Miliardár Jack Ma je v Číne vzácnou osobnosťou: predstavoval charizmatického podnikateľa, ktorý hovoril svoj názor a posúval hranice.
Vďaka svojmu voľnému pohybu sa spoluzakladateľ Alibaba stal známym vo svojej domovskej krajine, ale aj mimo nej. Zdá sa však tiež, že jeho podnikateľská ríša – a aj Ma samotný – čelia obrovskému riziku.
Problémy začali koncom októbra po tom, čo Ma na konferencii v Šanghaji skritizoval čínske regulačné orgány. Keď sa finančná technologická firma Jacka Ma – Ant Group pripravovala na najväčšiu počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO) na svete, obvinil úrady z obmedzovania inovácií a označil banky v krajine za to, že predstavujú mentalitu tzv. „záložne“.
Odplata Pekingu bola rýchla. Regulačné úrady v priebehu niekoľkých dní odvolali realizáciu IPO, najskôr však predvolali vedúcich predstaviteľov spoločností Jacka Ma a firmy Ant na stretnutie. V priebehu niekoľkých týždňov odvtedy regulačné orgány nariadili spoločnosti Ant reštrukturalizáciu veľkého množstva spoločností. Svoju kontrolu dokonca rozšírili na spoločnosť Alibaba, ktorá je teraz predmetom protimonopolného vyšetrovania.
Odkedy predniesol svoj prejav v Šanghaji, Ma medzitým nebol vôbec videný na verejnosti, čo predstavuje pozoruhodnú absenciu muža, ktorý zvyčajne nemá problém s reflektormi a ktorého podniky v súčasnosti čelia najväčšej hrozbe za posledné roky.
Profesorka histórie a politiky modernej Číny v rámci Oxfordskej univerzity – Rana Mitterová, uviedla: „Myslím si, že existuje jedna všeobecná informácia, ktorú strana skutočne vysiela, a to, že technologickí podnikatelia môžu byť tou najpôvabnejšou a verejne najpriaznivejšou tvárou, ktorú Čína ukazuje svetu,“ … „Ale žiadny jednotlivec, ani spoločnosť nemôže byť nad komunistickú stranu Číny.“
Súvisiace: Peking vyšetruje „monopol“ spoločnosti Alibaba
Mnoho čínskych pozorovateľov tvrdí, že Ma s najväčšou pravdepodobnosťou čelí rozsiahlemu nátlaku, keďže vládne úrady prešetrujú jeho podniky, pretože čelili náznaku drzých vyjadrení.
Nie je to však inak ani u významných čínskych osobností, ktorí čelia prísnym trestom vládcov v Pekingu, keďže narážajú na záujmy komunistickej strany.
Napríklad hviezdna herečka Fan Bingbingová v roku 2018 náhle zmizla z dohľadu a o rok neskôr sa opäť objavila, na základe čoho prišla s ospravedlnením za škandál s daňovými únikmi. Ako aj realitný magnát Ren Zhiqiang sa v priebehu minulého roka na niekoľko mesiacov vytratil, potom čo údajne kritizoval kroky prezidenta Si Ťin-pchinga s pandémiou koronavírusu. Nakoniec bol uväznený na 18 rokov pre obvinenia z korupcie.
Prehnaná snaha vplyvu
Jack Ma, ktorý bol bývalým učiteľom angličtiny so skromnými začiatkami, už dávno zosobňoval čínsku ekonomickú prosperitu a podnikateľskú nebojácnosť. Podľa indexu miliardárov, známom ako Bloomberg Billionaires Index v technologickej ríši vybudoval spoločnosť Alibaba v hodnote 500 miliárd dolárov a nazhromaždil osobný majetok o objeme približne 50 miliárd dolárov.
S rastom jeho spoločností sa Ma stal priateľskou tvárou čínskeho ekonomického rastu. Často sa stretával s hlavami štátov – Ma sa stretol aj s bývalým prezidentom Barackom Obamom a urobil si selfie s bývalým britským premiérom Davidom Cameronom a v roku 2020 dokonca viacerým štátom po celom svete daroval zásoby na boj s padémiou Covid-19.
Ešte k tomu aj jeho štýl vedenia spoločnosti Alibaba bol jednoznačne okázalý: Raz na pódiu v rámci firemnej konferencie naspieval klasiku „Unchained Melody“ z 50. rokov, často sa obliekal do kostýmov a objavoval sa na udalostiach s osobnosťami ako David Beckham či Nicole Kidman.
Profesorka Mitterová z Oxfordu poznamenala: „Na jednej úrovni sa čínskym orgánom páčilo, že Jack Ma predstavuje vysoko výkonnú a očarujúcu verziu Číny „pretože jednou z vecí, ktorú čínska komunistická strana považuje za takmer nemožné, je vytvoriť tzv. “ľudskú“ tvár svojej moci vo svete.“
Vláda podporila rast svojich domácich technologických gigantov, vrátane spoločností Alibaba, Ant Group, Tencent a Baidu, a zároveň obmedzila svojich veľkých konkurentov z USA. Všetci sú v Číne z veľkej časti pre sociálnu interakciu, zábavu, obchod a ďalšie aktivity občanov nepostrádateľní.
Čínske úrady však čoraz viac považujú tento nadmerný vplyv za riziko pre politickú a ekonomickú stabilitu krajiny. Napríklad skupina Ant Group je schopná vyberať poplatky za pôžičky bez prísnych predpisov kladených na komerčné banky.
Mitterová ďalej uviedla: „Zásah voči veľkým podnikateľom z oblasti technologického sektoru je súčasťou širšieho procesu, v ktorom strana prevezme späť kontrolu a skutočne prepíše príbeh o tom, ako čínske technologické inovácie prebiehajú, samozrejme len za okolností, ktoré umožní strana.“
V posledných mesiacoch sa vládne kroky, ktoré sa v tomto priemysle stupňujú, stávajú ráznymi. Komunistická strana napríklad v septembri zverejnila neobvykle rozporuplný súbor smerníc, v ktorých vyzvala svojich členov, aby „vychovávali súkromných podnikateľov k tomu, aby vyzbrojovali svoje myšlienky ideológiou [Xi] socializmu“.
A samotný Xi v priebehu minulého mesiaca naznačil technologický zákrok v rámci hospodárskej konferencie, kde vyzval krajinu, aby posilnila protimonopolné úsilie voči online platformám a zabránila „neusporiadanej expanzii“ kapitálu.
Odvtedy na tom začali jednoznačne pracovať. Okrem regulačných požiadaviek pre skupinu Ant a vyšetrovaním spoločnosti Alibaba úrady varovali ďalších technologických zástupcov pred vytváraním monopolov a zneužívaním spotrebiteľských údajov pre dosahovanie ziskov.
Posledný svojho druhu
Jack Ma, ktorý je dokonca členom komunistickej strany, zostáva pred verejnosťou skrytý. Jeho stránky na sociálnych sieťach prestali byť od októbra aktívne a dokonca zmeškal finále africkej podnikateľskej talentovej šou, ktorú sám vytvoril. (Spoločnosť Alibaba uviedla, že udalosť zmeškal kvôli „konfliktu pri plánovaní svojho času.“).
Zatiaľ čo Peking nezatajoval pokutovanie alebo dokonca väznenie výkonných riaditeľov, kritických voči vláde – Ren, realitný magnát, ktorý bol uväznený v priebehu minulého roka, údajne napísal esej, v ktorej sa písalo o prezidentovi Xi ako o „klaunovi“ túžiacom po moci. Technologický priemysel a vládni pozorovatelia tvrdia, že Ma sa môže pre tentokrát aspoň “zatiaľ“ dobrovoľne zdržiavať mimo pozornosti.
Čínska vláda chce, aby vo verejných diskusiách dominoval jej príbeh o IPO Ant Group, uviedol Duncan Clark, autor knihy „Alibaba: Dom, ktorý vybudoval Jack Ma“ a zakladateľ investičnej poradenskej spoločnosti BDA China. Dodal, že spoločnosť pravdepodobne vie, že nemôže mať „rôznorodosť názorov“.
„Ale určite je to pozoruhodné … ticho je predsa len trochu ohlušujúce,“ uviedol Clark a dodal, že očakáva, že Ma nakoniec verejne príde so zmierlivým vyhláseniam k reformám v Číne.
Angela Zhang, docentka na hongkonskej univerzite, ktorá študovala čínske protimonopolné zákony, uviedla: „Dostal signál, že„ príliš veľa hovoril, čo spôsobovalo problémy, takže musí byť umlčaný.“
Súvisiace: Jack Ma venuje milióny masiek na tvár a súprav na testovanie koronavírusov
Snaha o ovplyvňovanie
Prinajmenšom sa zdá byť jasná jedna vec: V čase kedy Čínska komunistická strana v krajine navyšuje tlak na technologických titánov, je nepravdepodobné, že by v tomto priemysle čelila podobnému odporu, ako od Jacka Ma. Generálny riaditeľ Alibaba – Daniel Zhang, ktorý v roku 2019 nastúpil na pozíciu po Jackovi Ma ako predseda, v novembri poukázal na zmierlivý tón regulácie tým, že označil vládne snahy o sprísnenie obmedzení pre internetové spoločnosti za „včasné a nevyhnutné“.
Mitterová však uviedla, že strata tohto druhu hlasu bude mať však pre Peking následky. Mnoho krajín, najmä na západe, už považuje Čínu a jej podniky za existenčné hrozby, hodné vysokých sankcií a kontroly – čo vytvára napätia, ktoré vychádzajú z obáv z toho, že čínske korporácie fungujú na príkaz komunistickej strany. Potláčanie kritiky zo strany týchto technologických vodcov doma by mohlo ešte viac sťažiť uplatňovanie vplyvu v zahraničí.
Mitterová nakoniec poznamenala: „Schopnosť vyjadrovania sa vplyvnej osobnosti, ako Jacka Ma bude ešte náročnejšie a myslím si, že to skutočne vytvorí ďalší problém pre túžbu Číny obmedzovať svoj vplyv tvrdou formou.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár