Ford-konci-s-vyrobou-v-Indii-a-tym-odpisuje-az-$2-miliardy

Ford končí s výrobou v Indii a zúčtováva stratu 2 miliardy dolárov, pretože sa sťahuje z trhu, na ktorý sa americké automobilky takmer nemohli dostať.

V oznámení na konci tohto týždňa spoločnosť uviedla, že zhruba 4 000 zamestnancov bude prepustených a výroba bude okamžite ukončenou. Generálny riaditeľ Jim Farley uviedol, že tento krok bol „ťažký, ale potrebný“ na dosiahnutie dlhodobého rastu.

Farley ďalej poznamenal: „Napriek značným investíciám v Indii automobilka Ford za posledných 10 rokov nazhromaždila viac ako 2 miliardy dolárov vo forme prevádzkových strát a dopyt po nových vozidlách bol oveľa slabší, ako sa predpokladalo.“

Vedúci spoločnosti Ford v Indii, Anurag Mehrotra, uviedol, že sa tejto jednotke nepodarilo nájsť „udržateľnú cestu vpred k dlhodobej ziskovosti, ktorá by zahŕňala výrobu automobilov v danej krajine“. Dodal, že rozhodnutie “bolo posilnené rokmi nahromadených strát, pretrvávajúcou nadmernou kapacitou priemyslu a nedostatkom očakávaného rastu na indickom automobilovom trhu”.

Dva závody automobilky Ford v mestách Sanand a Chennai sa v najbližších mesiacoch zatvoria a spoločnosť „bude úzko spolupracovať“ so zamestnancami, ktorých sa zatváranie týka.

Spoločnosť Ford z dlhodobého hľadiska čelí v Indií problémom, ktorá bola v minulom roku piatym najväčším automobilovým trhom na svete. Automobilka tam začala pôsobiť v roku 1995 a za posledných 25 rokov v krajine investovala viac ako 2 miliardy dolárov.

Sotva však získala akýkoľvek podiel na trhu. Podľa Federácie asociácií predajcov automobilov, ktorá je orgánu zastupujúcim predajcov automobilov, mala spoločnosť Ford v júli na trhu zhruba 1,8% podiel, čo je pokles z takmer 2,1% pred rokom.

Top automobilka Maruti Suzuki – ktorá je indickou firmou vo vlastníctve japonskej spoločnosti Suzuki Motor Corporation – mala v júli takmer 45% podiel na trhu, zatiaľ čo juhokórejský Hyundai ovládal 17%.

Aj napriek týmto výzvam rozhodnutie ukončiť výrobu prekvapilo niektorých odborníkov z odvetvia.

Hormazd Sorabjee, redaktor spoločnosti Autocar India, uviedol: „Jedná sa doslova o šok, odkedy v Indii preinvestovali toľko finančných prostriedkov.“ Problémy automobilky Ford pripisoval neschopnosti spoločnosti „dostať sa k indickým spotrebiteľom“ s tým, že automobilka vynaložila peniaze v oblastiach, ktoré zákazníci neocenili.

Sorabjee poukázal napríklad na závod v Sanande, ktorý podľa neho bol príliš nákladný. (Továreň stála 1 miliardu dolárov a bola otvorená v roku 2015.)

Dodal: „Bola vybudovaná ako Tádž Mahal,“ … „Západní výrobcovia jednoducho neuvažujú striedmo.“

V roku 2019 Ford uzavrel dohodu s miestnym rivalom – firmou Mahindra o prevode väčšiny svojich indických obchodov do nového spoločného podniku, ale táto dohoda sa koncom minulého roka rozpadla. Spoločnosti to pripísali „zásadným zmenám v globálnych ekonomických a obchodných podmienkach“, čiastočne spôsobených pandémiou.

Ford je najnovšou americkou automobilkou, ktorá v posledných rokoch obmedzila svoje indické podnikanie. Spoločnosť General Motors v roku 2017 oznámila, že v krajine zastaví predaj svojich automobilov.

„Aj keď sa zdá, že zvonku je India veľmi sľubným trhom, je aj veľmi náročný,“ povedal Ruchit Agarwal, spoluzakladateľ a finančný riaditeľ spoločnosti CARS24, online trhu s ojazdenými automobilmi. Trh označil za „citlivým na cenu“ a dodal, že priemerná predajná cena nového automobilu je zhruba 10 000 dolárov.

Sorabjee nakoniec poznamenal, že trh s lacnými autami je “ohraničený hŕstkou výrobcov”, ktorí prišli na to, ako fungovať v tretej najväčšej ázijskej ekonomike.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár