Napodobovatelia-Elona-Muska-v-krypto-podvodoch-ukradli-viac-ako-$2-miliony

Podľa Federálnej komisie pre obchodovanie, imitátori Elona Muska za posledných šesť mesiacov od investorov v podvodoch s kryptomenami ukradli najmenej 2 milióny dolárov.

Krádež je súčasťou takzvaného podvodu s označením „giveaway scam“, podľa ktorého podvodníci v kryptosvete vystupujú ako celebrity alebo známe osobnosti. Sľubujú, že „znásobia“ kryptomenu, ktorú investori pošlú – namiesto toho si však kryptomenu nechajú.

Z údajov, ktoré v pondelok zverejnila agentúra FTC vyplýva, že cena kryptomien sa od októbra prudko zvýšili a najvyššiu zaznamenanú úroveň dosiahli v prvom štvrťroku 2021.

Toto načasovanie sleduje nárast ceny bitcoinu a iných populárnych digitálnych mien. Bitcoin sa 31. marca obchodovala na cene viac ako 59 000 dolárov, čo v porovnaní so zatvorením z 30. septembra na hodnote 10 710 dolárov predstavuje výnos vo výške 450%.

Musk, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Tesla, bol veľkým zástancom kryptomien. Vo februárovom podaní SEC spoločnosť Tesla odhalila, že kúpila virtuálnu menu bitcoin v hodnote 1,5 miliardy dolárov. V marci Musk uviedol, že Tesla bude akceptovať bitcoiny za nákupy vozidiel. (Od tej doby však toto rozhodnutie zmenil z dôvodu ochrany životného prostredia.

Ďalšia Muskova spoločnosť SpaceX tiež nedávno uviedla, že v prvom štvrťroku budúceho roka prijme dogecoin ako kompletnú platbu za lety na Mesiac. Musk sa tiež označoval ako tzv. „dogefather“ (otec virtuálnej meny Dogecoin).

Rast bitcoinu mohol prilákať nových investorov túžiacich po zisku – čo nahrávalo do rúk podvodníkov, najmä preto, že kryptomeny sú podľa FTC neznámou oblasťou pre mnohých investorov.

Od októbra do marca, takmer 7 000 ľudí nahlásilo falošné krypto investície a podľa FTC celkovo prišli o viac ako 80 miliónov dolárov.

Agentúra uviedla, že sa jedná zhruba 12-násobok počtu hlásení a takmer 1 000% násobok hlásených strát ako v rovnakom období predchádzajúceho roka.

Skutočné čísla môžu byť oveľa vyššie, pretože údaje odrážajú iba podvody, ktoré boli spotrebiteľmi nahlásené.

Typický jednotlivec vykázal stratu 1 900 dolárov. Podľa FTC mali mladí investori (vo veku 20 až 49 rokov) viac ako päťkrát vyššiu pravdepodobnosť hlásenia straty peňazí v súvislosti s investičnými podvodmi s kryptomenami.

Druhy krypto podvodov

Podvodníci v oblasti kryptomien, na to aby oklamali nič netušiace obete sa vydávali nielen za Muska. Často sa tiež vydávajú za vládny orgán alebo za všeobecne známu spoločnosť.

Mnohí podľa FTC nahlásili načítanie hotovosti do bitcoinových bankomatov, aby mohli zaplatiť podvodníkom, ktorí o sebe tvrdia, že sú zo správy sociálneho zabezpečenia. Iní prišli o peniaze pre podvodníkov vydávajúcich sa za známu burzu kryptomien – Coinbase.

Súvisiace: Arnold Schwarzenegger sa vyhýba bitcoinom, dogecoinom a ďalším kryptomenám

Investori boli tiež podľa FTC nalákaní na falošné webové stránky, ktoré vyzerajú ako príležitosti na investovanie alebo ťažbu kryptomien.

Spravidla ponúkajú niekoľko investičných úrovní, ktoré sľubujú vyššiu návratnosť, čím vykonajú vklad väčšieho množstva vložených peňazí. Takéto stránky všeobecne vyzerajú dôveryhodne pomocou falošných posudkov a žargónu známeho pre oblasť kryptomien. Môžu tiež pôsobiť dojmom, že investor dosahuje zisk, ale pri pokuse o výber finančných prostriedkov nakoniec nedostanú nič späť.

Mnohí sa tiež stali obeťami verzie „milostného podvodu“ s kryptomenou tematikou. Títo investori sú zapojení do vzťahov na diaľku, keď ich nová „láska“ začne hovoriť o horúcej príležitosti kryptomeny, na základe jej vyjadrení aj konajú.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár