4-dňový pracovný týždeň bol ponúknutý ako spôsob, ktorým je možné zlepšiť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. V súčasnosti získava podporu líderky Nového Zélandu, ktorá nedávno poukázala na tento model, ako pomoc ekonomike po pandémii koronavírusov.
V rámci videa zverejnenom na začiatku tohto týždňa cez službu Facebook Live, premiérka Jacinda Ardernová poukázala na tento návrh pri diskusii spôsobov, ako oživiť domáci cestovný ruch vo svojej krajine. V posledných mesiacoch kríza koronavírusov prinútila ľudí po celom svete, aby uzavreli a zdecimovali globálny dopyt po cestovaní.
Ardernová uviedla: “Poznám veľa ľudí, ktorí navrhujú, že by sme mali mať štvordňový týždeň. Nakoniec, to vyzerá byť prínosný model ako pre zamestnávateľov tak aj zamestnancov.”
Táto myšlienka však má podľa nej význam v tom, že by mohol domácim cestujúcim poskytnúť „flexibilitu, pokiaľ ide o ich cestovanie a dovolenky.“ Ardernová poznamenala, že 60% cestovného ruchu Nového Zélandu pochádza práve od miestnych obyvateľov.
Pokračovala: „Existuje veľa príležitostí, o ktorých sme sa dozvedeli z dôvodu nástupu pandémie Covid-19, ako aj o flexibilite ľudí pracujúcich z domu, teda aj produktivite, ktorú možno z toho získať.”
Premiérka povzbudila zamestnávateľov, aby zvážili možnosť pružnejších pracovných možností – vrátane práce na diaľku a dlhšieho pracovného času na menej dní – ak je to možné, „pretože by to určite pomohlo cestovnému ruchu v celej krajine“.
Štyri dni pracovného týždňa sa v poslednom čase stali populárnejšie, pretože zamestnávatelia zisťujú, či prísnejší rozvrh môže zvýšiť produktivitu.
Samotnej vláde Nového Zélandu myšlienka alternatívneho pracovného harmonogramu nie je cudzia. Od roku 2018 sa niekoľko vládnych agentúr prihlásilo do pilotného programu nazvanom „flexibilná práca“, ktorý usmerňuje zamestnávateľov, aby svojim zamestnancom poskytovali viac slobody rôznymi spôsobmi.
Aj keď je na každej zúčastnenej agentúre, aby rozhodla, ako bude toto usporiadanie vyzerať, vláda načrtla niekoľko možností – vrátane umožnenia ľuďom, aby si osvojili kratšie pracovné týždne, „napríklad 40 hodín počas štyroch dní, alebo 9 hodinových 14 pracovných dní“.
Novozélandská spoločnosť Perpetual Guardian, ktorá pomáha zákazníkom spracovávať ich vôle a majetky, v roku 2018 uskutočnila dvojmesačnú skúšobnú verziu tohto konceptu. Firma vyhlásila, že je tak úspešná, že chce aby sa stal trvalým.
Podľa výsledkov sa ukázalo, že okolo 240 zamestnancov, ktorí pracovali len štyri dni v týždni dosiahli vyššiu produktivitu, lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a zníženie stresu.
V tom čase zakladateľ – Andrew Barnes v rozhovore poznamenal: „Bola to iba teória, len niečo, čo som si myslel, že chcem len vyskúšať, pretože som sa snažil vytvoriť lepšie prostredie pre svoj tím,“ … “Jej výsledky prekročili moje najdivokejšie sny.”
Veľké podniky na iných miestach začínajú taktiež začínajú skákať na “rozbehnutý vagón“. Minulý rok spoločnosť Microsoft túto myšlienku sama vyskúšala, pretože tím spoločnosti v Japonsku experimentoval tým, že každý piatok v auguste zatvoril svoje kancelárie a každý týždeň dával všetkým zamestnancom jeden deň navyše.
Výsledky boli sľubné: Zatiaľ čo množstvo času stráveného v práci sa dramaticky znížilo, produktivita meraná tržbami na zamestnanca sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšila o takmer 40%.
V dôsledku toho spoločnosť Microsoft oznámila, že v Japonsku nadviaže ďalší experiment a požiadala ďalšie spoločnosti, aby sa do iniciatívy zapojili.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian
Facebook komentár