Grécko a Rakúsko naliehajú na ďalšie štáty EÚ, aby prijali „pasy“ s očkovaním proti koronavírusom, ktoré by mohli pomôcť oživiť zasiahnutý európsky turistický priemysel.
Myšlienkou takéhoto dokumentu, ktorý by mohol byť osvedčením, by bolo umožniť osobám, ktoré boli očkované, slobodne cestovať v rámci EÚ.
Návrh bol predložený počas virtuálnej diskusie medzi lídrami EÚ.
Pas očkovacej látky však čelí odporu niektorých z 27 členských štátov bloku.
Francúzsko a Nemecko tvrdia, že také dokumenty môžu byť predčasné, pretože údaje o účinnosti vakcín pri prevencii alebo prenose vírusu nie sú známe.
Existujú tiež obavy, že ak sa očkovanej menšine umožní cestovanie do zahraničia, zatiaľ čo iní – napríklad mladí ľudia, ktorí sa nepovažujú za prioritu očkovania – budú naďalej čeliť obmedzeniam. Podľa ich vyjadrení sa jednoznačne jedná o diskrimináciu.
Ďalšou komplikáciou je rýchle šírenie nákazlivejších variantov Covidu – anglickej, juhoafrickej a brazílskej formy – a možnosti budúcich mutácií. Je teda pravdepodobnejšie, že aby ľudia zostali chránení, budú potrebovať posilňovaciu dávku.
Súvisiace: Ak budete chcieť vycestovať, možno budete potrebovať očkovací pas
Grécko – rovnako ako Izrael – už má osvedčenia o digitálnom očkovaní a o ich realizácií hovoria aj ďalšie krajiny, napríklad Dánsko a Švédsko.
Grécky vicepremiér Akis Skertsos pre BBC uviedol, že spoločný digitálny certifikát „nie je vôbec diskriminačný“. Tvrdil, že neočkovaní turisti by mohli toto leto navštíviť aj Grécko, ale postup pre nich by bol pomalší – museli by byť testovaní a pri príchode by sa museli izolovať.
Grécko a Cyprus sa dohodli, že toto leto prijmú izraelských turistov negatívnych na Covid – tých, ktorí môžu preukázať svoj status izraelským „zeleným“ digitálnym certifikátom.
Grécky minister cestovného ruchu – Harry Theocharis uviedol, že podobnú dohodu by bolo možné dosiahnuť aj so Spojeným kráľovstvom. Vláda Spojeného kráľovstva však zatiaľ neschválila žiadne očkovacie osvedčenie a nedala súhlas ani na zahraničné cesty s bezpečným príchodom.
Agentúra Reuters uviedla, že cestovný ruch Grécka za minulý rok kvôli pandémii dosiahol katastrofálny prepad. Jeho príjmy klesli na 4 miliardy eur (3,5 miliardy libier; 5 miliárd dolárov), z 18 miliárd eur v roku 2019. Turizmus tvorí zhruba pätinu gréckej ekonomiky a zamestnáva jedného z piatich ľudí na trhu práce.
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz na sociálnej sieti Twitter uviedol, že „sa zasadzujeme o digitálny zelený preukaz, ako má napríklad Izrael“.
„Mal by vám pomocou mobilného telefónu umožniť dokázať, že ste boli testovaní, zaočkovaní alebo ste sa zotavili z ochorenia Covid-19. Naším cieľom je vyhnúť sa zdĺhavému obmedzeniu a konečne umožniť slobodu opätovného cestovania v EÚ a slobodu vychutnať si rôzne atrakcie a kuchyňu.“
Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že vytvorenie dátového systému pre použitie na hraniciach a vo vnútroštátnych systémoch zdravotnej starostlivosti bude trvať tri mesiace, avšak väčšina krajín súhlasila s tým, že v budúcnosti bude možno potrebné „digitálne očkovacie osvedčenie“.
Keďže niektoré krajiny EÚ v súčasnosti bojujú s treťou vlnou vírusu, je vidno rozsiahle obavy v súvislosti s jednostrannými hraničnými obmedzeniami. Nemecko obdržalo najnovšiu sťažnosť od Európskej komisie, pretože začalo realizovať nové policajné kontroly na hraniciach Českom a Rakúskom.
Počas štvrtkového virtuálneho stretnutia lídri EÚ diskutovali aj o tom, ako riešiť obavy z pomalého zavádzania vakcín, čo je vo veľmi veľkej miere kritizované.
Komisia – exekutíva EÚ – čelí paľbe z dôvodu jej stratégie nákupu vakcín. Dostala sa do sporu so skupinou AstraZeneca, pretože táto farmaceutická firma v prvom štvrťroku nedokáže plniť svoje ciele ohľadom dodávok.
Niektoré členské štáty tiež naznačili, že vakcína AstraZeneca je v porovnaní s ostatnými horšia – francúzsky prezident Emmanuel Macron v jeden moment uviedol, že vo veku nad 65 rokov môže byť „kvázi neúčinnou“, a to bez poskytnutia akýchkoľvek dôkazov.
Súvisiace: Lekári: “Covid sa stane endemickým a ľudia sa s ním musia naučiť žiť“
To údajne viedlo k problémom orgánov v niektorých krajinách, napríklad v Taliansku, ktoré sa zdráhajú používať zásoby tejto očkovacej látky.
Komisia si do polovice septembra stále kladie za cieľ dať očkovať najmenej 70% dospelých v bloku. Ale zatiaľ je celkový počet zaočkovaných pod úrovňou 10%.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že sa cíti byť istá, že cieľ bude splnený. Uviedla: „V Európskej únii ide o 255 miliónov ľudí, a keď sa pozrieme na plánované čísla, je to cieľ, o ktorom veríme, že bude dosiahnutý.“
Kevin Connolly z BBC uviedol, že EÚ zúfalo hľadá spôsoby, ako zvýšiť dodávky vakcín a zlepšiť svoju schopnosť sledovať nové varianty. Ale pokračuje v politike, ktorá sa môže vyplatiť za mesiace alebo roky, avšak voliči požadujú reiešenia za dni alebo týždne.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC
Facebook komentár