Investori na trhoch chcú vedieť, aký objem finančných prostriedkov poskytne Európska únia v rámci ďalších stimulov pre krízu z dôvodu koronavírusov, ale inštitúcia zodpovedná za jej vývoj tvrdí, že táto otázka je stále predmetom rokovaní.
HDP Európskej únie – skupiny 27 krajín – sa v prvom štvrťroku prepadla o rekordných 3,5% a región čelí najväčšej hospodárskej kríze v dôsledku prebiehajúcej pandémie. Európska komisia, ktorá je výkonným orgánom EÚ, bola v priebehu minulého mesiaca poverená vypracovaním finančného mechanizmu, ktorý pomôže krajinám vyrovnať sa s problémami.
Vo štvrtok však predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla, že stále pracuje na podrobnostiach fondu.
Von der Leyenová v rozhovore poznamenala: “Sme len na začiatku, ale určite sa snažíme nastaviť program a dohodnúť všetky podrobnosti.”
Európski vedúci predstavitelia sa minulý týždeň rozhodli zvýšiť svoje príspevky do budúceho európskeho rozpočtu, aby krajiny, ktoré kríza postihla najviac, mohli počítať s ďalšou finančnou podporou. Počas video-hovoru sa však hlavy štátov nedohodli, aká veľká by táto finančná podpora mala byť, ani, či by sa mala skladať z pôžičiek alebo podpory.
Krajiny na juhu podporujú využitie podpory, pretože by tým nezvýšili ich už tak obrovské objemy dlhov. Na strane druhej, severné krajiny uprednostňujú pôžičky, aj keď majú priaznivé podmienky okolo ich splácania.
Európska komisia diskutuje s vedúcimi predstaviteľmi 27 krajín, aby prekonala túto bezvýchodiskovú situáciu. Cieľom je predložiť návrh už v prvej polovici mája.
Tento finančný mechanizmus sa často označuje ako Fond pre obnovu. Vedúci predstavitelia hospodárskych záležitostí Komisie navrhli, aby dosiahol hodnotu až 1,5 bilióna eur (1,65 bilióna dolárov).
Bude to tentoraz fungovať?
Analytici však majú pochybnosti o tom, že plán Komisie dosiahne „veľa“, keďže sa verí, že veľký objem bude pochádzať zo súkromných zdrojov.
Zsolt Darvas, vedúci predstaviteľ v bruselskom think tanku Bruegel, poznamenal: „Spúšťanie súkromných investícií závisí od toho, či súkromní investori budú chcieť poskytnúť investície, ale v súčasnosti sa jedná o neisté obdobie.”
Dodal, že fond na oživenie hospodárstva by mohol byť podobný tomu, čo Komisia oznámila na konci roku 2014 – investičný plán, ktorý využíval súkromné investície na podporu projektov v celom bloku, ktorým by sa inak nepodarilo získať potrebné financovanie.
Súvisiace:
Európa na obnovu svojej ekonomiky pripravuje fond v biliónoch eur
Dáta máme … je treba zastaviť paniku a ukončiť kompletnú izoláciu
Expertná skupina však zistila, že väčšina projektov, ktoré získali financovanie v rámci programu z roku 2014, by len s ťažkosťami vedeli získať finančnú podporu.
„Teraz by sa mohlo jednať o väčší objem rizikových projektov,“ poznamenal Darvas, ale pochybuje, že by EÚ nakoniec predstavovala zvýšené riziko.
Gaetano Gaballo, docent na HEC Business School v Paríži, vo štvrtok uviedol, že „zloženie je najdôležitejším“ aspektom. Ďalej poznamenal: „Veľkosť fondu obnovy môže byť v budúcnosti rozšírená.“
Gaballo telefonicky poznamenal: „Nejde len o Covid-19…, ale aj o budúcnosť EÚ.“
Diskusia o pôžičkách voči podpore je medzi členskými štátmi obzvlášť nepríjemná. Južné krajiny tvrdia, že pôžičky zvýšia tlak na ich financie v čase, keď globálna kríza nie vinou jednej konkrétnej krajiny.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, CNBC
Facebook komentár