Posledné tri mesiace boli pre mnoho Američanov finančne veľmi náročné, ale nie pre miliardárov.
Americkí miliardári sa od 18. marca stali bohatšími o 565 miliárd dolárov. S touto informáciou prišla správa uverejnená na konci tohto týždňa od Inštitútu pre politické štúdie.
V správe sa uvádza, že celkový majetok miliardárov v súčasnosti predstavuje 3,5 bilióna dolárov, čo od začiatku pandémie dosahuje navýšenie o 19%. Samotný vedúci predstaviteľ spoločnosti Amazon – Jeff Bezos od 18. marca zvýšil svoj majetok o 36,2 miliardy dolárov.
Od tohto dňa požiadalo o počiatočné dávky v nezamestnanosti takmer 43 miliónov Američanov. Zamestnanci s nízkymi príjmami, najmä čo sa týka pracovných miest v odvetví cestovného ruchu a služieb, boli zdravotnou krízou postihnutí obzvlášť tvrdo.
Tieto výsledky predstavujú upozornenie na hlbokú priepasť medzi chudými a bohatými, čo pomáha zvyšovať nepokoje naprieč celými Spojenými štátmi. Odborníci tvrdia, že nerovnosť bohatstva sa v dôsledku tejto krízy pravdepodobne zhorší.
Súvisiace: Koronavírus zvráti globalizáciu a vytvorí regionálne dodávateľské reťazce
Zväčšenie rozdielov bohatstva u najbohatších Američanov je vyvolané pozoruhodným oživením akciového trhu, ktorý sa z väčšej časti prudko zvýšil z dôvodu bezprecedentných krokov zo strany Federálneho rezervného systému.
Kristina Hooper, vedúca analytička spoločnosti Invesco uviedla: „Akciový trh vzlietava a oddeľujúci sa od reálnej ekonomiky, čo má za následok prehlbovanie nerovnosti.“
Prosperita veľkých technologických spoločností
Napriek nepokojom v uliciach amerických miest a rekordným 43 miliónom Američanov, ktorí sa uchádzajú o dávky v nezamestnanosti, sa technologický akciový index Nasdaq nachádza neďaleko rekordných maxím – čo len zdôrazňuje, ako rýchlo sa situácia na Wall Street dostala k odrazu.
Núdzová reakcia Fedu, vrátane zníženia úrokových sadzieb na nulu a sľubu ohľadom kúpi neobmedzeného množstva dlhopisov, bola navrhnutá tak, aby rizikové aktíva, ako sú akcie, vyzerali atraktívnejšie. Investori boli v zásade nútení hazardovať s akciami a ťažia z toho najmä veľké technologické spoločnosti.
Tieto technologické spoločnosti počas pandémie nečelia vôbec žiadnym problémom, naopak mnohé z nich prosperujú. Napríklad kríza zo spoločnosti Amazon urobila ešte dôležitejšiu firmu, akou bola. Akcie spoločnosti Amazon sa oproti minimám dosiahnutým v polovici marca zvýšili o 47%.
Akcie spoločnosti Facebook sa taktiež rýchlo zotavili na rekordné maximá. Podľa tohtotýždňovej správy sa čistý majetok spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti – Marka Zuckerberga od 18. marca zvýšil až o 30,1 miliárdy dolárov.
Správa vypočítala bohatstvo miliardárov na základe údajov poskytnutých z Celosvetového zoznamu miliardárov zostavených časopisom Forbes, čo je hodnotenie čistého majetku v reálnom čase. 18. marec sa používa ako počiatočný dátum, pretože to predstavuje dátum, ktorý sa viaže k výsledkom „Forbes Global Billionaire 2020“. Jedná sa tiež zhruba o dátum ktorý zodpovedá tomu, keď americké štáty a federálna vláda začali ukladať zdravotné obmedzenia.
V posledných troch mesiacoch tiež zaznamenali nárasty bohatstva aj iných lídri technologického priemyslu. Čistá hodnota majetku riaditeľa automobilky Tesla – Elon Musk, zakladateľov spoločnosti Google – Sergey Brin a Larry Page a bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Microsoft – Stev Ballmer sa od 18. marca zvýšila o 13 miliárd dolárov alebo viac.
Nezamestnanosť by mohla čoskoro zasiahnuť takmer 20%
Medzitým ekonomika USA čelí rozsiahlej nezamestnanosti spôsobenej sociálnemu dištancu, pre boj proti pandémii.
Ekonómovia očakávali, že piatková správa o pracovných príležitostiach ukáže, že Spojené štáty v máji prišli o ďalších 8 miliónov pracovných miest, čím pandémia navýšila počet nezamestnaných na 28,5 milióna – trojnásobok počtu pracovných miest stratených počas Veľkej recesie. Očakáva sa, že miera nezamestnanosti stúpne na takmer 20%, čo je viac ako od Veľkej hospodárskej krízy.
Chuck Collins, spoluautor správy vo vyhlásení uviedol: „Rast bohatstva miliardárov, ktorý je spojený s utrpením a nešťastnou situáciou miliónov, oslabuje sociálnu solidaritu potrebnú na to, aby sme sa v nasledujúcich rokoch mohli spoločne zotaviť.“
Z oživenia na akciovom trhu v tvare V samozrejme profitujú aj milióny priemerných Američanov. Tento nárast zvýšil hodnotu investičných portfólií, penzijných fondov a dôchodkových účtov. Dokonca aj vsadenie na fond ktorý sleduje index S&P 500, by od minima dosiahnutého 23. marca investorom poskytlo čistý výnos na hodnote takmer 40%.
Podľa štatistík Federálneho rezervného systému z roku 2016 až zhruba 52% rodín vlastnilo akcie priamo alebo nepriamo prostredníctvom dôchodkových plánov, ako je 401(k).
Súvisiace: Vlády len za mesiac apríl zvýšili svoj dlh o 2,6 bilióna dolárov
Rastúci akciový trh však pomáha bohatým viac ako zvyšku obyvateľov krajiny. Podľa profesora NYU – Edwarda Wolffa to bolo preto, že len 10% domácností v roku 2016 vlastnilo 84% všetkých akcií.
Tieto trendy pomáhajú vysvetliť nepokoje, ktorým Spojené štáty čelia. Hoci pôvodným katalyzátorom bola policajná brutalita, protesty a nepokoje prebiehajú v krajine z dôvodu rozdielov medzi rasou a situáciou v ekonomike. Zdá sa, že tieto rozdiely počas pandémie sa len navyšujú.
Joe Brusuelas, hlavný ekonóm spoločnosti RSM International poznamenal: „Je to spojenie strateného príjmu a nerovnosti.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár