Larry_Fink_Trh_je_mierne_nadhodnoteny_uprostred-_rozsiahlych_problemov_pre_male_podniky.jpg

CEO investičnej spoločnosti BlackRock – Larry Fink verí, že svet sa stáva čoraz viac akceptujúcim rastúce prípady koronavírusov.

Miliardár a manažér hedžového fondu považuje demokraciu vo veku koronavírusov za rozdiel medzi dvoma smermi: jedná sa o súcitnú spoločnosť, ktorá uprednostňuje zdravie ľudí pred pragmatickým uprednostňovaním ekonomiky.

A vzhľadom na relatívne oživenie finančných trhov v porovnaní s ich dramatickým poklesom v marci si Fink myslí, že trhy nemusia odrážať rozsah súčasnej krízy.

“Práve v súčasnosti vidíme rastúcu mieru infekcie, ale … je veľmi zrejmé, že svet bude čeliť vyššej hodnote nakazení, ako aj vyššej miere infekcie.” Na mnohých miestach v USA ako aj v iných častiach sveta, miera infekcie rastie. Dokonca len v priebehu minulého týždňa sme vo svete čelili najvyššej miere infekcie a trhy sú aj cez to docela stabilné.“

USA v stredu dosiahli svoj deň s najvyšším počtom nových prípadov koronavírusov (viac ako 45 500), čím prekročili aprílový rekord, keď štáty opätovne pristúpili k otváraniu svojich ekonomík. Napriek tomu všetky tri hlavné americké akciové indexy sa vo štvrtok popoludní nachádzali v ziskoch.

Fink uviedol: „Snažíme sa o to orientovať a rozhodli sme sa, že “súcitné“ spoločnosti sú v skutočnosti príliš drahé, a myslím si, že každá demokracia sa snaží orientovať v dileme medzi súcitom a pragmatickosťou.“

“A v nasledujúcich dvoch až piatich týždňoch uvidíme, či správnym prístupom bude pragmatizmus alebo nakoniec nie.”

Trh je „prekúpený“

Fink ďalej uviedol: “Myslím si, že trh sa v súčasnosti pravdepodobne nachádza v „prekúpenom“ alebo nadhodnotenom území, pretože som stále presvedčený, že sme svedkami skutočných tragédií v oblasti malých a stredných firiem,” … “A ak sa budeme musieť vrátiť k súcitnejšej spoločnosti a následne budeme čeliť opätovným obmedzeniam pohybu, potom si myslím, že si to bude vyžadovať väčšie fiškálne stimuly, ktoré budú musieť v budúcnosti počítať so všetkými nečakanými problémami.”

Súvisiace: “Dolár bude veľmi, veľmi ostro klesať”: Ekonóm z Yale

Malé podniky vytvárajú zhruba polovicu pracovných miest v súkromnom sektore USA a aj napriek tomu boli počas pandémie Covid-19 najťažšie zasiahnuté, pričom od mnohých sa očakáva, že už nikdy svoje dvere neotvoria. Vlády na celom svete vyčlenili viac ako 13 biliónov dolárov na stabilizáciu zmrzačených ekonomík a obnovenie rastu a v USA im Kongres schválil záchranný balík v hodnote 700 miliárd dolárov.

Avšak iba v USA sa do polovice mája natrvalo zatvorilo približne 100 000 malých podnikov. Štúdia Harvard Business School a University of Chicago zistila, že približne 2% malých podnikov už zaniklo. Posledné údaje federálnej vlády ukazujú, že zhruba 20 miliónov Američanov stále nepracuje a poberá dávky v nezamestnanosti.

Fink ďalej uviedol: „Je pozoruhodné, že v súčasnosti je touto chorobou postihnutých viac ľudí ako 21. marca, keď boli trhy v 40% strate,“ … “To vám len poukáže na psychologický faktor, že ľudia chcú ísť von!”

Podľa mnohých lídrov spomedzi firiem, s ktorými Fink pravidelne komunikuje, je však obnova svetovej ekonomiky stále vzdialená. Generálny riaditeľ uviedol: “Najdôležitejšia otázka, ktorú sa všetkých pýtam, je: veríte, že výsledky budú v roku 2021 minimálne také dobré ako v roku 2019?” … “A iba zlomok vedúcich predstaviteľov firiem verí, že ich podnikanie bude také silné ako v roku 2019. Trh to však neodzrkadľuje.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár