Predseda FEDu - Jerome Powell.

Predseda FEDu – Jerome Powell.

Cez akciové a dlhopisové trhy sa preháňa vlna úzkosti, keďže sa investori snažia pripraviť na vstup do novej fázy pandémie.

Čo sa deje: Rastú obavy, že silné oživenie ekonomiky koncom tohto roka spôsobí prudký nárast inflácie. To vyvolalo výpredaj štátnych dlhopisov. Keď ceny klesnú, výnosy stúpnu, čo má jednoznačný vplyv na vývoj akcií.

Bez výrazného piatkového nárastu index S&P 500, ktorý v predošlých troch obchodných dňoch poklesol, čím už tretí týždeň za sebou čelil dosiahnutiu straty, pretože výnos z referenčného 10-ročného amerického štátneho dlhopisu sa posúva späť na hodnotu 1,6%.

Kazdy-investor-chce-vediet-odpoved-na-tuto-otazku-graf

Analytik zo spoločnosti FXTM – Han Tan v piatok poznamenal: „Vďaka vakcínam Covid-19, ktoré umožňujú obnovenie hospodárskej činnosti, spolu s novými injekciami fiškálnych stimulov, sa investori držia príbehu, že inflácia by mohla viesť k prudkému návratu rastu.“

V posledných dňoch sa Wall Street veľmi razantne zameral na na jednu veľkú otázku: Ak dôjde k výrazne vyšším cenám, bude to mať vplyv na rozhodovanie predsedu Federálneho rezervného systému Jerome Powella a ďalších politikov?

Powell na štvrtkovom stretnutí uviedol, že očakáva, že s opätovným otvorením ekonomiky porastie aj inflácia. Zdôraznil však, že Fed preto nebude mať v úmysle meniť smerovanie svojej politiky, pretože na podporu pokračujúceho oživenia budú naďalej potrebné nízke úrokové sadzby a nákupy dlhopisov.

Powell poznamenal: „V porovnaní s ekonomickými scenármi, o ktorých sme uvažovali pred rokom, je dobré vidieť, kde sa nachádzame,“ … Fed, dodal, že sa pokúsi rozlíšiť medzi „jednorazovým nárastom cien a pokračujúcou infláciou“.

Uvoľnená monetárna politika vo forme najnižších úrokových sadzieb, bola v uplynulom roku prínosom pre rizikovejšie investície, ako sú akcie. Wall Street sa obáva, že nálada by sa mohla zmeniť, keď sa sadzby začnú znova zvyšovať.

Takéto obavy sú najdôležitejšie, keďže v piatok bola vydaná správa kedy ekonomika USA v priebehu minulého mesiaca pridala 379 000 pracovných miest, čo je oveľa viac, ako očakávali ekonómovia, čo zároveň signalizuje, že oživenie trhu práce konečne naberá na sile.

Čísla z januára boli tiež revidované prudko nahor na 166 000 pridaných pracovných miest oproti pôvodne hláseným 49 000.

To je určite zlepšenie, ale od začiatku pandémie sú milióny Američanov stále bez práce. Takéto výsledky môžu Wall Street ubezpečiť, že akékoľvek rozhovory o politike ohľadom sprísňovania Fedu sú predčasné.

Súvisiace:
Systém FEDu cez ktorý denne pretekajú bilióny bol narušený
Celosvetové akcie prepadli po prudkom výpredaji dlhopisov

Investori však budú obzvlášť sledovať neočakávané príznaky mzdovej inflácie. Podľa predpovedí by sa priemerný hodinový zárobok mal zvýšiť o 0,2%.

Je treba sledovať: ceny v USA nie sú vo vákuu. Jedným z dôvodov, prečo bola inflácia v posledných desaťročiach taká nízka, bola zásluha Číny, ktorá slúžila ako globálna továreň pre nízko-nákladový tovar.

Krajina v piatok uviedla, že sa v roku 2021 zameria na hospodársky rast na úrovni viac ako 6%. Silné oživenie v Číne by mohlo pomôcť udržať ceny na nízkych úrovniach. Existujú však určité obavy, že ekonomické zjazvenie po pandémii trvalo poškodilo dodávateľské reťazce a malo rozsiahly vplyv na zníženie výrobných kapacít. Táto dynamika by tak mohla prispieť k inflácii.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár