Zotavenie_hospodarstva_USA_z_koronavirusu_pravdepodobne_zdlhave_a_bolestive

Niektoré štáty v USA sa pokúšajú umožniť opätovné otvorenie podnikov a prezident Trump opakovane predpovedá, že po skončení pandémie sa ekonomický rast rýchlo vráti. Ekonómovia sa však stále viac a viac domnievajú, že zotavovanie bude zdĺhavé a nerovnomerné.

V druhom štvrťroku sa očakáva najväčší pokles americkej ekonomiky v histórii a to až o 25% alebo viac, a hrubý domáci produkt sa pravdepodobne prepadne najviac od druhej svetovej vojny.

Do konca tohto roka by sa však mali USA začať spamätávať. Niektorí ekonómovia si dokonca myslia, že by bolo možné kedy by v treťom štvrťroku mohol byť dosiahnutý rast.

Analytici tvrdia, že šanca k vráteniu ekonomiky do predkrízového stavu, je rovnako malá, ako šanca na vyvinutie lieku voči chorobe COVID-19. Táto choroba je príčinou straty zamestnania u desiatok miliónov ľudí a pravdepodobne spôsobí krach tisícok spoločností, zároveň zanechá trvalé jazvy na psychike spotrebiteľov a ekonomických lídrov.

Navyše niektoré z najviac postihnutých priemyselných odvetví, ako sú letecké spoločnosti, hotely, reštaurácie, divadlá a profesionálne športy, sa budú musieť prispôsobiť novej realite sociálnej izolácie a zväčšiť odstupy medzi zákazníkmi, navýšiť obmedzené predaje, zisky a úroveň zamestnanosti. Takže vznikajúca zdieľaná ekonomika, ktorá je vybudovaná okolo spoločností ako je Uber, by mohla byť zabrzdená.

Podnikanie už nemusí byť nikdy rovnaké ako pred koronavírusom

Ashwin Shirvaikar a Andrew Schmidt, ktorí sú analytici v Citibank uviedli :„Akonáhle sa situácia opáť rozbehne, bolo by naivné si myslieť, že sa ekonomika vráti späť k ‘normálu‘.“

Na veľké problémy veľká podpora

Na zvládnutie tejto bezprecedentnej kataklizmy sa federálna vláda pokúsila podporiť hospodárstvo. Washington už domácnostiam a podnikom poskytol finančný stimul v objeme 2,2 bilióna dolárov, a táto pomoc nie je ani zďaleka posledná. Kongres pridal ďalšou podporu o objeme 500 miliárd dolárov a určite bude nasledovať väčší objem výdavkov.

Ani všetky tieto peniaze však nebudú stačiť na to, aby udržali tisíce firiem nad vodou a pomohli miliónom Američanov uržať si prácu a plat. Viac ako 30 miliónov Američanov už požiadalo o dávky v nezamestnanosti a ekonómovia odhadujú, že miera nezamestnanosti neoficiálne prekročila hodnotu viac ako 20%.

Rekordný počet nezamestnaných spôsobil masívny pokles dopytu. Predaje a zisky väčšiny podnikov akoby razatne prepadli, čo núti spoločnosti prepúšťať viac pracovníkov a znižovať investície.

A tým začarovaný kruh pokračuje.

Hlavný ekonóm Ian Shepherdson z poradenskej spoločnosti Pantheon Macroeconomic uviedol: „Bez ohľadu na to, koľko fiškálnych stimulov Kongres naleje do ekonomiky – (a ďalšie sú na ceste) – zisky podnikov budú vo viacerých odvetviach po dlhšiu dobu doslova rozdrvené.“ Americký akciový index Dow Jones Industrial, v dôsledku škôd spôsobených novým vírusom prišiel o zhruba štvrtinu svojej hodnoty, avšak čas už priniesol späť.

Prvým krokom v rámci akomkoľvek zotavenia, je samozrejme postupný pokles nových prípadov ochorenia COVID-19. Kvôli takmer celonárodnému obmedzeniu pohybu a sociálnej izolácií sa od polovice marca podarilo spomaľovanie šírenia vírusu. Nie je však jasné, kedy nastane celkový obrat.

Niektoré štáty na znamenie vyriešenie problémov nečakajú

Georgia a Južná Karolína opatrne pristúpili k zrušeniu niektorých obmedzení a očakáva sa, že čoskoro budú nasledovať aj ďalšie štáty, ako napríklad Texas a Tennessee. Až na pár veľkých miest neboli tieto štáty tak tvrdo zasiahnuté. Na rozdiel od severovýchodu a severozápadu USA.

Richard Curtin, riaditeľ prieskumu spotrebiteľského správania na Michiganskej univerzite uviedol: „Nedôjde k žiadnemu národnému konsenzu, ani k jednotnému reštartu ekonomiky.“

Kríza dôvery

Asi najväčšou prekážkou úplného zotavenia je myslenie Američanov.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Američania sa viac obávajú priskorého opätovného otvorenia ekonomiky a nárastu úmrtí, ako ekonomických dôsledkov. Odhaduje sa, že na túto chorobu už zomrelo 45 000 Američanov a ďalší pribúdajú.

Spojené štáty nebudú schopné fungovať ani zďaleka v plnom rozsahu, pokiaľ budú mať ľudia obavy. Obzvlášť starší Američania, ktorí sú zraniteľnejší voči koronavírusu budú pokračovať v sociálnej izolácii a vyhýbať sa väčším davom, čo je znepokojujúce pre ekonomiku, ktorej v súčasnosti dominujú služby, ktoré zahŕňajú veľa bezprostredných kontaktov.

Neil Shearing, hlavný ekonóm skupiny Capital Economics uviedol: „Pretrvávajúce obavy z vírusu môžu znamenať, že sa jednotlivci zdráhajú zhromažďovať na verejných miestach a navštevovať divadlá a reštaurácie, aj dlho po zrušení obmedzení pohybu. Existujú dôkazy, že sa to už deje v Číne.“

Washington už pristúpil k záchrane leteckých spoločností s takmer nulovými letmi a obmedzeniami zahraničného cestovania, ktoré sa pravdepodobne predĺžia. Hlavná lobistická skupina pre americké reštaurácie nedávno predpovedala, že v roku 2020 priemysel stratí 240 miliárd dolárov.

Národná asociácia reštaurácií napísala tento týždeň list pre lídrov Kongresu: „Náš priemysel má veľmi dlhú, neistú cestu k uzdraveniu kvôli štátnym zákazom a dlhodobým účinkom spoločenskej izolácie.“

Bežné podniky

Malé podniky, ktoré zamestnávajú takmer polovicu všetkých Američanov budú kľúčové k obnoveniu ekonomiky. Ak zlyhá kritické množstvo malých podnikov, miera nezamestnanosti zostane zvýšená a oživenie hospodárstva bude trvať dlhšie.

Kongres sa ponáhľa naliať viac ako 650 miliárd dolárov do špeciálneho fondu pomoci pre malé podniky, nie je však jasné, či to bude stačiť. Joe Brusuelas, hlavný ekonóm audítorskej spoločnosti RSM, odhaduje, že záplava dopytu po úveroch pre malé podniky by mohla dosiahnuť až 1 bilión dolárov „pokiaľ sa kríza významne nezmení.“

Ekonómovia a vedúci firiem, uviedli, že najhoršia vec, ktorá by sa mohla stať je, že by došlo k ďalšiemu veľkému vírusovému prepuknutiu koncom roka a to prinúti hospodárstvo znovu zastať. Posledná pandémia, ktorá zasiahla USA – španielska chrípka v roku 1918, bola na jeseň roku smrteľnejšia ako na jar toho roku, keď sa objavila.

Curtin uviedol: „Druhé zastavenie hospodárstva, či už lokálneho alebo národného, by bolo veľmi nákladné pre firmy aj spotrebiteľov. Viedlo by to tiež k väčšiemu počtu bankrotov v oboch sektoroch hospodárstva.“

Dokonca aj v najlepšom prípade väčšina prognostikov tvrdí, že nezamestnanosť pravdepodobne zostane zvýšená niekoľko rokov. Miera nezamestnanosti sa pravdepodobne nevráti na predkrízové minimum 3,5%, čím by napomohla zotaveniu ekonomiky.

Preložil: Adam Trubíni

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár