Teraz, keď sa v USA a v zahraničí začínajú rozširovať vakcíny proti koronavírusom, môže veľa ľudí snívať o dni, kedy budú môcť opäť cestovať, nakupovať a ísť do kina. Ale na to, aby ste mohli vykonávať tieto činnosti, budete možno potrebovať okrem vakcíny aj niečo iné: žiadosť o vydanie cestovného pasu.
Niekoľko spoločností a technologických skupín už koncom roka 2020 začalo vyvíjať aplikácie alebo systémy pre smartphony určené pre jednotlivcov, aby vedeli nahrať podrobnosti o svojich testoch a očkovaní voči ochoreniu Covid-19, čím vytvoria digitálne údaje, ktoré by sa mohli zobrazovať pri vstupe na koncertné sály, štadióny, kiná, kancelárie alebo dokonca do krajín.
Common Trust Network, ktorá je iniciatívou so sídlom v Ženeve v rámci neziskovej organizácie Commons Project a Svetového ekonomického fóra, sa spojila s niekoľkými leteckými spoločnosťami, vrátane firiem Cathay Pacific, JetBlue, Lufthansa, Swiss Airlines, United Airlines a Virgin Atlantic, rovnako ako stovkami zdravotných systémov Spojených štátov a vládou Aruby.
Súvisiace: Vakcíny poskytujú nádej, avšak zostávajú veľké riziká
Aplikácia CommonPass vytvorená skupinou umožňuje používateľom nahrávať lekárske údaje, ako napríklad výsledok testu Covid-19 alebo prípadne doklad o očkovaní nemocnicou alebo zdravotníckym pracovníkom, vygenerovanie tzv. zdravotného certifikátu alebo preukazu vo forme QR kódu, ktoré môžu byť preukázané orgánom bez odhalenia citlivých informácií. Ak cestujete, aplikácia uvádza požiadavky na zdravotné preukazy v miestach odchodu a príchodu na základe vášho cestovného plánu.
Thomas Crampton, vedúci oddelenia marketingu a komunikácie projektu The Commons Project, poznamenal: “Môžete byť testovaní zakaždým, keď prekročíte hranicu. Avšak nebudete môcť byť očkovaní zakaždým, keď prekročíte hranice.” Thomas Crampton, vedúci oddelenia marketingu a komunikácie projektu zdôraznil potrebu jednoduchého a ľahko prenosného súboru poverovacích listín alebo „digitálnej žltej karty“ odkazujúcej na papierový dokument, ktorý sa všeobecne vydáva, ako dôkaz očkovania.
Do konania sa zapájajú aj veľké technologické firmy. Spoločnosť IBM vyvinula svoju vlastnú aplikáciu s názvom Digital Health Pass, ktorá umožňuje spoločnostiam a prevádzkam prispôsobiť ukazovatele, ktoré by vyžadovali pri vstupe, vrátane testov na koronavírusy, teplotných kontrol a záznamov o očkovaní. Poverenia zodpovedajúce týmto indikátorom sa potom uložia do mobilnej peňaženky.
V snahe vyriešiť jednu výzvu v súvislosti s návratom k normálu po rozsiahlej distribúcii vakcín môžu programátori aktuálne čeliť ďalším výzvam, od otázok ochrany súkromia až po predstavenie rôznej účinnosti rôznych vakcín. Najnaliehavejšou výzvou však môže byť jednoducho vyhnúť sa nesúrodej implementácii a mixu úspechu predchádzajúceho pokusu technologických spoločnosti k riešeniu krízy verejného zdravia: aplikácie na sledovanie kontaktov.
Na začiatku pandémie spoločnosti Apple a Google zrušili svoju rivalitu v oblasti smartphonov ohľadom spoločného vývoja systému založeného na Bluetooth technológií, ktorá bude používateľov upozorňovať, ak budú niekomu vystavení s ochorením Covid-19. Mnoho krajín a vlád štátov z celého sveta sa tiež snažilo vyvíjať a používať svoje vlastné aplikácie.
„Myslím si, že ak oznámenia o vystavení čelili viacerým výzvam, boli to skôr čiastkové možnosti implementácie, nedostatok kompletného vedenia viacerých krajín … kde každý štát musel pracovať samostatne a tak každý štát musel pracovať na výzvach nezávisle,“ uviedla Jenny Wanger, ktorá vedie iniciatívy týkajúce sa oznámení pre Linux Foundation Public Health – technologicky zameraná organizácia, ktorá pomáha orgánom verejného zdravotníctva na celom svete bojovať proti ochoreniu Covid-19.
Tentokrát, na podporu lepšej koordinácie Linux Foundation spolupracuje s iniciatívou Covid-19 Credentials Initiative – kolektívom viac ako 300 jednotlivcov zastupujúcim desiatky organizácií na piatich kontinentoch, a tiež spolupracuje s IBM a CommonPass na vývoji súboru univerzálnych štandardov pre aplikácie potvrdzujúce vakcinácie.
