Banka pre medzinárodné zúčtovanie, ktorá je považovaná za centrálnu banku centrálnych bánk, na konci tohto týždňa vydala správu, podľa ktorej by centrálne banky mali medzi svojimi projektmi virtuálnych mien pracovať na dosiahnutí „interoperability“.
To sa dá podľa správy dosiahnuť niekoľkými spôsobmi, napríklad vytvorením spoločných štandardov a zriadením medzinárodných platobných infraštruktúr.
Správa bola vypracovaná v spolupráci s Medzinárodným menovým fondom a Svetovou bankou.
Je to z toho dôvodu, že centrálne banky samostatne skúmajú využívanie virtuálnych mien, ktoré by priamo vydávali komerčným bankám alebo priamo verejnosti. Ich úsilie sa za posledný rok zintenzívnilo v dôsledku poklesu používania hotovosti a rastúceho záujmu o kryptomeny ako bitcoin.
Centrálna banka Číny je však v tomto ťažení na čele, keďže v niektorých mestách už prebiehajú skúšky v rámci reálnych projektov.
Agustín Carstens, generálny riaditeľ Banky pre medzinárodné platby (BIS), poznamenal: “Myslím si, že každá centrálna banka, každá krajina by mala mať svoju vlastnú suverénnu menu.”
„Vzhľadom na to, že o tom uvažujú v podstate všetky centrálne banky, jedná sa o jedinečnú príležitosť pre interoperabilitu rôznych digitálnych mien centrálnych bánk,“ uviedol Carstens a dodal, že celosvetové centrálne banky by mali zabezpečiť, aby ich systémy boli „navzájom zladené“ a že „transakcie v rôznych menách bude možné vykonávať bezproblémovým spôsobom.“
BIS je zastrešujúcou skupinou pre centrálne banky, ktorá predstavuje inštitúcie od Federálneho rezervného systému USA po Čínsku ľudovú banku. Jeho správa vydaná v spolupráci s MMF a Svetovou bankou poznamenala, že virtuálne meny centrálnych bánk alebo CBDC môžu umožniť lacnejšie a rýchlejšie cezhraničné platby.
Carstens poznamenal: “V súčasnosti „platby, povedzme z Mexika do USA, môžu trvať niekoľko dní,“ … “Niekedy je potrebné zaplatiť poplatky v hodnote až 7%.” V dnešnom svete sa jedná o smiešny rozsah.“
“To, čo musíme urobiť, je využiť skutočnosť, že v podstate každý vychádza z čistého štítu, kde by sme od začiatku mohli začleniť vzájomné prepojenie medzi rôznymi systémami.”
Správa BIS však vyzdvihla množstvo nevyriešených problémov s CBDC, ktoré ešte treba vyriešiť, napríklad úlohu aktérov z oblasti „súkromného sektora“.
Diem, ktorá predstavuje digitálnu mena navrhnutú Facebookom, v čase keď v roku 2019 bola predstavenou, zo strany regulátorov čelila rozsiahlemu odsúdeniu.
Medzitým takzvané stablecoiny ako tether – ktoré sú často podporované suverénnymi menami ako dolár – priťahujú čoraz väčšiu kritiku zo strany ekonómov a regulačných orgánov z dôvodu zjavného nedostatku transparentnosti.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár