Cinska-centralna-banka-oznacuje-vsetky-transakcie-s-kryptomenami-za-nezakonne

Čínska centrálna banka v piatok uviedla, že všetky finančné transakcie zahŕňajúce kryptomeny bude považovať za nezákonné. Po tvrdom zákroku voči volatilným menám to znie ako znak jednoznačnej smrti ich digitálneho obchodovania v Číne.

Celosvetové hodnoty kryptomien vrátane bitcoinu za posledný rok prešli výrazným kolísaním, čiastočne kvôli čínskym predpisom, ktoré sa snažili zabrániť špekuláciám a praniu špinavých peňazí.

„Obchodné aktivity súvisiace s virtuálnou menou predstavujú nezákonné finančné činnosti,“ uviedla Čínska ľudová banka (PBOC) v piatkovom online vyhlásení s tým, že páchatelia budú „vyšetrovaní za trestnú zodpovednosť v súlade so zákonom“.

Oznámenie zakazuje všetky súvisiace finančné činnosti zahŕňajúce kryptomeny, ako je obchodovanie s kryptomenami, predaj tokenov, transakcie zahŕňajúce deriváty virtuálnych mien a „nezákonné získavanie finančných prostriedkov“.

Súvisiace: Salvadorský experiment s bitcoinmi je varovaním pre ostatné krajiny

Cena virtuálnej meny Bitcoin po tomto oznámení klesla až o 5,5 percenta a pred stabilizáciou dosiahla 42 232 dolárov. Následne sa obchodovala v strate 5 percent na úrovni 42 464 dolárov. Ethereum, ďalšia vedúca kryptomena, klesla o 9%.

Národná komisia pre rozvoj a reformy v samostatnom vyhlásení uviedla: “Čína podľa ich vyjadrení zároveň vyvinie „nové systémy“ na boj proti rizikám, ktoré kryptomeny predstavujú. Čína postupne začne zatvárať krypto ťažobné operácie a nebudú povolené žiadne nové ťažobné projekty.”

Centrálna banka uviedla, že v posledných rokoch sa obchodovanie s bitcoinami a inými virtuálnymi menami „rozšírilo, narušilo ekonomický a finančný poriadok, čo viedlo k praniu špinavých peňazí, nezákonnému získavaniu finančných prostriedkov, podvodom, pyramídovým hrám a ďalším nezákonným a kriminálnym aktivitám“.

PBoC ďalej poznamenala, že toto “vážne ohrozovalo bezpečnosť majetku ľudí”.

Napriek tomu, že vytváranie a obchodovanie s kryptomenami je v Číne od roku 2019 nezákonné, ďalšie tvrdé zásahy prišli v tomto roku, kedy vláda v Pekingu prišla s varovaním bánk, aby zastavili súvisiace transakcie a zatvorili veľkú časť rozsiahlej siete bitcoinových baníkov v krajine.

Piatkové vyhlásenie centrálnej banky zatiaľ vyslalo najsilnejší signál, že Čína je voči kryptomenám uzavretou krajinou.

Otázka kontroly kryptomien

Bitcoin, ktorá je najväčšou digitálnou menou svete, a ďalšie kryptomeny nie je možné vystopovať centrálnou bankou krajiny, čo sťažuje ich reguláciu.

Analytici tvrdia, že Čína sa obáva šírenia nezákonných investícií a získavania finančných prostriedkov z kryptomien v druhej najväčšej ekonomike sveta, ktorá má tiež prísne pravidlá týkajúce sa odlivu kapitálu.

Kryptomenový zákrok tiež Číne otvára brány na zavedenie vlastnej digitálnej meny, ktorá sa už pripravuje, čo centrálnej vláde umožní monitorovať transakcie.

Čínski predstavitelia v júni uviedli, že bolo zatknutých viac ako 1 000 ľudí za zisky z tzv. “zločinov“ spojených s nákupom kryptomien.

Počas začiatku roka, niekoľko kľúčových čínskych provincií zakázalo prevádzku kryptomenových baní o, pričom jeden región predstavoval 8 percent výpočtového výkonu potrebného na spustenie celosvetovej siete blockchainu – súboru online účtovných kníh na zaznamenávanie bitcoinových transakcií.

Hodnoty bitcoinu v máji čelila rozsiahlemu prepadu, kvôli varovaniu Pekingu pre investorov pred špekulatívnym obchodovaním s kryptomenami.

Súvisiace: Ako sa USA stali novým svetovým uzlom na ťažbu bitcoinov?

Tieto opatrenia nie sú len o znížení finančného rizika. Počítače potrebné na ťažbu bitcoinov spotrebujú veľa výpočtového výkonu a elektriny, čo vyvoláva obavy z nákladov na životné prostredie.

Podľa štúdie Nature Communications bola Čína na ceste k generovaniu viac ako 130 miliónov metrických ton uhlíkových emisií do roku 2024. To je viac ako celková ročná produkcia uhlíka Českej republiky a Kataru v roku 2016.

Tento druh výstupu je katastrofálny aj pre ambiciózne klimatické plány Číny. Prezident Si Ťin -pching sľúbil, že do roku 2060 urobí svoju krajinu uhlíkovo neutrálnou, a krajina sa už v súčasnosti snaží obmedziť emisie uhlíka z iných odvetví.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: France24

Facebook komentár