Viac ako jeden rok po vypuknutí pandémie Covid-19 sa svet potýka s vysoko prenosným variantom delta, ktorá spôsobil obnovený nárast infekcie v krajinách od Veľkej Británie a Spojených štátov, až po Afriku a Áziu.
Delta variant, ktorý bol prvýkrát zistený v Indii vlani v októbri, bol podľa Svetovej zdravotníckej organizácie nájdený už vo viac ako 130 krajinách sveta.
Doktorka Maria Van Kerkhove, ktorá je epidemiologičkou a technickou vedúcou pre oblasť ochorenia Covid-19 vo WHO, uviedla že delta je najprenosnejším variantom koronavírusu, ktorý sa prvýkrát objavil v Číne na konci roku 2019.
Mapa: Percentuálny podiel delta variantu v rámci ochorenia COVID-19
Nedávno na brífingu WHO pre média uviedla: “Spočiatku sa tento vírus považoval za nebezpečný a bol považovaný za veľmi prenosný.” Variant delta je ešte viac – je dvakrát prenosnejší ako základný kmeň – teda je o 50% prenosnejší ako kmeň alfa.”
Alfa variant bol prvýkrát zaznamenaný vo Veľkej Británii.
Údaje zozbierané Univerzitou Johna Hopkinsa ukázali, že celosvetovo počet ohlásených prípadov Covid-19 v stredu prekročil 200 miliónov a zomrelo naň viac ako 4,2 milióna ľudí.
Súvisiace: Pfizer v 2Q predala vakcíny Covid za 7,8 miliárd dolárov
Prevalencia delta variantu
Podľa WHO Delta je jedným zo štyroch „variantov z ktorých je znepokojená“. Takéto varianty sa považujú za nákazlivejšie, odolnejšie voči súčasným očkovacím látkam a liečbe alebo môžu spôsobiť vážnejšie choroby.
Delta variant sa stal dominantným kmeňom spôsobujúcim Covid-19 v mnohých krajinách.
Podľa geneticky sekvenovaných vzoriek koronavírusu zozbieraných spoločnosťou GISAID sa zistilo, že do 5. augusta približne 65 krajín zaznamenalo prípady Covid spôsobených delta variantom už v priebehu štyroch týždňov.
GISAID je platforma pre vedcov na zdieľanie informácií o vírusoch a jej údaje sú široko používané celosvetovou vedeckou komunitou vrátane WHO.
Údaje o prevalencii variantu Covid delta pravdepodobne podceňujú skutočnú situáciu, pretože niektoré krajiny nezdieľajú sekvenované vzorky s GISAID, zatiaľ čo iným môže chýbať schopnosť a zdroje na sekvenovanie vírusov.
Mapa: Najväčší podiel delta variantu v priebehu 4 týždňov
Údaje zostavené v rámci platformy GISAID ukázali, že v 55 z týchto krajín predstavoval delta variant viac ako polovicu predložených vzoriek vírusov.
Účinnosť vakcíny
Variant Covid delta ani nešetril krajiny s jednou z najvyšších mier zaočkovanosti na svete.
Izrael, kde je viac ako 62% populácie úplne očkovaných, za posledný mesiac oznámil nárast denných prípadov, pretože delta sa stal dominantným kmeňom v krajine.
Keď sa v Izraeli rozšíril variant delta, ministerstvo zdravotníctva zistilo, že účinnosť dvojdávkovej vakcíny Covid Pfizer-BioNTech klesla len na 39%, aj keď ochrana pred ťažkými chorobami zostala vysoká. Krajina začala podávať posilňovacie dávky osobám starším ako 60 rokov.
Ale štúdia vo Veľkej Británii, kde delta variant taktiež podporuje nárast infekcií, zistila, že dve dávky Pfizer – BioNTech alebo očkovacej látky od firmy AstraZeneca – Oxford University boli proti delte takmer rovnako účinné ako proti alfa variantu.
Štúdia publikovaná v New England Journal of Medicine použila údaje zo skutočného sveta a zistila, že dve dávky vakcíny Pfizer-BioNTech boli voči variantu delta účinné v hodnote 88%. To je o niečo menej, ako 93,7% podiel v porovnaní s kmeňom alfa.
Podľa štúdie bolo zistené, že vakcína AstraZeneca-Oxford proti varientu delta účinná 67%, v porovnaní so 74,5% účinnosťou proti alfa variantu.
Pokrok v očkovaní však zostáva v rámci celého sveta nerovnomerný. Mnoho chudobnejších rozvojových krajín zaostáva kvôli tomu, že nemajú prístup k očkovacím látkam proti Covid-19.
V stredu WHO vyzvala bohaté krajiny, aby prestali distribuovať posilňovacie dávky, pričom citovala nerovnosť vakcín po celom svete.
Súvisiace:
Ako investovať, keď sa ujme varianta Delta?
Inflácia je tu. Variant Delta by to mohol ešte zhoršiť
Van Kerkhove z WHO poznamenala, že okrem toho, že by bolo vhodné nechať zaočkovať viac ľudí, uviedla, že existujú kroky, ktoré môžu jednotlivci podniknúť, aby sa lepšie chránili pred variantom delta. To zahŕňa nosenie masiek, udržiavanie čistých rúk a trávenie viac času vonku ako vo vnútri.
Nakoniec poznamenala: “Toto nebude posledným variantom vírusu, o ktorom nás budete počuť hovoriť,” … “Vírus sa pravdepodobne stane prenosnejším, pretože to je to, čo vírusy robia – vyvíjajú sa, v priebehu času sa menia a my musíme urobiť všetko preto, aby sme ho zničili.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár