Po niekoľkých mesiacoch testovania bola Veľkej Británii schválená na núdzové použitie vakcína proti koronavírusu, vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou.
Vakcína bola navrhnutá v začiatkoch pandémie a jej pokusy sa začali v apríli. Jedná sa tak o druhú vakcína na ochorenie COVID-19 po zoskupení spoločnosti Pfizer BioNTech, ktorá bola vo Veľkej Británii už schválenou.
Vakcína bola schválená podľa nariadenia “174 Human Medicine Regulations 2012”, čo umožňuje rýchle schválenie liečby počas kríz v oblasti verejného zdravia.
Británia objednala 100 miliónov dávok – dosť pre 50 miliónov ľudí (a podľa agentúry) by dávky vakcíny AstraZeneca mali byť dostupné začiatkom nového roka.
Vakcína predstavuje tzv. vírusovo-vektorovú vakcínu a je možné ju skladovať v štandardnej chladničke, na rozdiel od iných vakcín, ktoré vyžadujú skladovanie v extrémnom chlade.
Zástupca ministerstva zdravotníctva a sociálnej starostlivosti pre BBC uviedol, že prioritou bude „dať čo najväčšiemu počtu ľudí v rizikových skupinách svoju prvú dávku, namiesto podania požadovaných dvoch dávok v čo najkratšom čase“.
Príjemcovia musia dostať následnú posilňovaciu dávku do 12 týždňov od podania prvej dávky vakcíny.
Vývoj vakcíny spoločnosti AstraZeneca však čelil aj problémom. V septembri bolo testovanie s vakcínou pozastavené po tom, ako sa u účastníka štúdie vo Veľkej Británii vyvinula nevysvetliteľná choroba. A v novembri spoločnosť čelila kritike po tom, čo sa ukázalo, že počas pokusov v neskorých štádiách vakcíny došlo k chybe v dávkovaní, čo prinútilo kombinovať mieru účinnosti zo skupín v dvoch rôznych režimoch dávkovania, na základe čoho sa v úvodnej správe oznámila 70% miera účinnosti.
Skupina testovaných osôb v testovacej skupine mladšej ako 55 rokov omylom dostala nižšiu dávku vakcíny ako iná skupina, ktorej účastníci dostali vyššiu dávku. Zistilo sa, že menšia dávka vakcíny skutočne preukázala vyššiu účinnosť ako väčšia dávka, a to v rozmedzí od 90% do 62%.
Súvisiace:
Časová os schvaľovaní vakcín po celom svete
Dubaj okrem vakcíny Sinopharm obyvateľom ponúka zadarmo aj vakcínu Pfizer-BioNTech
Vedci vrátane Moncefa Slaouiho, ktorý je vedúcim predstaviteľom americkej vakcínovej iniciatívy s označením “Operation Warp Speed“, vyjadrili znepokojenie nad možným skreslením účinnosti vakcíny, najmä preto, že vakcína dosahovala lepšie výsledky v rizikovej skupine do 55 rokov.
Chyba dávky a porovnateľne nízka účinnosť v porovnaní s inými vakcínami spôsobili, že akcie spoločnosti AstraZeneca koncom novembra poklesli.
Účinnosť 62% bola stále nad úrovňou, ktorú odborníci na zdravie všeobecne tvrdia, že je pre vakcínu proti koronavírusu prijateľná.
Doteraz bolo vo Veľkej Británii očkovaných viac ako 600 000 ľudí, predtým povolenou vakcínou vyvinutou spoločnosťami Pfizer a BioNTech.
Británia mala v posledných týždňoch ťažkosti po identifikácii nového, rýchlo sa šíriaceho kmeňa koronavírusov. V utorok krajina ohlásila jednodňové maximum 53 125 nových prípadov. Počet sa s najväčšou pravdepodobnosťou odráža vplyv Vianoc, ale aj neskôr počas decembra pokračuje v stúpajúcom trende.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC
Facebook komentár