Celosvetové úsilie očkovať ľudí proti COVID-19 sa začalo začiatkom decembra. Odvtedy však začalo už viac ako 40 krajín vo svojej populácii podávať injekcie s koronavírusom.
Podľa údajov zhromaždených webovou stránkou “Our World In Data”, spojenou s Oxfordskou univerzitou, sa Izrael nachádza vo vedúcej pozícií svetového rebríčka zaočkovanosti, pričom dávku dostalo takmer 20 ľudí zo 100.
Toto číslo je výrazne vyššie ako v ktorejkoľvek inej krajine na svete, čo sa dá pripísať digitalizovanému systému zdravotnej starostlivosti v krajine a skorému úspechu vlády v nákupe dostatočného množstva vakcín Pfizer a Moderna na pokrytie celej populácie.
Spojené arabské emiráty dosiahli druhú najvyššiu zaočkovanosť 8,98 na 100 ľudí, zatiaľ čo Bahrajn je na treťom mieste s podielom 4,25.
Spojené kráľovstvo, ktoré sa stalo prvou krajinou, ktorá 8. decembra podala očkovaciu látku proti koronavírusu, do 3. januára podalo 1,91 injekcie na 100 ľudí, zatiaľ čo USA do 7. januára podali 1,79 dávky.
Medzitým Francúzsko, ktoré bolo počas prvých 6 dní po zavedení vakcíny Pfizer/BioNTech kritizované za podanie iba 516 injekcií, stále zaostáva za ostatnými európskymi krajinami v očkovaní s mierou zaočkovanosti 0,07 na 100 ľudí.
Vláda prezidenta Emmanuela Macrona sa obávala toho, aby sa zdalo, že vakcína je ľuďom vnucovaná, pretože prieskumy verejnej mienky naznačili, že je jednou z najskeptickejších na svete. Prieskum Ipsos, uskutočnený v decembri naznačil, že iba 40% francúzskej populácie chcelo podstúpiť podanie vakcíny.
“Our World In Data” zaznamenali počet ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny COVID-19. Najbežnejšie používané vakcíny, vrátane očkovacích látok Pfizer/BioNTech a Moderna, vyžadujú dve dávky podané v priebehu niekoľkých týždňov.
Údaje o očkovaní ukazujú, že krajiny s bohatým a stredným príjmom k dnešnému dňu zabezpečili takmer všetky dostupné zásoby vakcín.
India plánuje zahájiť zavádzanie vakcín 16. januára a John Nkengasong, vedúci afrických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb, v článku pre noviny The Nature uviedol, že očkovanie v Afrike pravdepodobne začne až v polovici roku 2021.
Agentúra Reuters uviedla: “COVAX, ktorá je iniciatívou na podporu spravodlivého rozdelenia očkovacích látok COVID-19 medzi bohaté a rozvojové krajiny, tento týždeň uviedla, že získala 6 miliárd dolárov na financovanie nákupu a distribúciu vakcín do 92 rozvojových krajín, ktoré nemajú zdroje na nákup vakcín sami.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BI, Our World In Data
Facebook komentár