Švédska spoločnosť SSAB tvrdí, že „vyrobila prvú oceľ bez fosílnych palív na svete“ a začala ju dodávať skupine Volvo Group, ktorá je tak jej prvým zákazníkom.
Novinky predstavujú najnovší vývoj projektu Hybrit, ktorý bol založený v roku 2016 a je vo vlastníctve spoločností SSAB, energetickej firme Vattenfall a ťažobnej a minerálnej skupine LKAB. Vattenfall aj LKAB sú vo vlastníctve švédskeho štátu. Hybrit sa snaží pri výrobe ocele skôr používať „100% vodík bez fosílnych palív“, než uhlie a koks.
Spoločnosť SSAB vo svojom tohto-týždňovom oznámení označila skúšobnú dodávku za „dôležitý krok na ceste k hodnotovému reťazcu výroby železa a ocele kompletne bez fosílií“.
Pri pohľade do budúcnosti je cieľom vyvinúť technológiu, aby ju bolo možné využívať vo veľkom v priemyselnom meradle. Dúfame, že sa to stane už v roku 2026.
Martin Lindqvist, prezident a generálny riaditeľ SSAB, poznamenal: „Prvá oceľ bez fosílnych palív na svete nie je len prelomom pre SSAB, ale je dôkazom toho, že je možné uskutočniť prechod a výrazne znížiť globálnu uhlíkovú stopu oceliarskeho priemyslu.”
Výroba ocele je jedným z mnohých priemyselných procesov, ktoré sú pripravené prejsť na vylepšenia, pokiaľ ide o emisie a ďalšie metriky súvisiace s udržateľnosťou. Táto výzva je však rozsiahla.
Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry je sektor železa a ocele každým rokom zodpovedný za 2,6 gigatony priamych emisií oxidu uhličitého. V roku 2019 bol tento údaj vyšší než priame emisie zo sektorov, ako je cement a chemikálie.
Súvisiace: „Najvýkonnnejšia prílivová turbína na svete“ začala dodávať energiu do siete
IEA dodáva, že oceliarsky sektor je „najväčším priemyselným spotrebiteľom uhlia, ktoré tvorí asi 75% jeho dopytu po energii“.
Hybrit nie je jediným projektom, ktorý sa snaží zmierniť účinky výroby ocele. Ďalší, ako H2 Green Steel plánuje postaviť závod na výrobu ocele na severe Švédska, ktorý bude poháňaný tzv. „zeleným“ vodíkovým závodom.
Vo februári švédska firma, za ktorou stoja investori vrátane zakladateľa skupiny Spotify – Daniela Eka, uviedla, že výroba sa začne v roku 2024 a bude mať sídlo v regióne Norrbotten. Do roku 2030 je cieľom, aby mal tento podnik kapacitu na výrobu 5 miliónov ton ocele ročne.
Vodík je možné vyrábať niekoľkými spôsobmi. Jedna z metód zahŕňa použitie elektrolýzy, pri ktorej elektrický prúd rozdeľuje vodu na kyslík a vodík.
Ak elektrina použitá v tomto procese pochádza z obnoviteľného zdroja, ako je vietor alebo slnečná energia, nazýva sa to „zelený“ alebo „obnoviteľný“ vodík.
Okrem produkcia ocele, aj výroba hliníka je ďalším odvetvím, v ktorom by mohli hrať úlohu obnoviteľné zdroje.
Začiatkom tohto roka nemecká automobilka BMW uviedla, že začala získavať a používať hliník vyrábaný pomocou slnečnej energie.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC
Facebook komentár