Úrad v Londýne (PLA) predstavil pokusy s technológiou prílivovej energie na úseku Temže, čo by mohlo nakoniec pomôcť pri dekarbonizácii operácií spojených s riekou.
Miesto na tieto pokusy sa nachádza v úseku rieky medzi oblasťami Thamesmead a Woolwich v juhovýchodnom Londýne, okolo ktorej prechádzajú obchodné nákladné lode, výletné lode a rekreační užívatelia riek.
Na tomto pozadí PLA tvrdí, že sa snaží „povzbudiť využívanie mikrogenerácie“, pričom tento nový pokus umožní vývojárom uskutočniť testovanie ich systémov v rozsahu aj v plnej veľkosti.
V utorok vydanom vyhlásení vedúca oddelenia životného prostredia Tanya Ferry uviedla, že výskum ukázal, že rieka „môže poskytnúť zdroje energie prevádzkovateľom a majiteľom mól“.
Ferryová ďalej vysvetlila, že hoci je nepravdepodobné, že by tradičná technológia prílivovej turbíny bola životaschopnou alternatívou z dôvodu zmenšovania priestoru, vývojárom určite poskytne „príležitosť otestovať ďalšie nové technológie na Temži“.
PLA tvrdí, že použije informácie získané z pokusov na „informovanie o budúcich investičných rozhodnutiach“.
Londýn nie je jediným veľkým mestom, ktoré chce posúdiť uskutočniteľnosť zberu energie prílivového potenciálu. V Spojených štátoch amerických sa v East River v New Yorku projekt prílivovej energie s označením Roosevelt Island na ostrove Roosevelt Island, ktorý sa rozvíja od roku 2002.
Na konci októbra 2020 iniciatíva urobila ďalší krok vpred, keď bolo nainštalované nové prílivové energetické pole pozostávajúce z troch turbín.
Aj keď rastie záujem o energetické systémy založené na moriach, súčasný rozsah týchto technológií je stále veľmi malý.
Posledné údaje zo spoločnosti Ocean Energy Europe ukazujú, že v minulom roku bolo v Európe vytvorených len 260 kilowattov (kW) kapacity prílivovej energie, zatiaľ čo bolo nainštalovaných iba 200 kW prílivovej energie.
Podľa údajov odvetvia WindEurope, naopak v roku 2020 bolo v Európe nainštalovaných 14,7 gigawattov (GW) kapacity, čo sa týka veternej energie.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár