Experti prišli s varovaním, že európski spotrebitelia sa v lete zdráhajú míňať peniaze a mohlo by to poškodiť oživenie ekonomiky, po šoku ktorý bol spôsobený pandémiou Covid-19.
Toto správanie je v ostrom kontraste k minulému roku, kedy v regióne nastal pocit radosti po zrušení prvých obmedzení z dôvodu pandémie Covid. V súčasnosti spotrebitelia čelia obavám, že budú s ochorením Covid-19 žiť dlhšie, ako očakávali, a podľa toho prispôsobujú aj svoje postoje.
Marchel Alexandrovich, európsky ekonóm investičnej banky Jefferies, poznamenal: “Keďže pandémia trvá už zhruba 18 mesiacov, zvykli sme si pracovať z domu a stali sme sa opatrnejšími pri výdavkoch.”
Podľa Paula O’Connora, vedúceho investičného tímu v britskej spoločnosti Janus Henderson, spotrebitelia sú voči účasti na preplnených akciách obzvlášť skeptickí.
O’Connor ďalej poznamenal, že dochádza k „neustálemu zlepšovaniu“ niektorých ekonomických ukazovateľov, ako je počet ľudí, ktorí používajú verejnú dopravu, chodia nakupovať a dokonca navštevujú fitness centrá. Dodal, že “existujú však oblasti, kde vidíme neustálu opatrnosť spotrebiteľov.”
Prieskum zverejnený v júli od firmy Ipsos Moris ukázal, že 40% spotrebiteľov v Spojenom kráľovstve nebolo odhodlaných využiť možností cestovania do zahraničia. Viac ako 40% respondentov tiež uviedlo, že im nie je príjemné chodiť na veľké verejné zhromaždenia, ako sú športové alebo hudobné akcie.
Ako poznamenal O’Connor, napriek uvoľneniu obmedzení týkajúcich sa Covid vo Veľkej Británii a v iných krajinách Európy, okrem toho „návrat do práce bol veľmi opatrný“. Má to vplyv na celú „ekonomiku okolo kancelárií“, ako sú kaviarne a podľa jeho slov, pretože sa ľudia rozhodujú pre tzv. hybridný pracovný model a trávia väčšinu času doma.
Základné príčiny
Toto spotrebiteľské správanie je ovplyvňované vládnymi právnymi predpismi a vývojom pandémie.
Alexandrovič uviedol príklad niektorých „váhavých“ spotrebiteľov, ktorí pred dovolenkou neopúšťajú svoj dom, aby sa vyhli kontaktu s niekým, kto by ich mohol infikovať.
Napríklad vo Veľkej Británii, ak ste v kontakte s niekým, kto v nasledujúcich dňoch bude mať pozitívne testy na koronavírus, musíte ísť do izolácie na 10 dní, aj keď ste kompletne očkovaní (aspoň zatiaľ).
Vysoko prenosný variant Delta Covid medzitým v posledných týždňoch viedol k nárastu infekcií.
Ekonómovia zo spoločnosti Pantheon Macroeconomics v júlovej správe, poznamenali: “Dôkazy zo Spojeného kráľovstva naznačujú, že nárast prípadov brzdí ekonomickú aktivitu, pretože ľudia sa vyhýbajú kompletnému využívaniu výhod opätovného otvorenia.”
Výsledkom bolo, že museli pristúpiť k miernemu zníženiu svojich očakávaní, týkajúcich sa rastu Spojeného kráľovstva v treťom štvrťroku. Napísali: “Domnievame sa, že ďalší ekonómovia budú musieť čoskoro uvažovať o tom istom aj v Európe, najmä o tých, ktorí prídu do tretieho štvrťroka so základným predpokladom, že HDP (eurozóny) vyskočí o 3%.”
Údaje zverejnené v piatok ukázali, že eurozóna v druhom štvrťroku tohto roka dosiahla navýšenie o 2%, pričom sa zotavila negatívnych výsledkov v rámci dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokoch.
Aj keď sa mnoho ekonómov v nasledujúcich štvrťrokoch stavia k ekonomike eurozóny optimisticky, opisujú to skôr ako „opatrný optimizmus“.
“Stúpajúci” počet infekcií “delta variantu SARS-CoV-2 v celej Európe v priebehu júna a júla zvýšil riziko, že prebiehajúce rušenie obmedzení sa môže výrazne oddialiť,” ako uviedli analytici zo spoločnosti Berenberg v správe z minulého týždňa, aj keď následne poznamenali, že sa zdá, že počet nových infekcií v 19-člennom bloku má skôr klesajúci charakter.
Bert Colijn, ktorý je hlavným ekonómom v ING, počas minulého týždňa tiež uviedol, že „pri pohľade dopredu (na tretí štvrťrok) by sme poznamenali, že variant Delta spôsobuje určité oneskorenia pri zmierňovaní obmedzení a problémov s dodávateľským reťazcom, čo má aj naďalej jednoznačný vplyv na výrobu.“ V nasledujúcom štvrťroku však stále očakáva rast HDP o 2%.
Razancia rastu môže byť ovplyvnený aj inými faktormi.
Hlavný ekonóm skupiny Capital Economics Neil Shearing, v poznámke ku klientom včera uviedol: “Rast vo väčšine veľkých ekonomík sa v nadchádzajúcich štvrťrokoch pravdepodobne spomalí.”
“Ale hlavným dôvodom je, že väčšina ekonomík už získala späť veľkú časť stratenej produkcie,” na základe čoho dodal s tým, že to bude vo Veľkej Británii a Eurozóne pravdepodobne vidieť v neskoršom období tohto roka.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár