Preco_Cina_uklada_tak_obrovske_objemy_ropy_na_mori

Čína túto jar nakúpila toľko zahraničnej ropy, že z dôvodu lacných cien sa na mori vytvorili rozsiahle dopravné zápchy tankerov, ktoré čakali na vyťaženie.

Od 29. júna Čína, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy po Spojených štátoch – nazhromaždila 73 miliónov barelov ropy na 59 rôznych lodiach plávajúcich na mori pri severnom pobreží krajiny – poukázali na to dáta spoločnosti ClipperData, ktorá sleduje presuny ropy po vode v reálnom čase. Z hľadiska kontextu sa jedná o tri štvrtiny dopytu po celej planéte.

Tieto objemy pravdepodobne nakúpili v marci a apríli, kedy cena tejto suroviny z dôvodu pandémie prepadla do rozsiahlych strát. Cena americkej ropy 20. apríla prvýkrát v histórií prepadla až pod nulu a obchodovala sa v negatívnom teritóriu.

Súvisiace: Prečo sa cena ropy prvýkrát dostala do negatívneho územia?

Podľa spoločnosti ClipperData sa od konca mája takmer štvornásobne zvýšilo tzv. plávajúce skladovanie Číny – definované ako barely ropy nachádzajúce sa na plavidlách, ktoré čakajú sedem dní alebo dlhšie. Nielenže je to najviac od objemu, ktorý bol zaznamenaný začiatkom roku 2015, je to až sedemnásobok mesačného priemeru dosiahnutom v prvom štvrťroku 2020.

Zhromažďovanie ropy na mori je odrazom výhodného lovu Číny v období extrémnych nepokojov na trhu s energiou.

Matt Smith, riaditeľ komoditnej stratégie v spoločnosti ClipperData uviedol: „Čína pokračovala v celosvetových nákupoch,“ … „Prejavila o rozsiahly záujem o túto surovinu, keďže práve v spomínanom období jej bol rozsiahly nadbytok.“

A Smith poznamenal, že čínske pobrežné zásobníky nie sú ani zďaleka tak naplnené.

Ďalej uviedol: „Súvisí to jednoducho s preťažením terminálov. Prichádzajú také objemy, že ich nedokážu priviesť na pevninu dostatočne rýchlo.“

Preco_Cina_uklada_tak_obrovske_objemy_ropy_na_mori_graf

Prudký nárast cien ropy o 80 dolárov

Čínske nákupy pomohli podporiť trh s ropou.

Iba sedem týždňov po páde na záporných 40 dolárov za barel, cena americkej ropy dosiahla prudký nárast na 40 dolárov za barel. Tento nárast o 80 dolárov bol spôsobený bezprecedentným znížením ponuky zo strany kartelu OPEC a Ruska, zrušením zdravotných obmedzení po celom svete a silným dopytom z Číny.

Čína, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou na svete, sa pri udržaní aktivity ekonomiky spolieha na zahraničnú ropu. Preto tak pre túto krajinu malo zmysel zásobovať sa ropou, keď celosvetové ceny boli na samom dne.

Podľa S&P Global Platts čínsky dovoz ropy v máji v porovnaní s minulým rokom stúpol o 19% na rekordných 11,3 milióna barelov denne. Očakáva sa, že dodávky zahraničnej ropy do krajiny v júni dosiahli rekordné hodnoty.

Rozsiahly objem tejto ropy pochádza z Latinskej Ameriky.

Podľa spoločnosti ClipperData, Brazília bola hlavným zdrojom ropy v čínskej flotile. Kým sa ropa dostane do Číny, trvá to zhruba mesiac a pol. Väčšina ropy pochádza aj z Iraku, Saudskej Arábie a Nigérie.

„Bláznivé nákupy“

Iné krajiny samozrejme taktiež využili prepady cien ropy na podporu svojich núdzových zásob.

Ryan Fitzmaurice, ktorý je analytikom pre oblasť energií v spoločnosti Rabobank, poznamenal: „Ak ste veľkým spotrebiteľom energetických surovín, za také ceny by ste ju skupovali všade kde sa len dá.“

Keďže ceny ropy v marci rapídne klesali, vláda Donalda Trumpu prisľúbila podporu producentom ropy v USA, ktorí čelia „potenciálne katastrofickým stratám“, nákupom 30 miliónov barelov na podporu strategických ropných rezerv. Tento krok znamenal zvrat oproti predchádzajúcemu plánu vlády na predaj ropy zo zásob, za nízke ceny.

Analytici však uviedli, že z dôvodu nízkych hodnôt jej zásob, tak robili v omnoho väčšom merítku to, čo vykonali iné krajiny v reakcii na nízke ceny. Smith z ClipperData uviedol: „Čína je jedinou krajinou, ktorá nakovala ako blázon. Vyšli a počas prepadu nakupovali, ako nikdy.“

Príležitosť na arbitráž

Okrem zrejmých výhod pre energetickú bezpečnosť, hromadenie čínsky zásob ropy taktiež predstavovalo obrovské finančné stimuly.

Je to preto, že ropné trhy sa na jar tohto roku dosiahli výrazné „contango“ – jav, ku ktorému dochádza, keď sú investori v budúcnosti ochotní zaplatiť za komoditu oveľa viac, ako v súčasnosti. Táto situácia vytvára pre účastníkov trhu tzv. arbitrážnu príležitosť na uskladnenie surovej ropy na niekoľko mesiacov a neskôr ju predajú, čím dosiahnu čistý zisk.

Louise Dickson, ktorá je analytičkou pre trhy s ropou v spoločnosti Rystad Energy, v nedávnej správe ku klientom napísala: „Prečo predávať so 40 dolárovou stratou, keď ju môžete predať o mesiac neskôr za 40 dolárov?“

Energetické spoločnosti a investori na jar začali používať tankery nielen na prepravu ropy, ale aj na jej skladovanie.

To spôsobilo, že sadzba za nájom veľmi veľkej lode, známej ako VLCC, ktorá môže nalodiť 2 milióny barelov ropy, prešla koncom apríla viac ako zdvojnásobením ceny až na 15 miliónov dolárov, za cestu z amerického pobrežia Mexického zálivu do Číny (podľa Rystad).

Súvisiace: Investovanie na rastúcom trhu lodnej dopravy

Dicksonová ďalej uviedla: „V súčasnosti, keď je panika pre uskladnenie ropy zastavená, nie je dôvod na rezerváciu lodí s označením VLCC, ktoré sú potrebné na uskladnenie.“

Riziko samozrejme spočíva v tom, že nakoniec bude smäd Číny po zahraničnej rope uspokojený. Dovoz už dosahuje rekordné hodnoty. Ceny za skladovanie na mori je výrazne nad normálnymi úrovňami. A dokonca trhy s ropou aktuálne už nečelia tak výraznému kontangu.

Spoločnosť ClipperData’s Smith uviedla, že ceny za prepravu sa v hrubej miere už začali spomaľovať.

Smith ďalej uviedol: „Rovnako to pomohlo podporiť ceny v posledných niekoľkých mesiacoch,“ … „avšak v nasledujúcich mesiacoch to môže byť naopak.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár