Vysoký ekonomický predstaviteľ EÚ na konci tohto týždňa poznamenal, že Európska únia sa dohodla na pláne požičania si miliárd eur z finančných trhov v lete tohto roka a to napriek pokračujúcim rozdielom ohľadom toho, ako sa vysporiadať s ekonomickým šokom z pandémie Covid-19.
Európske krajiny bojujú o plán na získanie 750 miliárd eur (847 miliárd dolárov) cez verejné trhy, keďže Európska komisia (výkonná zložka EÚ) predstavila tento nápad koncom mája. Rokovania stále prebiehajú, ale niektoré členské štáty sa stále zdráhajú urobiť bezprecedentný krok a obávajú sa, že na svojich daňovníkov prinesú príliš veľa rizika.
Európsky komisár Paolo Gentiloni však v piatok na virtuálnej konferencii banky Goldman Sachs uviedol, že je „presvedčený“, že členské štáty svoje rozdielne názory prekonajú.
Talian povedal, že nevidel prístup „absolútneho odmietnutia“, len „opodstatnenú kritiku“.
„Mám pocit, že existuje priestor na diskusiu,“ uviedol Gentiloni a dodal, že podrobnosti návrhu Komisie je možné upraviť, ale jeho podstata bude nakoniec prijatá.
Európska komisia nikdy nevyužila trhy v takom veľkom rozsahu. Podporovatelia myšlienky tvrdia, že je to správny krok v čase, kedy všetky európske ekonomiky zápasia s krízou koronavírusu. Oponenti sú opatrní pri zdieľaní dlhov s inými krajinami, ktoré majú horšie fiškálne výsledky.
Súvisiace:
Masívny plán EÚ voči pandémií čelí 3 zásadným prekážkam
Nekonečné QE? Núdzový stimul ECB nemá termín reálneho ukončenia
27 európskych vedúcich predstaviteľov zrealizovalo prvý video-hovor o pláne Komisie. Na prebiehajúcich prípravných stretnutiach pred touto výzvou však európski úradníci uviedli, že existujú rozdiely nad rámec koncepcie zvyšovania nového dlhu.
Úradník EÚ, ktorý nechcel byť menovaný kvôli citlivosti rozhovorov, v piatok poznamenal, že o prideľovaní nových finančných prostriedkov sa viedli dlhé diskusie.
Ten istý úradník vysvetlil, že krajiny východnej Európy tvrdia, že súčasný plán by podporil najmä krajiny na juhu.
Existujú tiež rozdiely v tom, koľko získaných peňazí by sa malo poskytnúť ako granty a koľko by malo byť vo forme pôžičiek. Európska komisia navrhla, aby sa poskytli granty vo výške 500 miliárd eur, ale krajiny ako Rakúsko, Dánsko a Holandsko uprednostňujú väčší podiel pôžičiek.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, CNBC
Facebook komentár