Britskí zdravotnícki pracovníci naliehavo vyzvali britskú vládu, aby obnovila niektoré obmedzenia súvisiace súvisiace s ochorením Covid, v dôsledku zvýšeného počtu infekcií a hospitalizácií v krajine.
Vedúci predstavitelia zdravotníctva v neskorých hodinách včerajšieho dňa varovali, že Británia riskuje, že „narazí na zimnú krízu“, ak vláda neprijme svoj „plán B“ – sľub, ktorý dali počas minulého mesiaca, v ktorom uviedli, že opätovne zavedú opatrenia súvisiace s ochorením Covid, ak by údaje naznačovali, že zdravotné služby sú „pravdepodobne vystavené neudržateľnému tlaku“.
Predstavitelia Konfederácie NHS, ktorá zastupuje organizácie v britskom zdravotníckom sektore, vydali vyhlásenie, v ktorom vyzývajú vládu, aby „bezodkladne zaviedli opatrenia, ako napríklad povinné zakrytie tváre v preplnených a uzavretých priestoroch, aby sa ľudia mali dobre a zabránili tomu, aby vládna agentúra zdravotníkov (NHS) túto zimu nebola opäť ohromená.“
Varovali, že Národná zdravotná služba „zaznamenáva znepokojivý nárast prípadov koronavírusu vo svojich nemocniciach a komunite v čase, keď sa pripravuje na náročné zimné obdobie, jej personál je blízko vyhorenia a očakáva, že by uzdravovanie pacientov mohlo byť opäť narušené pandémiou.“
Británia v súčasnosti zaznamenáva 40 000 až 50 000 nových prípadov ochorenia Covid denne a počet hospitalizácií a úmrtí neustále rastie, aj keď v dôsledku očkovaniam sú čísla oveľa nižšie ako v minulosti, ktoré výrazne znižujú riziko závažných infekcií, hospitalizácie a úmrtnosti.
V utorok Británia nahlásila 43 738 nových prípadov ochorenia Covid, čo je pokles oproti pondelku, keď bolo zaznamenaných 49 156 nových prípadov, čo znamenalo najvyšší denný počet za tri mesiace.
K dnešnému dňu, Británia zaznamenala viac ako 8,5 milióna prípadov Covid a v utorok bolo hlásených 223 nových úmrtí (do 28 dní od pozitívneho testu), čím sa celkový počet úmrtí zvýšil na 138 852 – čím sa zaradila do ponurého rebríčka krajín s najvyšším počtom úmrtí vo svete.
Situácia „sa bude len zhoršovať“
Obmedzenia súvisiace s ochorením Covid v Británií boli zrušené 19. júla, keď boli krčmy, reštaurácie a nočné kluby opäť otvorené. Okrem verejnej dopravy sa nosenie masky stalo do značnej miery vecou osobnej voľby.
Vláda pod vedením predsedu vlády, Borisa Johnsona predtým trvala na tom, že obmedzenia súvisiace s ochorením Covid a potenciálne obmedzenia sa vrátia len ako krajné riešenie a krajina sa musí „naučiť s vírusom žiť“.
V stredu britský minister obchodu Kwasi Kwarteng zopakoval tento postoj a povedal: „Jednoznačne si myslím, že by bolo úplne nesprávne, keby sme sa vrátili k lockdownu.“
Poznamenal, že objemy hospitalizácií a úmrtnosti sú oveľa nižšie ako v predchádzajúcich vrcholoch pandémie, a dodal, že „myslím si, že s týmto vírusom sa učíme žiť“.
Konfederácia NHS v utorok uviedla, že dodatočné opatrenia, ktoré by teraz Spojené kráľovstvo mohlo prijať, zahŕňajú „jasnú komunikáciu s verejnosťou, že sa zvýšila úroveň rizika, zavedenie osvedčení o stave očkovania proti ochoreniu Covid a zákonné nariaďovanie ľuďom nosiť v určitých prostrediach rúška, okrem toho, že zvážime požiadať ľudí, aby pracovali z domu, ak môžu.“
Konfederácia NHS ďalej poznamenala, že mnohé z týchto opatrení, najmä pokiaľ ide o nosenie masiek a Covid certifikátov „sú už bežné v častiach Európy, kde je prevalencia ochorenia nižšia.“
V stredu ráno Matthew Taylor, ktorý je výkonným riaditeľom konfederácie, varoval, že NHS (veľmi obľúbená inštitúcia vo Veľkej Británii a ešte viac počas obdobia pandémie) je „priamo na pokraji“ čo sa týka rastúceho počtu Covid pacientov v nemocniciach.
Pre BBC Radio uviedol: “Diskutujem s lídrami v oblasti zdravia každý deň a doslova som nehovoril so žiadnym riadiacim pracovníkom, ktorý by nehovoril, že ich služba je aktuálne pod silným tlakom.” Aktuálne sme len v polovici októbra. Situácia sa bude len zhoršovať.“
“Zdravotnícka služba je na pokraji … ak sa situácia bude ďalej vyhrocovať, nebudeme schopní poskytnúť takú úroveň služieb, akú ľudia potrebujú.”
Nová mutácia
Potenciálne ďalšou negatívnou správnou je nová mutácia delta variantu, ktorú britskí experti pozorne sledujú.
Minulý piatok, britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť vydala správu, v ktorej uviedla, že „ďalšia mutácia variantu delta s označením AY.4.2 sa údajne rozširuje v Británií“ a je pozorne monitorovaný.
Vysoko infekčný delta variant je dominantnou verziou koronavírusu na celom svete, pretože nahradil predchádzajúci „alfa“ variant vírusu, ktorý bol prvýkrát objavený vo Veľkej Británii.
Tento nový potomok variantu delta Covid, AY.4.2, bol identifikovaný v rastúcom počte prípadov britského ochorenia prípadov Covid, pričom niektoré naznačujú, že by to mohol byť ďalší možný faktor rastúceho počtu prípadov, aj keď je príliš skoro na to, aby sme to mohli s istotou povedať.
Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť, poznamenala: “Táto mutácia v súčasnej dobe navyšuje frekvenciu. Zahŕňa mutácie A222V a Y145H. V týždni, ktorý sa začal 27. septembra 2021 (posledný týždeň s kompletnými údajmi o sekvenovaní), tento podradený reťazec predstavoval približne 6% všetkých generovaných sekvencií v rámci rastúcej trajektórii. Zároveň tento odhad môže byť nepresný, je treba vyčkať na ďalšie hodnotenia.“
Oficiálny hovorca premiéra v utorok pre Sky News povedal, že „[AY.4.2] je niečo, čo veľmi pozorne sledujeme“ a že v súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že sa tento variant šíri ľahšie. Poznamenal: “Nie sú na to žiadne dôkazy, ale ako by ste očakávali, pozorne to monitorujeme a v prípade potreby neváhame konať.”
O tejto mutácií cez víkend zverejnil status na sociálnej sieti Twitter aj bývalý americký komisár pre správu potravín a liečiv – Scott Gottlieb.
Gottlieb poznamenal: “Spojené kráľovstvo oznámilo svoj najväčší jednodňový nárast počtu prípadov ochorenia Covid za 3 mesiace, rovnako ako nový delta variant AY.4 s mutáciou S: Y145H v rámci vrcholu dosahuje 8% britských sekvenovaných prípadov,” … “Potrebujeme naliehavý výskum, aby sme zistili, či je táto delta plus prenosnejšia a či umožňuje čiastočné vyhýbanie sa imunite.“
Profesor imunológie na Imperial College London – Danny Altmann v pondelok pre agentúru CNBC povedal, že túto mutáciu „je potrebné monitorovať a pokiaľ je to možné, starostlivo kontrolovať“.
Varoval: “Keďže delta je v súčasnosti dominantným variantom v niekoľkých oblastiach zhruba šesť mesiacov a nebol vytesnený inými variantmi, dúfalo sa, že delta pravdepodobne predstavuje vrchol mutačného výkonu dosiahnuteľného vírusom. AY.4 možno začne vyvolávať pochybnosti o tomto tvrdení.“
Prečo je Británia v tejto situácií?
Odborníci tvrdia, že existuje množstvo dôvodov pre vysoké počty ochorenia Covid v Británii – od tzv. neúplného prijatia nosenia masiek (aj keď sú masky požadované, napríklad vo verejnej doprave, pravidlo sa zriedka uplatňuje) až po veľké vnútorné zhromaždenia, ktoré umožnili šírenie vírusu.
Ako dôvod prudkého nárastu prípadov sa uvádza aj váhavosť Británie v očkovaní mladších tínedžerov, čo ostatné krajiny v Európe a USA urobili oveľa skôr, a návrat do škôl v septembri. Napriek tomu, že nárast infekcií u detí vo veku 0-18 rokov v súčasnosti ustupuje, údaje ukazujú, že je vidno nárast infekcií u ich rodičov.
Je iróniou osudu, že zavedenie včasného očkovania v Británie (ktoré sa začalo v decembri 2020 a bolo jedným z prvých na svete) sa v súčasnosti považuje aj za príspevok k jeho vysokému počtu prípadov, pretože vďaka rastúcemu množstvu údajov vieme, že imunita očkovaných ľudí zhruba po šiestich mesiacoch oslabuje. Oficiálne údaje ukazujú, že k dnešnému dňu je 78,9% britskej populácie staršej ako 12 rokov kompletne očkovaná.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC. Bloomberg
Facebook komentár