledky a bude predstavovať problémy pre každú jednu vládu.“
V správach administratíva podrobne uvádza, ako klimatické zmeny vedú k podpore migrácie, čo je prvýkrát, čo americká vláda oficiálne uznáva súvislosť medzi zmenou klímy a migráciou. WFP pred týmto nárastom presunu v minulosti varovala, najmä v regióne “Suchý koridor”, nachádzajúcom sa v Strednej Amerike.
Beasley poznamenal: „Vezmime si napríklad Spojené štáty a región v Strednej Amerike, Stredoamerický suchý koridor, Guatemalu, Honduras, Salvádor a Nikaraguu – len v tejto oblasti,“ … “Nakŕmime tam veľa ľudí a zmena klímy prichádza za účasti hurikánov a bleskových záplav; je to pre tie krajiny jednoznačne zničujúce.”
Súvisiace: 10% najbohatších Američanov vlastní rekordných 89% všetkých amerických akcií
WFP odhaduje, že v Etiópii 5,2 milióna ľudí naliehavo potrebuje potravinovú pomoc v regióne Tigray, kde premiér Abiy Ahmed od minulého roka viedol veľkú ofenzívu proti Tigray People’s Liberation Front (TPLF). Odvtedy bolo usmrtených tisíce civilistov a viac ako 2 milióny boli ľudí čelilo vysídleniu.
Humanitárne organizácie ako WFP sa snažia dostať zásoby k tým, ktorí to v regióne potrebujú, avšak je to veľmi komplikované, čím sa kríza ešte znásobuje.
Beasley v rozsiahlom rozhovore, poznamenal: “Nevieme, odkiaľ bzískavajú jedlo,” … “Dochádza nám palivo. Chýba nám hotovosť, čo sa týka platenia našim ľuďom, míňajú sa nám peniaze a nevieme tam dostať naše kamióny.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNN
Facebook komentár