Prístup Nemecka k zamestnancom v dôsledku korona-krízy je príkladom zvyšku sveta, ako sa vysporiadať s hospodárskym poklesom pandémie – uviedol vedúci agentúry pre trh práce v rámci OSN.
Guy Ryder, ktorý je generálnym riaditeľom Medzinárodnej organizácie práce (ILO), pre agentúru CNBC uviedol, že krajiny ako Nemecko, ktoré boli schopné vytvoriť si rezervy po celosvetovej finančnej kríze v rokoch 2008/2009 a „umožnili kontinuitu procesov a inštitúcií“, vyšli z tohto poklesu oveľa rýchlejšie.
Nemecký program „Kurzarbeit“ alebo „čiastočná podpora pre zamestnancov“ je počas súčasnej pandémie vhodným príkladom toho, ako sa vysporiadať s aktuálnou hospodárskou krízou.
Podľa nemeckého systému sú zamestnanci posielaní domov alebo ich pracovné hodiny sú znižované, ale štát im vypláca približne dve tretiny svojho platu.
Tento program zároveň využili aj v poslednej kríze, keď v roku 2009 Nemecko čelilo hospodárskemu poklesu, čo postihlo 1,1 milióna ľudí. Zatiaľ čo nemeckú vládu stál okolo 10 miliárd eur (10,9 miliárd dolárov), do konca tohto roku by miera nezamestnanosti mala dosiahnuť len 7,6%, čo je menej ako v roku 2008.
Ryder ďalej poznamenal: „Nemecko vyšlo z týchto období naozaj lepšie a myslím si, že toto je presne riešením na podobné obdobie akému čelíme aj v súčasnosti.”
Nemecko v priebehu minulého týždňa začalo opätovne otvárať niektoré podniky, po vynútenom obmedzení pohybu, čo malo obmedziť šírenie koronavírusu, tak ako prijala tieto opatrenia väčšina krajín sveta.
Podľa posledných údajov z univerzity Johns Hopkins University bolo v Nemecku potvrdených 170 009 prípadov ochorenia Covid-19 a 7 510 úmrtí na vírus.
Nedávno ILO varovala, že v dôsledku pandémie hrozí strata obživy pre 1,6 miliardy pracovníkov, čo predstavuje takmer polovicu celosvetovej pracovnej sily, v rámci neformálnej ekonomiky.
Súvisiace: Vedci predpokladajú, že koronavírus tu budeme mať pravdepodobne ešte dva roky
Taktiež očakáva, že celosvetový pokles pracovných hodín v druhom štvrťroku bude „výrazne horší“ ako v predchádzajúcom odhade, a to v dôsledku rozšírených opatrení na zablokovanie, ktoré udržia podniky na celom svete ďalej zatvorené.
Agentúra práce OSN v súčasnosti po celom svete v druhom štvrťroku predpovedá 10,5% prepad pracovnej doby, čo je ekvivalent 305 miliónov pracujúcich na plný úväzok, oproti predchádzajúcemu odhadu poklesu o 6,7% alebo 195 miliónov pracovníkov.
Ryder tiež ľutuje nedostatočnú medzinárodnú spoluprácu medzi krajinami, aby si navzájom pomohli vyrovnať sa s ekonomickým dopadom koronavírusu, ktorý vedie ku globálnej finančnej kríze.
Nakoniec uviedli: “Potrebujeme, aby skupina G-20 urobila viac, musíme vidieť, aby členské štáty OSN boli v pozícii, kedy urobia viac – nie je príliš neskoro, ale realizácia krokov je skutočne potrebná.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár