Banka Goldman Sachs uvádza, že to je zlý signál pre budúce výnosy na trhu.
V piatkovej poznámke analytik banky Goldman Sachs – David Kostin poznamenal, že „úzka šírka a vysoký rozptyl navýšil koncentráciu akciového trhu nad vrchol technologickej bubliny“.
Päť najväčších akciových spoločností amerického indexu S&P 500 v súčasnosti predstavuje 20% z jej celkovej trhovej kapitalizácie, čo prekračuje 18% hladinu dosiahnutú v rámci technologickej bubliny. Medzi tieto akciové spoločnosti patria skupiny ako Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet (Google) a Facebook.
Šírka akciového trhu je ukazovateľom toho, koľko akcií rastie v porovnaní s tými, ktoré klesajú. Ak má trh úzku šírku, znamená to, že relatívne malá skupina akciových spoločností tlačí trh nahor, zatiaľ čo väčšina akcií čelí poklesu.
Rozdiel vo výnosoch je jasný: Kým akciový index S&P 500 je len 17% oproti rekordnému maximu dosiahnutému vo februári, priemer akciových spoločností sa nachádza až 28% pod jeho maximom. Banka poukázala na to, že zatiaľ čo táto úzka šírka môže trvať dlhšie, v minulých epizódach nasledovali podpriemerné trhové výnosy a nakoniec sa dynamika zmenila.
Analytici banky Goldman uviedli, že prudký pokles šírky trhu v minulosti často signalizoval veľké poklesy trhu.
Tím uviedol: „Napríklad, okrem technologickej bubliny sa šírka zúžila pred recesiami v rokoch 1990 a 2008 a ekonomickým spomalením v rokoch 2011 a 2016,“ … „Z historického hľadiska prudko sa zužujúca šírka signalizovala podpriemerné výnosy za 1 mesiac, 3 mesiace, 6 mesiacov, v rámci indexu S&P 500, tak aj väčšie ako priemernú budúcu reverznú hybnosť.“
Ako dlho môžu investori očakávať, že táto extrémne úzka šírka trhu a koncentrácia mega-kapitalizovaných skupín vydrží? V banke Goldman poznamenali, že zatiaľ čo priemerné epizódy úzkej šírky trhu trvali tri mesiace, najdlhšie obdobie bolo 27 mesiacov, presnejšie od roku 1998 do roku 2000.
Obdobia úzkej šírky sa nakoniec vyriešili rovnakým spôsobom pre spoločnosti, ktoré držia trh v raste: poklesom.
Tím banky Goldman Sachs ďalej uviedol: „Úzke zisky často vedú k veľkým poklesom, pretože hŕstka vodcov trhu nakoniec nedokáže vytvoriť dostatok základných síl pre rast, ktoré by odôvodňovali zvýšené ocenenie a zhluky investorov.“
Analytici dodali: „V týchto prípadoch lídri trhu „doháňajú“ slabších vrstovníkov. V iných prípadoch pomáha zlepšujúci sa hospodársky výhľad a posilňujúca nálada investorov voči zaostávajúcim lídrom na trhu. V obidvoch prípadoch relatívna výkonnosť lídrov trhu nakoniec ustupuje slabému výkonu.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Goldman Sachs
Facebook komentár