Napatie-v-dodavatelskych-retazcoch-sa-stupnuje-a-nevykazuje-ziadne-znamky-slabnutia

Od preťaženia prístavov a nárastu cien po rozsiahly nedostatok, napätie v amerických dodávateľských reťazcoch sa stupňuje a podľa varovania ratingovej agentúry Moody’s Analytics, v najbližších mesiacoch by mohol viesť k spomaleniu ekonomiky.

V tohto-týždňovej správe ekonómovia Moody’s na čele s Mattom Colyarom, uviedli: “Komplikácie v dodávateľskom reťazci zatiaľ nevykazujú žiadne známky ústupu.”

Na lodiach plávajúcich pri pobreží Los Angeles zostáva uviaznutých okolo 200 000 prepravných kontajnerov, v ktorých je všetko od hračiek a tenisiek až po kritické diely pre továrne. V blízkosti prístavu v Los Angeles je tak zakotvených rekordných 100 nákladných plavidiel, člnov až po kontajnerové lode.

Minister dopravy Pete Buttigieg v stredu priznal, že napriek úsiliu Bidenovej administratívy riešiť problémové miesta bude chvíľu trvať, kým sa dodávateľské reťazce vrátia do normálu.

Buttigieg v rozhovore poznamenal: “Pokiaľ pandémia bude pokračovať, dôjde k narušeniam a otrasom v systéme.”

“Neexistujú žiadne svetlé miesta”

Na meranie logistických záťaží, ktoré majú vplyv na ekonomiku, agentúra Moody’s nedávno vytvorila americký stresový index dodávateľského reťazca, ktorý sa skladá z rôznych metrík výroby, zásob a dopravy. Tento index sa v auguste vyšplhal na 135,9 v porovnaní s úrovňami pred pandémiou, ktorá bola na hodnote 100.

Agentúra Moody’s uviedla, že skoré náznaky poukazujú na ďalší nárast stresového indexu dodávateľského reťazca v mesiaci september, ktorý je poháňaný ďalším zvyšovaním cien.

Súvisiace: Riaditelia sú na konci – nevedia, ako dostať svojich zamestnancov späť

Ekonómovia ďalej poznamenali: „Stres v amerických dodávateľských reťazcoch stále neustupuje.“

V rozhovore Colyar uviedol, že v tomto bode žiadna zo základných metrík nevykazuje známky zlepšenia.

Podľa jeho vyjadrení: „Všetko sa uberá zlým smerom,“ … „Neexistujú žiadne svetlé miesta.“

Stres dodávateľského reťazca spomaľuje ekonomiku

Nočná mora v oblasti logistiky predstavuje skutočnú prekážku pre ekonomické oživenie z pandémie Covid-19.

Podľa údajov Federálneho rezervného systému, priemyselná výroba v USA počas mesiaca september nečakane klesla, keďže je zasahovaná nedostatkom materiálu a pracovníkov. Priemyselná výroba meria všetko od výroby a ťažby, po spoločnosti podnikajúce v oblasti elektrickej energie alebo zemného plynu.

Agentúra Moody’s varovala, že „piesok v ozubených kolesách“ globálnej ekonomiky môže spôsobiť, že americká ekonomika bude rásť pomalšie, než sa pôvodne predpokladalo.

V skutočnosti existuje riziko, že americká ekonomika v treťom štvrťroku, ktorý sa skončil v septembri, takmer vôbec neporastie.

Model HDPNow od Federálnej Rezervnej banky Atlanty bol v utorok znížený, čo poukazuje na medziročný rast HDP v treťom štvrťroku len o 0,6%.

To predstavuje prudký pokles v dôsledku minulo-týždňových odhadov pre rast HDP o 1,2% a takmer 4% v minulom mesiaci.

Ekonómovia z Wall Street sú však oveľa optimistickejší a očakávajú rast HDP o takmer 4% – aj keď to je oproti prognózam na leto jednoznačne nižšia úroveň.

Agentúra Moody’s zároveň varovala, že stres v dodávateľskom reťazci môže udržať infláciu na vysokej úrovni. Spotrebiteľské ceny v septembri vzrástli o 5,4%, čo je v súlade s najrýchlejším 12-mesačným nárastom od roku 2008. Cenové nárasty sú prísnejšie vo všetkom, od ojazdených áut a slaniny až po detské tenisky.

Procter & Gamble, ktorá je najväčším výrobcom spotrebného tovaru v krajine, v utorok uviedol, že vykoná zvýšenie cien u produktov starostlivosti o pleť, krásu a ústnu hygienu. Podľa jedného z distribútorov, spoločnosť P&G poslala e-mail (ktorý získala spoločnosť CNN), v ktorom sa uvádza, že zvýši ceny kozmetickej značky Olay až o 20%, navýši ceny značky ústnych vôd Crest a Oral-B až o 32% a zubné kefky napájané z batérie zhruba o viac ako 20%.

Panika kvôli objednávkam zo strany maloobchodníkov sa ešte viac zhoršuje

Odborníci z tohto odvetvia poznamenali, že maloobchodníci a výrobcovia objednávajú nadmerné množstvá, alebo zadávajú objednávky príliš skoro a to všetko uprostred paniky z masívnej krízy dodávateľského reťazca, a to robí situáciu oveľa horšou.

Jonathan Savoir, generálny riaditeľ technologickej firmy Quincus v oblasti dodávateľských reťazcov poznamenal: “Maloobchodníci a výrobcovia zrazu kvôli týmto problémom v dodávateľskom reťazci preobjednávajú a to vedie v podstate k ešte horšiemu scenáru.

Lodný prepravný priemysel najnovšie zasiahli energetické krízy v kontinentálnej Číne a Európe.

Čínska energetická kríza spôsobila rozsiahle zásahy, pretože miestne úrady nariadili prerušenie dodávok elektriny v mnohých továrňach. Európa taktiež zápasí s obrovským nedostatkom zemného plynu.

Savoir však uviedol, že situácia nadmerného zásobovania maloobchodníkov spôsobuje väčšiu krízu v kapacite a vedie k tomu, čo on nazýva “efekt biča”. To je termín opisujúci, ako malé zmeny dopytu na maloobchodnej úrovni môžu postupne spôsobiť, že väčšie pohyby v dopyte budú mať vplyv na veľkoobchodníkov, distribútorov a výrobcov. Najväčší vplyv pocítia dodávatelia surovín.

Konečným výsledkom tohto efektu by mohli byť skreslené prognózy dopytu a nesplnené objednávky.

RBC Wealth Management taktiež poukázala na podobný problém v správe z 15. októbra.

Firma v poznámke ku klientom uviedla: “Keďže problémy sú dobre známe, objednávky na suroviny, súčiastky a hotové výrobky sú teraz zadávané skôr ako obvykle, čo predlžuje rad a vytvára začarovaný kruh.”

Keďže sa blíži obdobie sviatkov, tí, ktorí sú v odvetví dodávateľského reťazca, varovali, že pravdepodobne príde k nedostatku tovaru alebo sa zvýšia ceny, z dôvodu vysokého dopytu a nízkej ponuke.

Súvisiace: CEO Ford: “Niekedy nám v továrňach chýba až 20% zamestnancov“

Očakáva sa, že kríza dodávateľského reťazca zasiahne rast na celom svete, pričom Medzinárodný menový fond v priebehu minulého týždňa znížil svoju prognózu globálneho rastu. Ako jeden z faktorov vo vyspelých ekonomikách, práve označil narušenie dodávateľského reťazca.

V RBC Wealth Management poznamenali: ″Problémy pravdepodobne nezmiznú cez noc.”

Tím spoločnosti RBC Elements pre analytiku údajov vykonal v septembri štúdiu, ktorá zistila, že 77% hlavných prístavov, ktoré monitoroval, čelí „abnormálne dlhým“ časom v rámci naloženia a vyloženia tovarov a že tento celkový globálny problém dodávateľského reťazca má trend „jednoznačného zhoršovania“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNBC

Facebook komentár