Spoločnosť Hertz v priebehu minulého mesiaca požiadala o bankrot, čo znamená, že jej akcie budú pravdepodobne čoskoro bezcenné. Ale to nebráni gigantu prenajímať autá v snahe predať ešte viac akcií.
Vo veľmi nezvyčajnej stratégií firma Hertz zverejnila požiadavku voči konkurzu na súde, ktorý podala vo štvrtok, či by v rámci reorganizácie podľa Kapitoly 11 bolo možné predať nové akcie v hodnote 1 miliardy dolárov.
Sudkyňa Mary Walrath, ktorá dohliada na konkurz spoločnosti Hertz v Delaware, žiadosť v piatok popoludní schválila.
Spoločnosť Hertz sa snaží využiť skutočnosť, že jej akcie sa odrazili od svojho pôvodného prepadu, ihneď po podaní návrhu na vyhlásenie konkurzu po uzavretí trhov, počas 23. mája.
Hertz je len jednou z mnohých spoločností, ktoré sa tešia z odrazu cien akcií po bankrote a snažia sa túto situáciu využiť – čo je znamenie toho, ako špekulatívne je celkový trh v posledných mesiacoch nastavený.
Hertz v rámci podania na súde uviedla: Situácia „potenciálne pre dlžníkov predstavuje jedinečnú príležitosť získať kapitál za podmienok, ktoré sú omnoho lepšie ako akékoľvek financovanie vlastnené dlžníkom.“
Akcie spoločnosti Hertz 26. mája prepadli o 80% na približne 56 centov za akciu. Akcie sa však odvtedy v rámci divokej jazdy razantne zvýšili a počas pondelka sa vyšplhali až na 5,53 dolárov.
Akcie skončili deň v zisku až 37% na 2,83 dolárov. Začiatkom piatkového obchodovania vzrástli takmer o 50% na približne 3 doláre za akciu. To je mierne nad cenou, na ktorou sa Hertz obchodoval predtým, ako podal žiadosť o bankrot.
Hertz v rámci štvrtkového podania uviedla, že sa snaží predať približne 246,8 milióna nevydaných akcií, pomocou investičnej banky Jefferies Group.
Spoločnosť ponúkla, že predajom ďalších akcií by spoločnosť Hertz nemusela nikomu platiť nič naspäť.
Naopak, tradičnejšie formy financovania dlžníkov, ktoré sú v držbe, pre bankrotujúce spoločnosti často uzatvárajú pôžičky kryté aktívami spoločnosti. Môžu pomôcť spoločnosti dostať sa späť na nohy – stále však predstavujú nové pôžičky, ktoré sa musia splatiť.
Avšak predaj akcií predstavuje riskantný krok. Vydanie väčšieho množstva akcií by mohlo oslabiť hodnotu existujúcich investorov.
A čo viac, investori, ktorí vlastnia akcie vo firmách nachádzajúcich sa v konkurze, sú na poslednom mieste, pretože spoločnosť musí realizovať vyplácanie veriteľom, ako sú banky a majitelia dlhopisov. Akcie spoločnosti v konkurze sa zvyčajne vymažú a ak sa vydajú nové akcie, neexistuje záruka, že by predchádzajúci akcionári mohli dostať nové akcie.
Firma Hertz uviedla túto skutočnosť vo svojom štvrtkovom podaní na súde a uviedla, že „zverejnenie bude zahrnuté v každom prospekte použitom na ponuku kmeňových akcií, pričom zdôrazňuje, že investícia do kmeňových akcií spoločnosti Hertz predstavuje značné riziká vrátane risku, že kmeňové akcie by v konečnom dôsledku mohli byť bezcenné“.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN
Facebook komentár