Keď rokovania o brexite vstupujú do záverečnej fázy, musí sa britský premiér Boris Johnson rozhodnúť: či sa bude držať svojej definície zvrchovanosti, alebo odloží ideológiu – a možno aj svoju vlastnú hrdosť – na ochranu pracovných miest a ekonomiky?
Keď zostáva niekoľko dní na uzavretie obchodnej dohody s Európskou úniou, nikdy v stávke nebolo toľko (avšak k dohode aj tak neprišlo). Hrozí však, že rokovania sa opäť zrútia z dôvodu troch kritických bodov: práva na rybolov, vládna pomoc pre spoločnosti a spôsob riešenia sporov. Johnson sa bude musieť rozhodnúť, či držať svoje zbrane národnej suverenity vo všetkých troch oblastiach má skutočný zmysel vzhľadom na ekonomickú cenu, ktorú Spojené kráľovstvo zaplatí, ak rokovania zlyhajú.
Odchod z Európskej únie za každých okolností pre britské spoločnosti znamená vyššie náklady, ale odchod bez nového dojednania o obchode by mohol byť katastrofický. Tým pádom by to znamenalo náročné obchodovanie Británie s jej najväčším vývozným trhom, podľa podmienok Svetovej obchodnej organizácie, s vystavením pohybu tovaru a služieb clám a iným prekážkam.
Spoločnosti v Spojenom kráľovstve, ktoré sa už spamätávajú z pandémie, by stratili bezcolný a bezkvótový prístup na trh so 450 miliónmi spotrebiteľmi, ktorý nakupuje takmer polovicu britského vývozu a poskytuje podobný podiel na jeho dovoze.
Podľa Európskej výskumnej skupiny Ifo je pre Európsku úniu oveľa menej dôležité Spojené kráľovstvo, ktoré v roku 2019 predstavovalo len 4% podiel vývozu bloku v roku 2019 a 6% dovozu.
Lisandra Flach, riaditeľka Centra pre medzinárodnú ekonomiku v Ifo vo vyhlásení uviedla: „Brexit znamená, že obe strany prehrajú, ale Spojené kráľovstvo stráca omnoho viac.“
Veľký zásah
Hlasovanie o brexite v roku 2016 viedlo k obrovskej neistote, pokiaľ ide o podmienky budúceho obchodu s Európskou úniou – k zníženiu investícií do ekonomiky Spojeného kráľovstva a poškodeniu rastu pre nasledujúce roky.
Britský úrad pre rozpočtovú zodpovednosť (OBR), ktorý vypracúva ekonomické prognózy pre vládu, v novembri uviedol, že aj keď sú Londýn a Brusel schopní dosiahnuť dohodu, očakáva sa, že ich nové obchodné vzťahy povedú k dlhodobej strate produkcie o objeme zhruba 4% v porovnaní s tým, ak by Británia v Európskej únii zotrvala.
Brexit bez dohody by však v roku 2021 mal znížiť produkciu o ďalšie 2%, alebo zhruba o 40 miliárd libier (53 miliárd dolárov) a podľa OBR by do druhej polovice budúceho roka k nezamestnanosti zaradil viac ako 300 000 ľudí.
A to najmä v období, keď Spojené kráľovstvo už čelí rastúcej kríze pracovných miest a v dôsledku pandémie trpí najhoršou recesiou za posledných viac ako 300 rokov.
Minulý mesiac v parlamente guvernér Centrálnej Banky Británie – Andrew Bailey uviedol: „Dlhodobé účinky (brexitu bez dohody) by boli väčšie ako dlhodobé účinky Covidu,“ …. „Trvá oveľa dlhšie časové obdobie, kým sa to, čo ja nazývam skutočná stránka ekonomiky, prispôsobí zmene otvorenosti a zmene profilu v rámci obchodu.“
Ponurá ekonomická realita brexitu je v rozpore s Johnsonovými sľubmi, kedy tvrdil že britská „znovuzískaná suverenita“ by jej vedela priniesť „nový úsvit“ v prospech celej krajiny – alebo, ako sa vyjadril, “novú úlohu v našej veľkej národnej dráme.“
Výrobcovia automobilov a poľnohospodári
Pre podniky by koniec prechodného obdobia za niekoľko málo týždňov mohol znamenať obrovské narušenie ich operácií a dodávateľských reťazcov. Britské maloobchodné konzorcium minulý mesiac vyhlásilo, že oneskorenia v presune zásielok potravín na hlavnom hraničnom priechode sú „nevyhnutné“.
Podľa dohody s britským kontrolným úradom bude obchod aj v prípade dohody predmetom náročných colných kontrol, ktoré budú podniky v Spojenom kráľovstve ročne stáť z pohľadu dovozu a vývozu 7,5 miliardy libier (10,5 miliárd dolárov).
Colné kontroly by tiež mohli spôsobiť oneskorenie na hraničných priechodoch, čo by uvrhlo do chaosu potravinové a výrobné dodávateľské reťazce a poškodilo by tisíce podnikov, ktoré sa spoliehajú na dodávky v “pravý čas“. Vláda sa v júni rozhodla, že bude postupne zavádzať hraničné kontroly, aby sa zabránilo zasiahnutiu dôležitých dodávok, priemyselné skupiny napriek tomu varovali pred hroznými následkami.
Nezaistenie obchodnej dohody by zlú situáciu mohlo ešte viac zhoršiť.
Podľa tohto scenára budú britské automobilky na vozidlá čeliť clám vo výške až 10%, čo by ich podľa výrobcov automobilov a obchodníkov v priebehu nasledujúcich piatich rokov mohlo poškodiť ich obchodu v objeme 47 miliárd libier (62,4 miliárd dolárov). Japonské automobilky vrátane spoločností Nissan a Honda by mali prehodnotiť svoje pôsobenie v Británii, ak sa už nebude považovať za odrazový mostík do Európy.
Britské potravinárske výrobky budú čeliť priemernému clu vo výške 22%, zatiaľ čo producenti jahňacieho mäsa budú musieť čeliť mastnej 40% dani z vývozu.
Podľa ministra životného prostredia Georga Eustice tiež stúpnu náklady na potraviny prichádzajúce do Británie. V nedeľnom rozhovore povedal, že clá môžu zvýšiť ceny potravín takmer o 2%.
Podľa colných údajov zhruba 70% dovozu potravín a nápojov do Veľkej Británie pochádza z Európskej únie. Marks & Spencer, ktorý je jedným z najväčších britských reťazcov supermarketov, minulý mesiac varoval pred pravdepodobným zvýšením cien potravín, ak nebude uzavretá dohoda.
Vplyv na finančné trhy
Očakáva sa, že hodnota britskej libry poklesne, čo dovoz ešte predraží. Investori stanovovali ceny dohodou a minulý týždeň bola britská libra zatlačená na hodnotu až 1,35 dolára. Je vidno však ďalšie obavy, takže v na začiatku týždňa britská mena voči doláru klesla zhruba o 1%.
Kit Juckes v oznámení Societe Generale, poznamenal: „Ak nedôjde k žiadnej dohode, Hodnota sterlingu (britskej libry) pravdepodobne otestuje svoje historické minimum v reálnych a efektívnych podmienkach.“
Akciový index FTSE 250, zložený z firiem so strednou kapitalizáciou na začiatku týždňa prišiel o 1,25%, čo je znamením, že z výsledku neuzavretia dohody môžu najviac stratiť domáce britské podniky. Pre porovnanie, spoločnosti orientované na export, ktoré ťažia zo slabšej libry, v rámci indexu dosiahli index FTSE 100 k malému zisku.
Chaos na hraniciach
Logistické spoločnosti, ktoré zabezpečujú chod ekonomiky, sa pripravujú na problémy.
Logistické a prepravné opatrenia sú stále v nedohľadne, pokiaľ ide o nové systémy, ktoré budú zavedené na hranici 1. januára, čo by podľa združenia cestnej nákladnej dopravy mohlo znamenať, že tovar určený pre Spojené kráľovstvo jednoducho neopustí sklady v Európe.
Vedúci predstaviteľ politiky a verejných záležitostí obchodnej skupiny – Rod McKenzie, uviedol: „Veci sa možno nedostanú do dodávateľských reťazcov tovární tak, ako tomu bolo v minulosti, čo môže znamenať, že továrne nebudú schopné pracovať,“ … “Ďalej môžu existovať aj „medzery v regáloch supermarketov.“
Ďalej poznamenal: „To, na čo sa tu pozeráme, je situácia, ktorá sa môže pohybovať od prinajlepšom v štýle „hore nohami“ až po katastrofickú, v horšom prípade.“
Na začiatku tohto týždňa britské obchodné komory vyhlásili, že im chýbajú informácie o 24 z 35 otázok, ktoré podniky najčastejšie kladú. Tie siahajú od colných kódov a pravidiel pôvodu až po pohyb tovaru.
Vo vyhlásení generálny riaditeľ komory Adam Marshall – uviedol: „Podniky majú len pár týždňov a potrebujú odpovede, a potrebujú ich teraz,“ … „Plagáty a televízne reklamy nenahrádzajú jasné, podrobné a použiteľné informácie, ktoré podniky potrebujú pre prípravu na reálny prechod.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár