Po jarnom vzostupe sa ceny tovarov ako drevné rezivo, kukurica a sója vrátili späť na Zem. Káva smeruje opačným smerom.
Čo sa deje: Futures kontrakty na kávu robusta, ktorá sa často používa na výrobu espressa, nedávno vyskočila až na 2 024 dolárov za tonu, čo predstavuje najvyššiu úroveň za štyri roky. Analytici poukazujú na nepriaznivé počasie v Brazílii a obmedzenia z dôvodu ochorenia Covid-19 vo Vietname.
Warren Patterson, vedúci komoditnej stratégie v spoločnosti ING, poznamenal: „Brazília je najväčším producentom kávy na svete,“ … „Tento rok ich postihli naozaj rozsiahle suchá a po nich nasledoval mráz,“ čo vážne poškodilo kávovníky v krajine.
Graf: 2017-08/2021 Cena 1 tony kávy Robusta
Cena futures kotraktov na arabiku s dodaním v decembri sa tento mesiac zvýšila o 3% po tom, čo sa v júli rástla na cene až o 18%.
Poďme si však pozrieť z bližšieho pohľadu vplyv týchto krajín na cenu kávy.
Vplyv Vietnamu na cenu kávy
Po prudkom náraste prípadov variantu koronavírusu Delta, bol tento exportný uzol držaný v prísnych cestovných obmedzeniach.
Vietnam je hlavným výrobcom kávy robusta – fazúľ horkej chuti, používanej najmä v instantnej káve a niektorých zmesiach espressa.
Veľkoobchodné ceny fazule robusty v tomto roku zatiaľ stúpli o zhruba 50%.
Uzamknutie juhovýchodného mesta Ho Či Min znamená, že vietnamskí exportéri zápasia s problémom ohľadom prepravy tovaru, vrátane kávových zŕn, ktoré čakajú na odoslanie po celom svete.
Cestovné obmedzenia predstavujú ďalší problém pre vývozcov, ktorí už čelia vážnemu nedostatku prepravných kontajnerov a prudko sa zvyšujúcim nákladom na prepravu.
Mesto a jeho prístavy sú kľúčovou súčasťou celosvetovej námornej siete, ktorá prebieha z Číny do Európy.
Vietnamská asociácia kávy a kakaa, ako aj ďalšie obchodné organizácie vyzvali vládu krajiny, aby zmiernila obmedzenia, aby sa zabránilo ďalšiemu zdržaniu dodávok a súvisiacich nákladov.
V priebehu minulého týždňa vietnamský minister dopravy reagoval na obavy tým, že regionálnym úradom na juhu krajiny nariadil, aby prijali opatrenia na zmiernenie zbytočnej záťaže pri preprave tovaru, vrátane kávy.
Problémy, ktorými tak čelia vietnamskí výrobcovia, sú len najnovším problémom, ktorý kávový priemysel bude čeliť.
Vplyv Brazílie na cenu kávy
Brazília, najväčší svetový producent prémiových kávových zŕn arabica, zažil úrodu ovplyvnenú suchom a mrazmi.
Najhoršie mrazy v Brazílii od roku 1994 spôsobili, že náklady na nepražené kávové zrná sú najvyššie za posledných sedem rokov.
Podľa správ boli mrazy také vážne, že niektorí pestovatelia kávy môžu potrebovať opätovnú výsadbu stromov, čo môže znamenať, že obnovenie produkcie im môže trvať až tri roky.
Čo to znamená: Spoločnosti ako Starbucks nakupujú kávu v predstihu a niektoré tak majú zavedené stratégie zaistenia, ktoré vedia vykryť výkyvy v cenách. Spoločnosť JM Smucker, ktorá vlastní značky káv ako Folgers a Dunkin, však v priebehu minulého týždňa uviedla, že rastúce náklady budú aj naďalej ovplyvňovať jej podnikanie, najmä preto, že už bojuje s drahšou dopravou a balením.
Finančný riaditeľ spoločnosti JM Smucker – Tucker Marshall, uviedol: „Keď sme sa dostali do fiškálneho roka, očakávali sme stredný jednociferný rast nákladov, ako percento z našich celkových nákladov na predaný tovar,“ … „Teraz odhadujeme vysoký jednociferný rast nákladov.“
Spotrebitelia tak môžu doplatiť časť rozdielu. Spoločnosť JDE Peet’s, ktorej portfólio kávy zahŕňa značky Peet’s Coffee a Stumptown, začiatkom tohto mesiaca uviedla, že má „zaistené“ určité zabezpečenie, ale usilovne zvažuje čo so svojou cenovou stratégiou ďalej.
Rast inflácie a komodít
Ďalšou komoditou, ktorá je v poslednom čase na vzostupe, je ropa. Ceny boli v dnešnom dni pozorne sledované kvôli účinkom hurikánu Ida, ktorý až pondelok oslabil na tropickú búrku . Regulačné úrady v nedeľu uviedli, že viac ako 95% zariadení na výrobu ropy v Mexickom zálive bolo zatvorených.
Futures na ropu Brent rástli ešte skôr, ako Ida zasiahla, pričom minulý týždeň vzrástli o 11,5% z dôvodu optimizmu, že sa zdá, že Čína má variant Delta pod kontrolou. Bol to najlepší týždeň pre globálne ropné benchmarky od jari 2020.
Celkový pohľad: Ekonómovia často sledujú infláciu odstraňovaním nestálych cien energií a potravín. Vyššie náklady však môžu ďalej ovplyvňovať očakávania inflácie medzi podnikmi a spotrebiteľmi, ktoré centrálne banky, ako napríklad Federálny rezervný systém, pozorne sledujú.
Predseda Fedu Jerome Powell v piatok oznámil, že centrálna banka USA, ktorá každý mesiac od vrcholu pandémie na podporu ekonomiky nakupuje štátne dlhopisy a cenné papiere kryté hypotékami v hodnote 120 miliárd dolárov, do konca roka začne s ich obmedzovaním.
Údaje o inflácii (a o tom, ako dlho bude pretrvávať) však zostanú pod rúškom temnoty, pretože nepriaznivé udalosti a pokračujúce tlaky v dodávateľskom reťazci prinášajú se sebou zmenu pohľadu. To môže tvorcom politík v citlivej chvíli komplikovať rozhodovací proces.
Facebook komentár