Brian Behlendorf, výkonný riaditeľ Linux Foundation uviedol: „Ak budeme úspešní, mali by ste byť schopní povedať: Mám v telefóne osvedčenie o očkovaní, ktoré som dostal, keď som bol očkovaný v jednej krajine, za účasti celého súboru vlastných postupov, v oblasti riadenia zdravia,” … “ktoré používate na nástup do lietadla do úplne inej krajiny, a potom v tejto novej krajine predložíte očkovaciu listinu, aby ste mohli ísť na pripravovaný koncert, ktorý sa odohráva v interiéroch, a účasť na ňom bola obmedzená na tých, ktorí preukázali, že boli očkovaní vakcínu.“
Ďalej poznamenal: „Mal by byť schopný spolupracovať rovnakým spôsobom, ako je schopný spolupracovať aj e-mail, ale aj ako webové stránky,” … „Momentálne sa nachádzame v situácii, keď máme viaceré samostatné časti, ktoré nás k tomu priblížia, ale myslím si, že sa jedná o úprimný záväzok všetkých, pracujúcich v tomto odbore.“
Súčasťou zaistenia rozsiahleho používania pasov s vakcínami je zohľadnenie veľkej časti globálnej populácie, ktorá stále nepoužíva alebo nemá prístup k inteligentným telefónom. Niekoľko spoločností v rámci iniciatívy Covid-19 Credentials Initiative tiež vyvíja inteligentnú kartu, ktorá je kompromisom medzi tradičnými vakcínovými papierovými certifikátmi a online verziou, ktorá sa ľahšie uchováva a reprodukuje.
Lucy Yang, vedúca iniciatívy s označením Covid-19 Credentials Initiative, uviedla: „Pre nás je o tom, ako je možné ukladať a prezentovať digitálne údaje nielen prostredníctvom inteligentných telefónov, ale aj inými spôsobmi najmä pre ľudí, ktorí nemajú prístup k stabilnému internetu a tiež tí, ktorí smartphony nevlastnia,“ …. „Pozeráme sa na to a sú spoločnosti, ktoré v tomto smere robia skutočne sľubnú prácu.“
Po vytvorení tzv. “očkovacieho pasu“ budú spoločnosti musieť zaistiť, aby ho ľudia pohodlne používali. To znamená musia vyriešiť obavy zo zaobchádzania so súkromnými lekárskymi informáciami.
Spoločnosti CommonPass, IBM a Linux Foundation zdôraznili, že súkromie je pre ich iniciatívy kľúčové. IBM tvrdí, že umožňuje používateľom kontrolu a súhlas s použitím ich zdravotných údajov a umožňuje im zvoliť si úroveň podrobností, ktorú chcú orgánom poskytnúť.
Spoločnosť v príspevku na blogu uviedla: „Dôvera a transparentnosť zostávajú prvoradé pri vývoji platformy, ako je digitálny zdravotný pas alebo akékoľvek riešenie, ktoré narába s citlivými osobnými informáciami,“ … „Ochrana súkromia na prvom mieste je dôležitou prioritou pre správu a analýzu údajov v reakcii na tieto zložité časy, ktorými si prechádzame.“
Pri vakcínach vyrábaných rôznymi spoločnosťami v niekoľkých krajinách, v rôznych štádiách vývoja existuje veľa premenných, ktoré budú musieť tvorcovia pasov zohľadniť.
Crampton uviedol: „Miesto vstupu – či už je to hranica, alebo iné miesto – bude potreba poskytnúť informáciu, či ste dostali vakcínu od spoločnosti Pfizer, či ste dostali ruskú vakcínu, či ste dostali čínsku vakcínu, aby sme na základe toho mohli urobiť rozhodnutia.“ Rozptyl môže byť veľký: vakcína vyvinutá napríklad čínskym štátnym farmaceutickým gigantom Sinopharm má proti vakcíne Covid-19 účinnosť 86%, zatiaľ čo vakcíny od firiem Pfizer a Moderna majú účinnosť okolo 95%.
Súvisiace: Spojené arabské emiráty do konca marca zaočkujú až 50% svojej populácie
Doktorka Julie Parsonnet, špecialistka na infekčné choroby v rámci Stanfordskej univerzity uviedla, že nie je tiež jasné, ako sú vakcíny účinné pri zastavení prenosu vírusu. Zatiaľ čo aplikácia očkovacieho pasu ukáže, že ste dostali vakcínu, nemusí to byť záruka toho, že sa bezpečne zúčastníte udalosti alebo nastúpite na let.
Ďalej poznamenala: „Stále nevieme, či očkovaní môžu prenášať infekciu alebo nie,“ … „Pokiaľ sa to neobjasní, nebudeme vedieť, či „pasy“ budú účinné.“
Behlendorf napriek tomu očakáva, že zavedenie a prijatie očkovacích pasov prebehne pomerne rýchlo, akonáhle všetko zapadne do pôvodného stavu, a očakáva, že rôzne aplikácie, ktoré môžu navzájom spolupracovať, budú „široko dostupné“ v prvej polovici roku 2021.
Nakoniec uviedol, že „ľudia môžu byť pokojní, pretože pracujú na tom najväčší špecialisti.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár