Austrálski vinári z Číny dostali obrovskú ranu, pretože napätie medzi týmito dvoma krajinami sa aj naďalej rozširuje.
Čínske regulačné orgány v piatok oznámili, že po zistení predbežných dôkazov o dumpingu pristúpia k uvaleniu vysokých ciel na austrálske vína. Vo vyhlásení ministerstva obchodu sa uvádza, že od soboty v Číne začne platiť clo na dovoz austrálskeho vína vo výške 107,1% až 212,1%.
Tento krok predstavuje ďalšiu prekážku, pred ktorou stoja austrálske podniky, pretože nasleduje zhoršovanie vzťahov medzi týmito dvoma krajinami.
Čína v auguste oznámila prešetrovanie týkajúce sa dovozu niektorých austrálskych vín, na základe sťažnosti Čínskej asociácie pre vinársky priemysel. Čínske regulačné orgány v tom čase uviedli, že prešetrili 40 obvinení z nespravodlivých vládnych dotácií, ktoré pochádzajú z austrálskeho vinárskeho sektoru.
Súvisiace: Francúzsko veľkým gigantom nariadilo zaplatiť digitálnu daň
Ministerstvo obchodu teraz tvrdí, že potvrdili prípady dumpingu, ktorý domácemu vinárskemu priemyslu v Číne „spôsobuje materiálne škody“.
Čína je podľa obchodnej organizácie Vín Austrálie, podporovanej vládou krajiny zďaleka najväčším dovozcom austrálskeho vína. V poslednom finančnom roku, ktorý sa skončil v septembri tohto roku, samotná Čína podľa hodnoty tvorí 39% podiel z celkového vývozu vína Austrálie.
Austrálsky minister obchodu Simon Birmingham na piatkovej tlačovej konferencii, uviedol: „Je to zničujúca rana pre podniky, ktoré s Čínou vo vinárskom priemysle obchodujú,“ … „Myslíme si, že je to neopodstatnené ako aj bez dôkazov, ktoré by to potvrdzovali.“
Austrália tento rok poškodila vzťahy s Čínu, keď prišla s výzvou na vyšetrenie pôvodu pandémie koronavírusov. Politickí predstavitelia z Peking sa začali zameriavať na obchodovanie s Austráliou, konkrétne vo forme pozastavenia niektorých dovozov hovädzieho mäsa a vysokých ciel na jačmeň.
V auguste Austrália účinne zablokovala predaj mliekarenského podniku čínskej spoločnosti, keď vládny predstavitelia uviedli, že akvizícia „by bola v rozpore s národnými záujmami“. Tento podnik – spoločnosť Lion Dairy, je namiesto toho v súčasnosti predávaný austrálskej spoločnosti Bega Cheese za dohodu v hodnote 560 miliónov austrálskych dolárov (413 miliónov dolárov), ako vyplýva z tohto týždňového oznámenia oboch firiem.
Clá na víno prichádzajú iba pár dní po tom, ako Austrália a Čína podpísali veľkú obchodnú dohodu s názvom Regionálne komplexné hospodárske partnerstvo (RCEP). Niektorí analytici tvrdia, že táto dohoda by mohla pomôcť obom krajinám k obnoveniu pošramotených vzťahov.
Minister Birmingham uviedol, že Austrália bude spochybňovať clá, a to aj potenciálnym riešením problému cez Svetovú obchodnú organizáciu.
Pred novinármi ďalej poznamenal: „Kumulatívny dopad čínskych obchodných sankcií na množstvo austrálskych priemyselných odvetví v priebehu tohto roka vedie k vnímaniu, že tieto opatrenia sa prijímajú ako výsledok alebo ako reakcia na niektoré ďalšie faktory.“
Čínska vláda svoj prístup obhájila. Ministerstvo obchodu vo svojom piatkovom vyhlásení zdôraznilo, že jeho vyšetrovanie bolo vedené „v prísnom súlade s príslušnými čínskymi zákonmi a nariadeniami a pravidlami WTO“.
Súvisiace: Čína si prvýkrát požičala s negatívnym výnosom
Čína nedávno uznala pošramotený vzťah – objasnila však, kde si myslí, že treba ukazovať na jednoznačné oblasti. Minulý týždeň hovorca čínskeho ministerstva zahraničia uviedol, že vinu za „prudký pokles“ v rámci vzťahov medzi oboma krajinami by mala niesť Austrália.
Hovorca Zhao Lijian na tlačovom brífingu uviedol: „Zodpovednosť za spôsobenie tejto situácie nenesie vôbec Čína.“
Nakoniec poznamenal: „(Oni) Následne podnikli sériu nesprávnych krokov týkajúcich sa Číny, čo je hlavnou príčinou prudko klesajúcich vzťahov medzi Čínou a Austráliou, ktoré uviazli v súčasnej zložitej situácii.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC
Facebook komentár