Bohatstvo svetových miliardárov dosiahlo uprostred pandémie nové rekordné maximum, pretože oživenie technologických akcií viedlo k navýšeniu majetku celosvetovej elity.
Majetok miliardárov sa na konci júla zvýšil na 10,2 bilióna dolárov, čo je nárast z predchádzajúceho maxima na hodnote 8,9 bilióna dolárov v roku 2017, ako vyplýva zo správy švajčiarskej banky UBS a konzultantskej spoločnosti PwC. Celkový počet miliardárov sa od roku 2017 zvýšil o 31 na 2 189.
Niektorí miliardári však bohatnú oveľa rýchlejšie ako ostatní. V správe sa uvádza, že pandémia urýchlila rastúci rozdiel v bohatstve medzi inovátormi v oblasti technológií, zdravotníctva a priemyslu a podnikateľmi v oblastiach ako zábava, finančné služby a nehnuteľnosti.
To je v rozpore s vývojom v rámci posledného desaťročia, „kedy stabilný rast a vysoké ceny aktív navyšovali bohatstvo miliardárov vo všetkých odvetviach.“ Aktuálne sa miliardári „nachádzajú na strane“ technologických a sociálnych trendov, čím sa stávajú relatívne vo väčšej miere bohatšími.
Táto polarizácia medzi „inovujúcimi miliardármi“ a ostatnými prichádza na konci desaťročia, v ktorom sa počet miliardárov zdvojnásobil a celkové bohatstvo sa takmer strojnásobilo. V správe sa ďalej uvádza: “V posledných dvoch rokoch tí, ktorí používajú technológie na zmenu svojich obchodných modelov, produktov a služieb, pokročili vpred. Kríza okolo pandémie Covid-19 túto odchýlku len zvýraznila.”
Počas rokov 2018, 2019 a prvých siedmich mesiacov roku 2020 sa celkové bohatstvo technologických miliardárov zvýšilo o 43% na 1,8 bilióna dolárov, zatiaľ čo miliardári v zdravotníctve zaznamenali 50% nárast majetku na 659 miliárd dolárov. Miliardári ako celok za rovnaké obdobie zaznamenali nárast o 19%, zatiaľ čo jednotlivci z oblasti finančných služieb, zábavy, materiálov a nehnuteľností zaznamenali nárast o 10% alebo menej.
Z geografického hľadiska pevninská Čína zaznamenala najväčší nárast majetku miliardárov za posledných 10 rokov, čo je deväťkrát viac v porovnaní so zdvojnásobením v Spojených štátoch. Vďaka posunu Číny smerom k digitálnej ekonomike sa ľudia ako zakladateľ spoločnosti Alibaba – Jack Ma a Pony Ma zo skupiny Tencent stali nesmierne bohatými, avšak miliardári z oblasti výroby a stavební magnáti zaostávajú.
Rastúca nerovnosť
Správa prichádza uprostred rastúcich obáv, že pandémia len prehĺbi hospodárske nerovnosti, a to aj v oblastiach ako príjem, vzdelávanie a zdravotná starostlivosť.
Posledná správa think-tanku Inštitútu pre politické štúdie zistila, že za posledné dve desaťročia bol rast bohatstva amerických miliardárov 200-násobne väčší ako rast priemerného majetku.
Súvisiace: Americkí miliardári zarobili od začiatku pandémie až $565 miliárd
V správe sa uvádza, že 643 najbohatších Američanov, vrátane podnikateľov ako Jeff Bezos (Amazon) a Elon Musk (Tesla), dosiahli medzi marcom a septembrom kombinované aktíva v hodnote 845 miliárd dolárov, čím zvýšili svoje bohatstvo takmer o tretinu.
Existujú tiež obavy, že sa tento rok rozšíri objem najchudobnejších jednotlivcov na svete. Výskumná jeddnotka Organizácie Spojených národov varovala, že chudoba vo svete by sa mohla tento rok zvýšiť prvýkrát od roku 1990, čo zasiahne desať rokov trvajúci pokrok.
Podľa správy švajčiarskej banky UBS miliardári rozdávajú viac svojho majetku ako kedykoľvek predtým. Zhruba 209 miliardárov sa od marca do júna verejne zaviazali darovať 7,2 miliárd dolárov, vrátane finančných darov a priemyselného tovaru.
V správe sa ďalej: „Je to v začiatkoch, ale miliardári môžu byť práve v bode obratu, ktorý dáva obnovenú energiu a bohatstvo do riešenia environmentálnych a sociálnych problémov, na ktoré upozornila pandémia a nedávne prírodné katastrofy.“
To, ako miliardári štruktúrujú svoje finančné záležitosti, je predmetom dôkladnejšej kontroly, pretože vlády sprísňujú zákony, ktoré umožňujú podnikateľom a investorom platiť nižšie dane, a snažia sa regulovať platformy ako Amazon a Facebook.
Podľa Inštitútu pre politické štúdie sa daňové povinnosti amerických miliardárov merané ako percento ich bohatstva znížili v rokoch 1980 až 2018 o 79%.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Bloomberg
Facebook komentár