Spoločnosti McDonald’s a Starbucks, podľa informácií médií podporovaných štátom patria medzi niekoľko spoločností zúčastňujúcich sa nového pilotného programu pre nadchádzajúci čínsky digitálny juan, keďže druhé najväčšie hospodárstvo na svete presadzuje svoje plány týkajúce sa virtuálnej meny.
Čínska ľudová banka (PBoC), ktorá je centrálnou bankou krajiny sa v posledných rokoch snaží vyvinúť vlastnú digitálnu menu. Aj keď v súčasnosti existuje len veľmi málo podrobností o jej presnom návrhu, je nepravdepodobné, že by sa podobal populárnej kryptomene bitcoin, pretože tá podporuje anonymitu a decentralizáciu, čo znamená, že ju nevydáva ústredný orgán.
Čínsky digitálny juan bude vydávať PBoC a zdá sa, že zameranie bude smerovať na uľahčenie a zrýchlenie digitálnych platieb.
McDonald’s, Starbucks a Subway sú tromi americkými firmami z celkového počtu 19 spoločností, ktoré sa zúčastnia procesu digitálnej meny v oblasti Xiong’an, kde v stredu bola usporiadaná propagačná udalosť.
Xiong’an je špeciálnou oblasťou, nachádzajúcou sa zhruba 86 kilometrov juhozápadne od Pekingu v provincii Hebei a je osobným projektom prezidenta Xi Jinpinga pre vybudovanie novej podnikateľskej zóny. Nie je však jasné, aký pokrok sa od predstavenia v roku 2017 dosiahol.
Xi vo štvrtok vo svojom prejave zdôraznil , že krajina zintenzívni vývoj 5G siete, umelej inteligencie a ďalších technológií v rámci rozsiahleho meradla známom ako „nová infraštruktúra“.
Všetky tri americké spoločnosti neboli okamžite k dispozícií ohľadom pripomienok. Ústredná vládna agentúra, ktorá údajne dohliadala na projekt, okamžite na žiadosť o pripomienky nevedela odpovedať.
Vyhlásenie tohto pilotného programu, ktorý sa zdal byť zameraný na maloobchod a stravovanie, nadväzuje na ďalší nedávny test v Suzhou, kde sa digitálny juan využíval na poskytovanie podpory miestnym zamestnancom v oblasti prepravy.
PBoC podľa správy štátnej tlačovej agentúry Xinhua News v správe zo 17. apríla uviedla, že ďalšie testy sa uskutočnia v Šen-čene a Čengdu a pred zimnými olympijskými hrami v Pekingu (v roku 2022).
Centrálna banka objasnila, že digitálna mena ešte nie je oficiálne zavedenou.
Začiatkom tohto mesiaca sa na sociálnych sieťach objavila snímka obrazovky s cieľom ukázať novú aplikáciu od Agricultural Bank of China, ktorá používateľom umožní využívanie digitálneho juanu.
Agricultural Bank of China taktiež nevedela okamžite reagovať k pripomienkam.
Existujú určité obavy, že pandémia koronavírusu plány okolo digitálnej meny PBoC zasiahla. Začiatkom tohto mesiaca však úradník v banke novinárov informoval, že presadzuje svoj pôvodný plán.
Digitálne meny, emitované centrálnou bankou nedávno začali čeliť rastúcej dynamike. Finančné úrady sa usilujú o inováciu, tvárou v tvár konkurencii zo strany Číny a digitálnej meny Facebooku zvanej Libra, ktorá sa odvtedy, čo bola predstavená verejnosti, dostala do množstva problémov. Ďalšie centrálne banky na celom svete, vrátane Spojeného kráľovstva a Japonska posudzujú, ako by mohli vyzerať ich vlastné digitálne meny.
Zdá sa však, že Čína je ďaleko pred ostatnými. Jednou z potenciálnych výhod digitálneho juanu, ktorú experti predtým uviedli, je to, že by to mohlo pomôcť pri internacionalizácií (expanzií) juanu. V USA preto taktiež vzniká požiadavka, aby Federálny rezervný systém urýchlil rozvoj digitálneho dolára.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, MSN
Facebook komentár