Skupina Emirates zvažuje zníženie približne 30 000 pracovných miest, čo je najhlbšie prepúšťanie v celosvetovom leteckom priemysle, ktorý bol nútený prejsť do takmer tzv. hibernácie z dôvodu pandémie koronavírusov.
Najväčšia diaľková letecká spoločnosť sveta by mohla znížiť počet jej pracovných miest, ktoré v marci dosiahli 105 000, čo predstavuje až 30%, pretože sa snaží znížiť náklady a prispôsobuje svoje činnosti tak, aby sa vysporiadali s očakávaným poklesom cestovania – podľa informácií ľudí, ktorí sú s touto záležitosťou oboznámení. Táto štátna skupina v prvom štvrťroku získala nové financovanie vo výške 1,2 miliardy dolárov a žiada o pomoc aj vládu v Dubaji.
V Emirates tiež zvažujú zrýchlenie odchodu do dôchodku svojej flotily A380 – obrých dvojposchodových lietadiel, do ktorých sa zmestí viac ako 500 cestujúcich. Niektorí ľudia žiadali, aby ich totožnosť nebola prezradená, pretože tieto informácie neboli zverejnené.
Súvisiace: Letecké spoločnosti tvrdia, že pre záchranu sú nevyhnutné masívne škrty
Emirates, najväčší prevádzkovateľ tzv. super-jumbo lietadla od spoločnosti Airbus, uviedol, že porovnáva úrovne „nákladov a zdrojov“ oproti prognózam, keďže sa pripravuje na obnovenie služby po takmer dvojmesačnom uzemnení.
V e-mailovom vyhlásení uviedli: „Pokiaľ ide o hromadné prepúšťanie v leteckej spoločnosti, nebolo vydané žiadne oznámenie,“ … „Zachovanie hotovosti, ochrana nášho podnikania a zachovanie čo najväčšieho počtu našich kvalifikovaných pracovných síl zostávajú našimi hlavnými prioritami.“
Kontrakcia leteckého priemyslu
Letecké spoločnosti po celom svete pristupujú k znižovaní počtu pracovných miest po tom, ako boli zasiahnuté bezprecedentným (takmer kompletným) prerušením cestovania. Opatrenia prijaté v Emirates by boli najprísnejšie, čo sa týka absolútneho vyjadrenia, keďže väčšina štátov sveta razantne obmedzila cestovanie, aby zamedzili šírenie vírusu.
Britská spoločnosť IAG, ktorá patrí pod British Airways minulý mesiac uviedla, že vykoná obmedzenie pre zhruba 12 000 zamestnancov, zatiaľ čo viac ako 100 000 pracovníkov v prípade štyroch najväčších amerických leteckých spoločností boli prinútení čerpať dobrovoľnú dovolenku, zrealizovať zníženie v rámci odpracovaných hodín alebo odísť do predčasného dôchodku. Vedúci predstavitelia leteckých spoločností varovali zamestnancov, že určite bude potreba cesta trvalej zmeny veľkosti.
Vlády práve teraz uvažujú o otvorení hraníc, ktoré boli zatvorené niekoľko mesiacov, hoci bez vakcíny by mohlo dôjsť k prudkému nárastu infekcií ako je aj otázne, kedy sa cestujúci budú opäť zaujímať o cestovanie lietadlom. Koronavírusom bolo nakazených viac ako 4 milióny ľudí a 300 000 ľudí zomrelo v dôsledku núdzového zdravotného stavu po všetkých kontinentoch.
Stratený predaj
Podľa informácií Medzinárodnej asociácie pre leteckú dopravu (Air Air Association) letecký priemysel prišiel o zhruba 70% celosvetovej kapacity a v priebehu tohto roka by mohol v predaji leteniek prísť až o 314 miliárd dolárov.
Spoločnosť Emirates od 25. marca zastavila väčšinu svojich osobných letov, ale s niektorými krajinami, ktoré začínajú zmierňovať cestovné obmedzenia, letecká spoločnosť 21. mája plánuje pristúpiť k obnoveniu obmedzených letov.
Prezident spoločnosti – Tim Clark tento mesiac, pre miestnu stránku povedal že očakáva „zmierňovaný“ dopyt po leteckých spoločnostiach najmenej počas niekoľkých nasledujúcich rokov. Pandémiu taktiež označil za udalosť “čiernych labutí“ pre toto odvetvie, čím poukázal na zriedkavú udalosť s extrémnym dopadom.
Dubajská vláda v marci vyhlásila, že finančne podporí leteckú spoločnosť, ktorá od vypuknutia vírusu prijala opatrenia na podporu hotovosti. Medzi ne patrí dočasné zníženie miezd, uzemnenie lietadiel u väčšiny osobných letov a odloženie dodávky poslednej série superjumbov s označením A380.
Problémy spoločnosti Airbus
Predčasný odchod do dôchodku okolo lietadla A380 – základný kameň stratégie, vďaka ktorej sa Dubaj stal vedúcim strediskom letov po celom svete – by mohol potenciálne urýchliť koniec pre doteraz najväčší komerčný prúdový dopravný prostriedok. Airbus bol nútený ukončiť program minulý rok po tom, ako sa nedohodol s Emirates na termínoch, ale ešte má ďalších osem lietadiel.
Štátna spoločnosť Emirates – najväčší zákazník pre A380, ju zo svojich dlhodobých plánov odstránila, pristúpila k objednaniu menších širokospektrálnych lietadiel a prehodnotili svoju sieť trás, pričom zvýšili spoluprácu s regionálnym diskontným dopravcom Flydubai (taktiež vo vlastníctve štátu).
Jeden z ľudí uviedol, že Emirates počas obdobia zotavenia sa zväčša plánuje spoliehať na svoje širokopásmové lietadlá od spoločnosti Boeing s označením 777. Letecká spoločnosť má vo svojej flotile 155 menších amerických lietadiel v porovnaní so 115 zložených z typu lietadla A380.
Súvisiace: Investori leteckých spoločností: Už predtým to zažili
Štátna pomoc
Emirates sa práve dostala z predošlých problémov a koncom minulého roka dokončili stratégiu prehodnotenia po tom, čo pretrvávajúce nízke ceny ropy ovplyvnili regionálny hospodársky rast.
Oživenie cien ropy sa pre súčasnosť zasa po prepuknutí krízy zastavilo, pričom nárast na trhu s ropou zhoršuje ekonomický vplyv v rámci štátov Perzského zálivu.
Firma vo svojej výročnej správe, uverejnenej začiatkom mesiaca uviedla, že zisk za mesiac marec bol o viac ako 1,5 miliardy dirhamov (408 miliónov dolárov) nižší, ako sa očakávalo, a skupina v tom mesiaci prišla o príjmy vo výške 3,4 miliardy dirhamov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár