Warren Buffett okolo svojich deväťdesiatych narodenín ohlásil veľké investičné stávky na Japonsko.
Americký priemyselný a poisťovací konglomerát známeho miliardára – Berkshire Hathaway nedávno oznámil, že kúpil podiely v piatich popredných japonských obchodných spoločnostiach. Podiel v týchto spoločnostiach je na hodnote najmenej 5% a celková hodnota akcií v pondelok predstavovala tak objem 6,7 miliárd dolárov.
Päť firiem – Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui a Sumitomo – sú v Japonsku známe ako „sogo shosha“ alebo „všeobecné obchodné spoločnosti“. Zohrávajú dôležitú úlohu v ekonomike krajiny a zaoberajú sa celým radom priemyselných odvetví vrátane energetiky, technológií a výroby.
Len pre príklad, spoločnosť Mitsubishi Corporation (nemýľte si ju s rovnomennou automobilkou) má aktivity v oblasti informačných technológií, infraštruktúry, financií, ťažby kovov, energetiky, ťažkých strojov, chemikálií a spotrebného tovaru.
Investície skupiny Berkshire Hathaway uskutočnila jej dcérska spoločnosť National Indemnity.
Vo vyhlásení Buffett uviedol a poznamenal, že firmy majú celosvetové obchodné aktivity: „Som veľmi rád, že Berkshire Hathaway sa môže zúčastniť na budúcnosti Japonska a aktivitách piatich spoločností, ktoré sme vybrali pre investíciu,“ … „Dúfam, že v budúcnosti budú existovať príležitosti vzájomného prospechu.“
Firma Berkshire uviedla, že za posledný rok držala podiely cez pravidelné nákupy na tokijskej burze cenných papierov.
Japonské spoločnosti nie vždy vítali priame zahraničné investície a niektoré, ako napríklad newyorský zaisťovací fond Third Point v spoločnosti Sony, čelili rôznym rozporom. Ale meno Buffett je v japonských domácnostiach naozaj známe a knihy o jeho legendárnom investičnom štýle boli roky základom v japonských kníhkupectvách.
Akcie spoločností sa po správach prudko zvýšili a v Japonsku sa pohybovali v rozmedzí 4% až 10%. V pondelok popoludní japonský akciový index Nikkei 225 dosahoval zisk na hodnote viac ako 1%.
Skupina Berkshire uviedla, že má v úmysle držať investície počas dlhého časového horizontu, pričom dodala, že môže zvýšiť veľkosť svojich podielov až na 9,9%.
Táto stávka patrí k najpozoruhodnejším nájazdom investičného konglomerátu Berkshire v Ázii. Zároveň vlastní tiež hlavný podiel v spoločnosti BYD, ktorá je najväčším výrobcom elektrických vozidiel v Číne.
Stephen Innes, ktorý je hlavným analytikom pre spoločnosť zaoberajúcou sa finančnými službami, so sídlom v Sydney – AxiCorp, poznamenal: “Zároveň je to tiež známkou toho, ako sa Berkshire môže snažiť zaistiť proti slabému americkému doláru.”
Innes poukázal na to, že spoločnosť Berkshire začiatkom tohto mesiaca odhalila, že kúpila podiel v kanadskej spoločnosti Barrick Gold, ktorá je jednou z najcennejších ťažobných spoločností zlata na svete. Ceny cenného kovu v tomto roku ťažili zo slabého kurzu amerického dolára, čím sa dostal na rekordnú hodnotu.
Keďže svet sa naďalej usiluje o oživenie z pandémie Covid-19, podľa Innesa, japonské obchodné firmy, do ktorých Berkshire v súčasnosti investuje, „budú horúcou komoditou“, keďže obchodujú so zdrojmi.
Dodal: „Budú podporou, ktoré budú brániť japonským ekonomickým motor.“
Relatívne malá časť Berkshire, ale prečo je to dôležité?
Aktuálne môže investícia vo výške viac ako 6 miliárd dolárov znieť ako veľký balík peňazí a pre väčšinu ľudí a spoločností to je. Je však dôležité zdôrazniť, že predstavuje len niečo viac ako 1% z celkovej trhovej kapitalizácie spoločnosti Berkshire. Takže aj keď sa môže zdať o veľký objem, je pravdepodobné, že tieto japonské investície do akcií nebudú samy osebe významným hnacím mechanizmom pre Berkshire. Ale o to nejde.
Kľúčovou informáciou je, že nám to hovorí o niekoľkých veciach, ktorú akcionári Berkshire zúfalo potrebovali počuť.
Po prvé, to ukazuje, že nedávne investície do firiem Dominion, s aktívami v rámci zemného plynu a Bank of America neboli len “chabým výkrikom“ – Buffett sa zdá skutočne pripravený a odhodlaný dávať rozsiahly objem finančných prostriedkov skupiny Berkshire do práce. Koniec koncov, aj keď sa jedná technicky päť rôznych investícií, z hľadiska skutočnej vynaloženej hotovosti je to najviac, čo Buffett v určitom čase vynaložil pri jednom druhu investície.
Ďalej investorom naznačuje, že keď boli začiatkom tohto roka na americkom a svetovom akciovom trhu na chvoste, Berkshire možno nebola tak neaktívnou, ako sa zdalo. Z tlačovej správy sme sa dozvedeli, že spoločnosť sa zaujímala o tieto podiely v období zhruba 12 mesiacov – nekúpila akcie prednedávnom, získala ich v období, vrátane turbulentnej prvej polovice roku 2020.
Záverom je, že investorov už istý čas frustruje nedostatok investičných cieľom spoločnosti Berkshire, ale tento krok iba ukazuje, že Buffett má v rukávoch viaceré triky – dokonca aj vo veku 90 rokov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, WSJ
Facebook komentár