Automobilka Hyundai “stiahne” k oprave po celom svete 82 000 elektromobilov, kde príde k výmene svojich batérie po 15 požiaroch týchto vozidiel. Napriek relatívne malému počtu zapojených automobilov, toto stiahnutie automobilov spoločnosti Hyundai je jedným z najdrahších v histórii, čo signalizuje, ako môžu chyby elektromobilov spôsobiť automobilkám vysoké náklady – prinajmenšom v blízkej budúcnosti.
Zvolanie k oprave bude stáť spoločnosť Hyundai až 1 bilión kórejských wonov, teda 900 miliónov dolárov. Na základe jednotlivých vozidiel sú priemerné náklady na túto výmenu na hodnote 11 000 dolárov – čo predstavuje astronomicky vysoké číslo v rámci stiahnutia z trhu.
Výmena celej batérie je extrémnym opatrením, ktoré si vyžaduje podobné množstvo práce a výdavkov ako výmena celého motora tradičného automobilu s vnútorným spaľovaním. Veľmi málo stiahnutí z benzínových automobilov si vyžaduje výmenu celého motora. Jednou z mála výnimiek bolo v roku 2014 stiahnutie 785 športových automobilov Porsche 911 GT3. Spoločnosť Porsche nezverejnila náklady na toto stiahnutie z trhu, ale bolo to určite nákladnejšie pre každé vozidlo ako sa týka aktuálneho zvolania k oprave od automobilky Hyundai.
Napriek tomu podobné stiahnutie z trhu, ktorého náklady sú na úrovni viac ako 11 000 dolárov (za vozidlo), je mimoriadne zriedkavé. Presné čísla však nie sú k dispozícii, pretože väčšina výrobcov automobilov nezverejňuje náklady ohľadom svojich zvolania k oprave z trhu.
Keďže na cestách je omnoho viac automobilov s benzínovým pohonom ako elektromobilov, celkové náklady na tieto stiahnutie z trhu môžu ľahko prekročiť 900 miliónov dolárov, ktoré by toto zvolanie k oprave mohlo stáť spoločnosť Hyundai. Napríklad skupina General Motors nedávno zaúčtovala poplatok za výmenu airbagov v modeli Takata vo výške 1,2 miliardy dolárov, čo však pokrývalo 7 miliónov vozidiel, čím náklady na stiahnutie z trhu boli nižšie ako 200 dolárov na vozidlo. Podľa Mika Helda, riaditeľa automobilovej a priemyselnej praxe v globálnej poradenskej spoločnosti AlixPartners, priemerné náklady na automatické stiahnutie z vozidla za posledných 10 rokov boli na úrovni približne 500 dolárov na vozidlo.
Ďalej poznamenal: „Celkovo bude bezpečnosť a životnosť batérií čoraz dôležitejšia, ak sa chcú automobilky vyhnúť niektorým z veľkých nákladov na stiahnutie batérií, ktoré postihli priemysel spotrebnej elektroniky.“
Náklady na stiahnutie z trhu spoločnosti Hyundai sú ďalším údajom o tom, aké nákladné sú batérie elektromobilov v porovnaní s cenou celého automobilu. Kým náklady na batérie neklesnú, z dôvodu väčšej celosvetovej výrobe a úsporám z rozsahu, náklady na výrobu elektrických vozidiel zostanú vyššie ako u porovnateľných benzínových automobilov.
Len čo sa batérie stanú lacnejšími, ako sa v nadchádzajúcich rokoch predpokladá, výroba elektromobilov by sa mohla stať oveľa lacnejšou, pretože majú menej pohyblivých častí a ich montáž si vyžaduje až o 30% menej hodín práce v porovnaní s tradičnými vozidlami.
Menej častí na elektromobiloch môže tiež znamenať, že stiahnutie z trhu by malo byť menej časté ako v prípade automobilov s vnútorným spaľovaním. V blízkej budúcnosti však môžu vzniknúť značné náklady, ak si problémy s požiarmi batérií budú vyžadovať výmenu batérie.
Požiare batérií
Pri žiadnom požiari automobilov značky Hyundai sa nikto nezranil. K mnohým z nich došlo po vypnutí motora a počas parkovania. K žiadnemu z požiarov nedošlo v USA. Americký Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky v októbri minulého roka odhadoval, že na amerických cestách je 6 700 elektrických vozidiel Hyundai Konas – čo je americká verzia zasiahnutých vozidiel.
Spoločnosť Hyundai uviedla, že prešetrenie požiarov ukázalo, že chybné články batérií vyrobené spoločnosťou LG v automobiloch môžu skratovať.
Zvolanie k oprave sa týka aj vozidiel Ioniq EV a Elec City v Južnej Kórei. Odvolanie zahŕňa 27 000 kórejských vozidiel a 55 000 v iných krajinách sveta.
Požiare, ktoré zahŕňajú batérie elektromobilov, nie sú pre tieto vozidlá jedinečné. GM tiež zvolala k oprave predchádzajúcu verziu svojho elektrického modelu Chevrolet Bolt z dôvodu problémov s požiarom spôsobených vlastnou batériou LG, hoci ide o iný model, ako ten, ktorý vyvolal stiahnutie vozidla Hyundai.
GM nenahrádza batérie v 68 000 vozidlách, ktoré sú celosvetovo zvolané k oprave. Z tohto počtu sa takmer 51 000 nachádza v Spojených štátoch. Aj keď automobilka neuviedla, ako sa bude jej problém riešiť, pravdepodobne bude realizovaná aj aktualizáciou softvéru.
Spoločnosť Tesla taktiež na začiatku svojej histórie čelila problémom s požiarmi batérií, ale to súviselo s poškodením batérií s cestnými úlomkami. Väčšina batérií elektromobilov je nainštalovaná na spodnej časti vozidla. Spoločnosť Tesla sa s týmto problémom vysporiadala tým, že na ochranu batérií pridala ďalšiu ochranu podvozku.
Benzínové alebo naftové automobily taktiež predstavujú riziko požiaru, zvyčajne po nehodách, keď sú vodiči a cestujúci stále vo vozidle, čo predstavuje väčšiu bezpečnostnú hrozbu.
Spoločnosť Hyundai uviedla, že stále rokuje s dodávateľom batérií spoločnosti LG Energy Solutions, aby určila, ktorá spoločnosť bude zodpovedná za náklady. Zdá sa, že kórejské ministerstvo dopravy obvinilo spoločnosť LG z problémov s požiarom vo svojom vyhlásení o stiahnutí z trhu, ktoré pripisuje nesprávne zarovnanému článku batérie.
Vyhlásenie spoločnosti LG, ktoré uviedlo, že bude spolupracovať na prebiehajúcom vyšetrovaní kórejského ministerstva dopravy, avšak poprelo, že by sa jednalo o dôvod požiarov.
Spoločnosť LG vo vyhlásení uviedla: „Oheň sa pri laboratórnych testoch nezopakoval a išlo o problém skoršej hromadnej výroby vo vyhradenej linke spoločnosti Hyundai Motors.“ Spoločnosť uviedla, že „ďalej posilní bezpečnosť vo všetkých procesoch od produktového plánu po výrobu a kontrolu.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár