Kto-su-Ujguri-a-preco-je-cina-obvinovana-z-genocidy-1

Čína čelí čoraz väčšej kritike z celého sveta ohľadom zaobchádzania s väčšinou moslimskou populáciou Ujgurov v severozápadnej oblasti Sin-ťiang.

Skupiny pre ľudské práva sa domnievajú, že Čína posledných pár rokov zadržala viac ako milión Ujgurov v štáte, ktorý je definovaný ako „prevýchovné tábory“.

Existujú dôkazy o tom, že Ujguri sú využívaní na nútené práce a ženy sú násilne sterilizované.

USA sú medzi niekoľkými krajinami, ktoré obvinili Čínu zo spáchania genocídy a zločinov proti ľudskosti, prostredníctvom svojich represií voči Ujgurom.

Čína takéto obvinenia popiera a tvrdí, že bojuje proti separatizmu a islamistickej sile v regióne.

Kto sú Ujguri?

V severozápadnej Číne v oblasti Sin-ťiang žije asi 12 miliónov Ujgurov, väčšinou moslimov, oficiálne známych ako Ujgurská autonómna oblasť Sin-ťiang (XUAR).

Ujguri hovoria vlastným jazykom, podobným ako turečtina, a považujú sa za kultúrne a etnicky blízki k stredoázijským národom.

Tvoria necelú polovicu populácie oblasti Sin-ťiang.

V posledných desaťročiach došlo k masovej migrácii Číňanov (čínska etnická väčšina) do Sin-ťiangu a Ujguri cítia, že ich kultúra a živobytie sú ohrozené.

Kde je Sin-ťiang?

Kto-su-Ujguri-a-preco-je-cina-obvinovana-z-genocidy-2

Sin-ťiang leží na severozápade Číny a je najväčším regiónom krajiny.

Rovnako ako Tibet je autonómny, čo však (teoreticky) znamená že má určité právomoci v rámci samosprávy. V praxi však čelia veľkým obmedzeniam zo strany ústrednej vlády.

Jedná sa väčšinou o púštnu oblasť, ktorá produkuje zhruba pätinu svetovej bavlny.

Je tiež bohatou na ropu a zemný plyn a kvôli svojej blízkosti k Strednej Ázii a Európe je Pekingom považovaný za dôležité obchodné spojenie.

Na začiatku 20. storočia Ujguri nakrátko vyhlásili nezávislosť, ale tento región sa v roku 1949 dostal pod úplnú kontrolu novej čínskej komunistickej vlády.

Aké sú obvinenia proti Číne?

Niekoľko krajín, vrátane USA, Kanady a Holandska, obvinilo Čínu zo spáchania genocídy – definovanej medzinárodným dohovorom ako „úmysel zničiť alebo čiastočne obmedziť národnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu“.

Nasleduje správa, že Čína, okrem väznenia Ujgurov v táboroch, násilne sterilizuje ujgurské ženy, aby potlačila populáciu a oddelila ujgurské deti od ich rodín.

Americký minister zahraničia Antony Blinken vyhlásil, že Čína pácha „genocídu a zločiny proti ľudskosti“.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab vyhlásil, že zaobchádzanie s Ujgurmi sa rovná „hroznému porušovaniu najzákladnejších ľudských práv“.

Výbor OSN pre ľudské práva v roku 2018 uviedol, že má dôveryhodné správy, že Číňania zadržiavajú až milión ľudí v „protiextrémistických centrách“ v Sin-ťiangu.

Strategic Institute Australian Policy v roku 2020 našiel dôkazy o viac ako 380 týchto “prevýchovných táboroch” v Sin-ťiangu, čo predstavuje nárast o 40% voči predchádzajúcim odhadom.

Už skôr uniknuté dokumenty objasňovali, že tábory majú byť prevádzkované ako prísne strážené väznice s prísnou disciplínou a trestami.

Ľudia, ktorým sa podarilo z táborov utiecť, dosvedčovali fyzické, duševné a sexuálne mučenie – ženy hovorili o masovom znásilňovaní a sexuálnom zneužívaní.

V decembri roka 2020 výskum stanice BBC ukázal, že až pol milióna ľudí bolo nútených zbierať bavlnu. Existujú dôkazy, že v areáli prevýchovných táborov boli postavené nové továrne.

Táto fotografia z roku 2019 ukazuje strážnu vežu v ​​vysoko bezpečnostnom zariadení v Číne, v blízkosti tábora, ktorý sa považuje za „prevýchovný“.

Táto fotografia z roku 2019 ukazuje strážnu vežu v rámci ​​vysoko zabezpečnostného zariadenia v Číne, v blízkosti tábora, ktorý sa považuje za „prevýchovný“.

Aká bola príprava na tvrdý zákrok?

Anti-Han a separatistické nálady v Sin-ťiangu sa od 90. rokov 20. storočia rozširovali a občas prepukli v násilie. V roku 2009 zahynulo pri stretoch v Sin-ťiangu asi 200 ľudí, z ktorých Číňania vinili Ujgurov, ktorí chcú svoj vlastný štát. Ale v posledných rokoch masívny bezpečnostný zákrok odtrhnutie „rozdrvil“.

Sin-ťiang je v súčasnosti pokrytý všadeprítomnou sieťou dozoru vrátane polície, kontrolných bodov a kamier, ktoré skenujú všetko od ŠPZ až po jednotlivé tváre. Podľa organizácie Human Rights Watch policajti zároveň používajú mobilnú aplikáciu na sledovanie správania ľudí, napríklad toho, koľko elektriny používajú a ako často používajú svoje vchodové dvere.

Od roku 2017, keď prezident Si Ťin-pching vydal príkaz, podľa ktorého by všetky náboženstvá v Číne mali byť orientované na čínske, došlo k ďalším represiám. Aktivisti tvrdia, že Čína sa snaží vyhladiť ujgurskú kultúru.

Čo na to hovorí Čína?

Čína uviedla, že správy o zadržaní Ujgurov sú úplne nepravdivé.

Tvrdí, že tvrdý zákrok je nevyhnutný pre zabránenie terorizmu a vykorenenie islamistického extrémizmu a tábory sú účinným nástrojom na prevýchovu väzňov v boji proti terorizmu.

Trvá na tom, že ujgurskí militanti vedú násilnú kampaň za nezávislý štát plánovaním bombových útokov, sabotáží a občianskych nepokojov, avšak je obvinená z preháňania týchto hrozieb, aby represie voči Ujgurom ospravedlnila.

Čína odmietla tvrdenia, že sa snaží znížiť populáciu Ujgurov hromadnými sterilizáciami, ako „nepodložené“ a tvrdí, že obvinenia z nútenej práce sú „úplne vymyslené“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár