Ceny v máji opäť vzrástli a kľúčové meradlo inflácie zasiahlo nové viacročné maximá.
Cenový index sledujúci výdavky na osobnú spotrebu, alebo PCE, sa v roku končiacom v máji zvýšil na 3,9% – informoval dnes Úrad pre ekonomickú analýzu. Jedná sa o najvyššiu úroveň od augusta 2008 a prekročil tak aprílovú úroveň 3,6%.
Podobne aj jadrová inflácia PCE, ktorá vylučuje volatilnejšie zložky, ako sú potraviny a energie, v rovnakom období dosiahla hodnotu 3,4% – čo je zasa najvyššia úroveň od apríla 1992.
Aj keď bol nárast bol najväčší od apríla 1992, splnil priemerné odhady spoločnosti Dow Jones a trhy na tieto správy reagovali len minimálne. Futures na akciovom trhu naznačovali nárast indexu Dow pri otvorení trhov o zhruba 150 bodov, zatiaľ čo výnosy štátnych dlhopisov boli väčšinou stabilné.
Zvýšenie cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu odráža rýchle tempo ekonomickej expanzie a z nej vyplývajúce cenové tlaky a zosilňuje to, ako ďaleko sa národ dostal od vypuknutia pandémie vyvolanej Covid v roku 2020.
Aj keď by výsledok mohol prispieť k obavám o infláciu, predstavitelia Fedu naďalej trvajú na tom, že súčasnú situáciu vidia ako dočasnú a pravdepodobne sa zmiernia, keď sa podmienky vrátia do normálu.
Jadrový index za mesiac vzrástol o 0,5%, čo bolo v skutočnosti pod odhadom, ktorý bol na hodnote 0,6%. Po zohľadnení volatilných cien potravín a energií index PCE medziročne vzrástol o 3,9% a za mesiac o 0,4%.
Súvisiace: Rusko zvyšuje úrokovú sadzbu a naznačuje ďalšie zvýšenia v dôsledku rastúcej inflácie
Väčšina zvýšenia inflácie pochádzala z oblasti energií, keďže tu ceny stúpli o 27,4% oproti len 0,4% nárastu nákladov na potraviny.
Celkový nárast bol najväčší od augusta 2008, tesne predtým, ako krajinu zasiahla najhoršia finančná kríza a tá stiahla infláciu na nižšiu hodnotu, čo nastalo po najdlhšom hospodárskom oživení v histórii USA.
Uprostred súhrnu faktorov inflácia v poslednej dobe prudko stúpa. Zahŕňajú prerušenia dodávateľských reťazcov, pri ktorých výrobcovia kľúčových produktov neboli schopní držať krok s rastúcim dopytom, ktorý prinieslo opätovné ekonomické otvorenie.
Rastúce ceny nehnuteľností taktiež zohrávali určitú úlohu pri zvyšovaní nákladov na rezivo, aj keď sa tento trend v poslednej dobe obrátil.
A nakoniec, súčasné čísla sú ovplyvnené tým, čo ekonómovia nazývajú „bázické efekty“, alebo skresľované porovnania s hodnotou spred roka, keď vládne obmedzenia dostali veľkú časť ekonomiky do zabudnutia. Tieto základné efekty sa pravdepodobne vytratia, keď v priebehu budúceho mesiaca vyjdú júnové výsledky.
Samostatná časť štvrtkovej správy ukázala, že spotrebiteľské výdavky za mesiac stagnovali, v porovnaní s odhadom zvýšenia o 0,4%, zatiaľ čo osobné príjmy poklesli o 2%, čo je menej ako očakávaný pokles o 2,7%. Tieto dáta boli taktiež skreslené, predovšetkým kontrolami vládnych stimulov, ktoré výrazne zvýšili príjmy aj výdavky.
Miera osobných úspor bola na hodnote 12,4%, čo je pokles z aprílových 14,5%.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár